‘Masif Yüzer Zamanlı Bomba’: Tanker Exxon Valdez’den Dört Kat Daha Fazla Yağ Boşaltırken Ekolojik, İnsani Felaket Uyarıları

Andrea Germanos

Potansiyel felaket, “halihazırda dünyanın en büyük insani acil durumuna dayanmakta olan milyonlarca insanı doğrudan etkileyecek.”

Bir dosya fotoğrafı, Hodeida'nın batısındaki Yemen'in Kızıl Deniz kıyısına kalıcı olarak demirlemiş FSO Safer süper tankeri gösteriyor.
fotoğraf, Hodeida’nın batısındaki Yemen’in Kızıl Deniz kıyısına kalıcı olarak demirlemiş FSO Safer süper tankeri gösteriyor. (Handout)

Bir Birleşmiş Milletler yetkilisi Çarşamba günü Yemen sahiline büyük bir petrol sızıntısı tehdidi konusunda alarm verdi ve ülkenin kıyılarındaki yaşlanan bir süper tankerin Red Sea’ye 1989’daki Exxon Valdez petrol felaketinden dört kat daha fazla petrol dökülebileceğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’ne BM Çevre Programı (UNEP) yöneticisi Inger Andersen’in Sözleri  FSO Safer petrolün yarattığı çevresel ve insani sonuçları korkutucu bir resmini çiziyor.

Bir döküntü meydana gelirse, “zaten dünyanın en büyük insani acil durumuna dayanmakta olan bir ülkede milyonlarca insanı doğrudan etkileyecek” dedi Andersen.

2015 yılından bu yana Houthi isyancılarının kontrolü altındaki 45 yaşındaki gemi, 1 milyon varilden fazla ham petrole sahip ve ” biz konuşurken hızla korozyona uğrayan ” büyük bir yüzen saatli bomba ” olarak tanımlandı . 

Geçen ay Associated Press bildirdi “deniz suyu beş yıldır henüz tutulan tankerin, motor bölmesine girmiştir” diye ve Husiler bugüne kadar BM müfettişlerinin gemiye erişimini engelliyorlar.

AP , “Pas tankerin bazı bölümlerini kapladı ve tankların yanıcı gazlar toplamasını önleyen inert gaz sızdırıldı” dedi. “Uzmanlar, gemiye verilen hasarın geri döndürülemez olduğu için bakımın artık mümkün olmadığını söylüyor.”

Andersen, Güvenlik Konseyi’ne yaptığı açıklamalarda, tanker üzerine dökülmenin veya patlamanın “her ikisi de ciddi, uzun süreli çevresel etkiyi ortaya çıkaracak” senaryolarına işaret etti. Andersen ayrıca, Kızıldeniz’in “gezegendeki en önemli biyoçeşitlilik havuzlarından biri” olduğunu belirtti ve FSO Safer’den gelen bir petrol felaketinin, geçim kaynakları için denize ve kıyı alanına güvenen 28 milyon insanı etkileme potansiyeli olduğunu söyledi. .

“SAFER sızarsa, potansiyel olarak Kızıldeniz’e Exxon Valdez petrol sızıntısından dört kat daha fazla petrol dökülür.” dedi Andersen.

UNEP şefi, dökülmenin potansiyel tehditlerini analiz eden yakın tarihli bir çalışmaya işaret etti. Eğer döküntü Temmuz ve Eylül ayları arasında gerçekleşirse en kötü durum senaryoları arasında Yemen’in tüm balıkçılığının etkileneceği, önemli limanın bir ay boyunca kapatılması, yakıt fiyatlarında% 200 artışa neden olacaktı. Birkaç ay boyunca Yemen ve gıda fiyatlarının iki katına çıkması ve 8.000’den fazla su kuyusu kirlenme riski altında olacaktır.

Bir döküntüyü hemen petrolün geri kazanılması ve kıyı şeridinin temizlenmesi için eylemler izlese bile, “yine de ekosistemlerin ve ekonomilerin toparlanması yıllar alacaktı,” dedi Anderson. Ancak, döküntüye derhal müdahale edilmesi, Yemen ve komşu ülkelerinin böyle bir eylem için yeterli kapasiteye sahip olmamaları nedeniyle gölgelenebilir. Yetkili, Yemen’de devam eden çatışmanın derhal iyileştirme çabalarına ek bir engel olacağını söyledi.

Bu nedenle, petrolün dökülmesini veya patlamasını önleme çabaları çok önemlidir, dedi Andersen, petrolün boşaltılması ve tankerin taşınması gerektiğini işaret etti. Ancak, bir döküntüyü ele alma planlarının hala yerinde olması gerektiğini vurguladı.

BM yetkilisi İnger Andersen”SAFER sızarsa, potansiyel olarak Kızıldeniz’e Exxon Valdez petrol sızıntısından dört kat daha fazla petrol dökülürse, yaklaşan felaketi ortadan kaldırma çabalarının artık bekleyemeyeceğini söyledi.

Bir BM ekibinin durumu değerlendirmek için gemiye erişmesini isteyen çağrıda, “Yaklaşan çevresel, ekonomik ve insani bir felaketi önlemek için koordineli bir şekilde hareket etmemiz için zaman azalıyor.” Dedi.

BM insani ilişkiler şefi Mark Lowcock da Güvenlik Konseyi’nde yaklaşmakta olan felaketi ele aldı ve Houthis’i “burada milyonlarca vatandaşını başka bir trajediden ayıracak adımlar atmak için önemli bir fırsat” almaya çağırdı.

Kaynak: https://www.commondreams.org/news/2020/07/16/massive-floating-time-bomb-warnings-ecological-humanitarian-disaster-tanker-risks

Koordinator00

Next Post

Ebru Timtik, Aytaç Ünsal'ın hukuk için ölüm orucu sürüyor

Cts Tem 18 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 İsmail Doğruer Hukuk ve Adalet iki bağlantılı ve aynı zamanda aralarında uçurum olan kavram. Bugün iki genç hukukçu, avukat ölüm orucundalar. Müvekillerinin adil yargılanabilmesi içinde gözlerini kırpmadan nice riskleri alan bu insanlar ne ironidir ki kendilerinin yargılanmalarında da bırakın adaleti, verili hukukun dahi işlemediği […]
Translate »