Manifestomuz !

Çağımızın gerici sistemlerinin ağır baskısı, adaletsizliği, otoriter siyasal yapıları altında yaşamak zorunda bırakılan toplumlar, adeta inim inim inletilmektedir. Baskı ve zulmün her geçen gün etkisini arttırdığı, toplumların güncel ve gelecek sıkıntıları ve endişesiyle cendere içine hapsedildiği, yapayalnız bırakıldığı, emperyalizmin ahtapot gibi dünyamızı sarmalayıp zehirlediği zorlu bir süreçte, sesi kısılan halkların sesi  olmak oldukça önemli ve tarihi bir görevdir. Nasıl bir haber anlayışı üzerine bir süredir devam eden  fikir alışverişlerinden sonra, halkların doğru, aydınlatıcı, güvenilir haber alma hakkı için karınca kararınca katkı sunma çabalarına biz de ortak oluyoruz. Ve yeni bir dönem daha bu yönde adım atıyor olmanın sevincini yaşıyoruz.

Türkülerin yasak edildiği;  aydınların, gazetecilerin ve yazarların hapse tıkıldığı; düşüncenin hâlen suç sayıldığı zorlu süreçlerden geçiriyoruz. Kapitalist-emperyalist sistemin despotik, anti demokratik düzeninin neredeyse basını tamamen tekeline aldığı gerçeği karşısında ilericilerin, aydınların, yazarların ve basın emekçilerinin görevlerinden biri de hiç kuşkusuz ki, alternatif iletişim olanakları yaratmak ve seslerini toplumlara bu kanalla ulaştırmaktır. Egemen güçlerin yarattığı bilgi kirliliklerini, manipülasyonları, körleştirmeleri aşabilmenin, insanlara doğru ve temiz bilgi sunabilmenin en önemli araçlarından biridir basın ve yayın faaliyeti. İşte bu amaca hizmet etmek üzere, kolektif bir çabayla, halkın “haber alma hakkı”nın  araçlarından biri olarak Simurg News yeniden yayın hayatına başlıyor.

Simurg News’in, ortak bir çabanın ve çalışmanın ürünü olduğunun altını çizmekte fayda vardır.  Simurg News sadece siyasi ve tarihi yazılara yer ayırmayıp sanatsal-kültürel zenginliklere de sayfalarında özenle yer verecektir. Simurg News, toplumun kanayan yarası olan Kadın sorununu sürekli gündeminde tutarak, kadın yazarların  desteklenmesini; “şeker de yiyebilmeleri için” çocuklara ilişkin ayrı bir yayın siyaseti geliştirmeyi hedeflemektedir.

Simurg News,  emperyalizme, kapitalizme, faşizme ve her türden gericiliğe, soykırımcılığa, savaş ve işkenceye karşı; çocuğa, kadına, doğaya ve hayvanlara yönelik işlenen suçlara karşı özel bir hassasiyetin geliştirilmesi, yepyeni bir bilincin kurumlaşması için özel bir sorumluluk ve hassasiyet gösterecektir.

Yayın kurulumuz, yeryüzünün herhangi bir coğrafyasında insanlara ya da insanlığa  karşı işlenen suçları ya da soykırımları kınamakla yetinmeyip bu suça ortak olanları teşhir etmeyi kendisine özel bir görev olarak benimsemektedir.

Simurg News yeni yayın dönemine, yukarıda kısaca ifade etmeye çalıştığımız yol haritası ve kolektif çabayla hazırlandı. Temel amacımız, doğru, dürüst ve ilkeli bir habercilik yapmaktır. Sesi bastırılmak istenenlerin sesi olmak, bir çok dilin ve kültürün tanıtılmasında ortak hassasiyetleri esas almak yeni yayın dönemimizin de vazgeçilmezi olacaktır.

Yayın faaliyetimizden ve toplumsal muhalif kimliğimizden dolayı gönüllü çalışan emekçilerinin alıkonulması, tutuklanması ve yahut katledilmesi karşısında da tavrımız her zaman açık ve net olacaktır. Yine sistem karşıtı duruşundan dolayı herhangi bir demokratik basının ya da yayının engellenmesine kayıtsız kalmayacağımızın altını çiziyoruz.

Bu hedefler doğrultusunda, dün olduğu gibi bugünde emekçilerden ve ezilenlerden yana bir yayın politikası izleyeceğimizi belirterek, gerçekleri tavizsiz yayınlayacağımızı okurlar ve takipçilerimiz nezdinde bir kez daha vurguluyoruz.

İfade özgürlüğünü temel alan, sansürcülüğe karşı duran haberciliğin vermiş olduğu bilinçle yola çıkıyoruz.

Çalışmalarımız da ve yayın hayatımız da sesimize ses, rengimize renk katanların giderek artacağına inanıyoruz. Önümüze çıkacak olası sorunları kolektif bir iradeyle aşacağız. Şimdi vakit, gerici rüzgârların, fırtınaların yıkmaya, yok etmeye çalıştığı güzel değerleri ortak bir çatı altında toplama vaktidir. Şimdi vakit kökleri kesilmek istenen fidanları yeniden yeşertmenin vaktidir. Güneş herkes için doğacak ve yağmur herkes için yağacak. Bizler ise ezilen herkes için yazacağız ve kalemlerimize sarılacağız.

Simurg News Yazı Kurulu

Koordinator00

Next Post

ŞUBAT`TA GÜL AÇMAZ/NESRİN LORA

Cts Şub 15 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Simurg News`in ilk yayın gününün; 15 Şubat”a denk gelmesi itibari ile benim de ilk yazım olacağından, içerisinde  bir çok çelişki barındıran 14 Şubat “Sevgililer günü” üzerine, özellikle de bir kadın olarak söz söylemeden geçmek olmazdı elbette.! Neden 14 Şubat ve neden Sevgililer günü? “Hayatta […]
Translate »