Manisa Vestel yönetimi COVID-19 önlemi isteyen bir işçiyi işten attı: “İşçi Kadın Meclisleri üyesi misin?”

Manisa Vestel yönetimi COVID-19 önlemi isteyen İşçi Kadın Meclisleri üyesi bir işçiyi işten attı. Geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana Manisa’daki Vestel fabrikasında COVID-19 vakalarının artışına dikkat çeken İşçi Kadın Meclisleri yayımladıkları açıklamada, “Önlemsiz süren çalışma koşullarına karşı fabrika önünde eylem yaptık. Vestel yönetimi açıklama yapmak zorunda kaldı, önlemleri arttırdığını açıkladı. Hemen ardından ise konuyu gündeme getiren İşçi Kadın Meclisleri üyesi işçi arkadaşımızı işten attı” ifadelerine yer verdi

Manisa Vestel yönetimi COVID-19 önlemi isteyen bir işçiyi işten attı: “İşçi Kadın Meclisleri üyesi misin?”

Manisa Vestel yönetimi COVID-19 önlemi isteyen İşçi Kadın Meclisleri üyesi bir işçiyi işten attı. Geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana Manisa’daki Vestel fabrikasında COVID-19 vakalarının artışına dikkat çeken İşçi Kadın Meclisleri yayımladıkları açıklamada, “İşçi Kadın Meclisleri olarak fabrikada çalışan üyelerimizle irtibat halinde tüm süreci takip ettik. Önlemsiz süren çalışma koşullarına karşı fabrika önünde eylem yaptık. Vestel yönetimi açıklama yapmak zorunda kaldı, önlemleri arttırdığını açıkladı. Hemen ardından ise konuyu gündeme getiren İşçi Kadın Meclisleri üyesi işçi arkadaşımızı işten attı. Bu süreçte işten atılan üyemiz için mahkemede şahitlik yapan bir diğer üyemiz ise geçtiğimiz günlerde işten atıldı. Vestel’in tutarsızlığı da hakkını arayan işçileri susturma çabası da işte ortada” ifadelerine yer verdi.

İşçiye “İşçi Kadın Meclisleri üyesi misin?” diye sorduklarını da ifade eden İşçi Kadın Meclisleri açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü:

Koronavirüs koşullarında önlem almadan işçilerin çalıştırılmasına itiraz eden üyelerimiz sonuna kadar haklıdır. Haksız olan işçileri türlü bahanelerle işten atan Vestel yönetimidir. Vestel yönetimi, salgında yaşam hakkını arayan işçilerle uğraşmayı bırakarak salgına karşı önlemlerini almalıdır. Salgın günlerinde kadın işçilerin işyerlerinde yaşadığı sorunlar da kadınların eşitlik mücadelesinin bir parçasıdır. Salgında tüm işçilerin ölümle burun buruna yaşadığını görüyoruz. Patronlar işçilere, ya ücretsiz izin ile sefalet ya da önlemsiz çalışma diyorlar. Öte yandan daha çok işi, daha az işçiye yaptırmak için ücretsiz izni fırsat olarak kullanıyorlar. İlk önce kadınları işten çıkarmak için hazırda beklediklerini de biliyoruz. Bu yüzden eşitlik mücadelesi, emeğimize sahip çıkmanın da mücadelesidir. Ayrı görmüyoruz. Bu haksızlığın karşısında; hakkını arayan, sorunları dile getiren kadın işçileri asla yalnız bırakmıyoruz.

“Tüm kamuoyunu Vestel ve Zorlu ürünlerini boykot etmeye çağırıyoruz”

Önlemlerin alınmaması halinde ağustos ayında 7 olan işçi ölümün, çok daha yüksek rakamlara ulaşacağını ifade eden İşçi Kadın Meclisleri açıklamasını, “Ancak Vestel’in üstünü örtmek istediği gerçekler ortaya çıktı. Yönetim önlem almak zorunda kaldı. Önlemler Vestel’in işçilere jesti değildi. Yerine getirmediği sorumluluğuydu. Patronlar, bu koşullarda ölümden kaçınmamıza bile izin vermiyorsa, bunun karşısında mücadele etmek hepimizin görevi” ifadeleriyle sürdürdü.

“Biz sahte açıklamaların değil işçinin tarafındayız. İşçi Kadın Meclisleri olarak üyelerimiz hakkını alana kadar Vestel’in yakasındayız”Açıklamada şu taleplere yer verildi:

  1. Atılan işçiler işe geri alınacak.
  2. Vestel gasp ettiği hakları işçilere geri verecek.
  3. İşçiler Covid-19’dan korunacak.

Kaynak:sendika.org

Haber Merkezi

Next Post

Kandıra’da kadın mahpusların koğuşuna baskın

Pts Kas 30 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 HDP’li eski Milletvekili Çağlar Demirel, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde koğuşlarına baskın yapıldığını, saatlerce süren aramanın sonunda birçok özel eşyaya el konulduğunu iletti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit ve  cezaevlerindeki hak ihlallerini protesto amaçlı başlatılan açlık grevinin üçüncü gününde Kandıra 1 Nolu F Tipi […]
Translate »