Lübnan’da son durum: İstifa dalgası

Lübnan’da 200 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın ardından, hükümeti sorumlu tutan bazı milletvekilleri tepkilerini göstermek için istifa etti.

Son istifa Adalet Bakanı’ndan geldi. 

Lübnan resmi haber ajansı NNA’ya göre Adalet Bakanı Necm, istifa mektubunu Başbakan Hassan Diyab’a sundu.

Necm, Enformasyon Bakanı Menal Abdussamed ve Çevre Bakanı Damianos Kattar’dan sonra Başbakan Hassan Diyab’a istifasını sunan üçüncü bakan oldu.

Yetkililer, limandaki sorumlular ve mühendisler de dahil olmak üzere soruşturma kapsamında 20’den fazla kişiyi gözaltına aldı.

İstifa eden vekil sayısı 7

Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, başkent ve halkına karşı işlenen bu suçu tartışmak üzere Perşembe gününden itibaren mecliste açık oturumlar düzenleyeceğini duyurdu.

Hristiyanları temsil eden Ketaib partisinin lideri Sami Cemayel, “yeni bir Lübnan’ın inşa edilmesi gerektiğini” savundu. Ardından kendisi de dahil üç milletvekilinin istifasını açıkladı.

128 sandalyeli Lübnan meclisinde Ketaib’in üç milletvekili bulunuyordu. Böylelikle mecliste Ketaib üyesi kalmadı.

Milletvekili Nime Efram, Bağımsız milletvekili Paula Yakubyan da Twitter hesabından yaptığı açıklamada istifasını sunduğunu belirterek, tüm milletvekillerini toplu istifaya çağırmıştı.

Böylece patlamanın ardından istifa eden milletvekili sayısı yedi oldu.

Polis protestoculara saldırdı

Lübnan’daki Şehitler Meydanı’nda bir araya gelen binlerce kişi uzun yıllardır yönetimi paylaşan siyasi grupların varlığını koruyan mezhep eksenli yönetim şekli, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve diğer yetkililer aleyhinde sloganlar attı.

“Hesap Günü” adıyla düzenlenen protestoların ikinci gününde  “Beyrut Limanı’nda hayatını kaybedenler için intikam” ve “Yönetimin değişmesi için bu fırsatı kaçırmıyoruz” şeklinde slogan atıldı.

Biber gazı kullanarak kendilerini engelleyen polisle protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Polis, göstericilere biber gazı ve coplarla saldırdı.

Beyrut’a yardım girişimleri 

Birleşmiş Milletler (BM) ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, -patlamanın ardından Lübnan’a yardım için uluslararası konferans düzenledi.

Toplantıya Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın yanı sıra Katar Emiri, İtalya ve İspanya başbakanlarının da aralarında olduğu yaklaşık 15 devlet başkanı katıldı.

Lübnan’a yardım için hızlı davranmaya davet eden Macron, “Bu yardımın sahadaki halka doğrudan ve açık bir şekilde iletilmesi için hızlı ve etkili hareket etmeliyiz” dedi.

Ne olmuştu? 

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm Beyrut’u sarsan çok güçlü patlama meydana geldi.

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, söz konusu patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının 154’e yükseldiğini, yaralı sayısının da yaklaşık 5 bin olduğunu açıklamıştı.

Beyrut Valisi Mervan Abbud da Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın yol açtığı zararın 10 ila 15 milyar doları aşabileceğini belirtmişti.

(PT) 

Kaynak:bianet

Haber Merkezi

Next Post

Haklarından vazgeçmeyen işçiler İstanbul, Konya ve Kayseri’de eylemlerini sürdürdü

Sal Ağu 11 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 DİSK Nakliyat-İş, 9 Ağustos Pazar günü Real ve Uyum/Makro Market işçileri ve 12 buçuk yıldır haklarını alamayan Uzel İşçileri ile İstanbul’da, Makro işçileri ile Konya ve Kayseri’de gasp edilen tazminat hakları için eylem yaptı. Uzel Fabrikası önünde eylem Bayrampaşa’da ki Uzel Fabrikasının önünde Uzel […]
Translate »