LEYLA HALİT’E SELAM…

“Bir gün bu topraklarda çocuklarının çığlığının yerini  çakıl taşlarının çığlığı alacak” Mücadeleye girdiğinde 18 yaşında bir kız çocuğu ulan Leyla Halit Nisan 1944’te Hayfa’da dünyaya geldi.
Filistin Halk Kurtuluş Cephesi kamplarında bile kadınların bir adım geriden geldiği bu kültürde. Yeteneği azmi ve silah kullanabilmesi  ile sivrildi.

29 Ağustos 1969 günü bir TWA uçağını kaçırarak… Şam’a indirdi Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin uçak kaçırma eylemi ile amaçladığı… Filistin’in sesini duyurmak… Umursamaz dünyanın başını Filistin’in acılarına çevirmesini sağlamak ve İsrail hapishanelerinde yatan arkadaşlarını da ellerindeki Rehineler ile takas etmekti Bu eylemde başarılı oldular… Artık Dünya Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve onun eylemlerini konuşup tartışıyordu… Bu eylemden  sonra Leyla Halit’in fotoğrafları tüm dünya basınında dolaşıyor ve bir anda dünyanın en ünlü yüzlerinden Biri haline geliyordu.  Kaçırdığı uçağın pilotunun Haifa üzerinden gitmesi için zorlamış… Amacı ise… Doğduğu şehri uzaktan da olsa bir kere görebilmekti çok korkusuzdu. Filistin’in simge yüzü Leyla Halit.. mücadeleye kaldığı yerden devam edebilmek için çok ünlü olan yüzünü değiştirmeyi ve tekrar eylemlere devam etmeyi kafaya koymuştu ve birkaç Ameliyat geçirdi.. Ameliyatların hiçbirinde genel anestezi yapılmasına izin vermedi. Sadece burun ve çenesine yapılan ameliyatlar bile onu gerçekten değiştirmiş ve bir başka uçak kaçırma eylemine tanınmadan girebilmesini sağlamıştı. Ancak bu eylem başarısız olmuş. Yanındaki arkadaşı Nikaragua’lı Patrick Arguello öldürülmüş, Leyla Halit yakalanmıştı Daha sonra” uçağı havaya uçurmak gibi bir niyetim hiç olmadı bombalar yalnız onlara gözdağı vermek için di” der Bu eylemler, aslında tam da batıda kadın hareketinin yükseliş yıllarına denk gelir ve itirazları olan kadınlar onun gücünden çok etkilenirler. Hele bir de kadının daha da mağdur olduğu Arap toplumun içinden çıkması onu da daha güçlü kılıyordu.

Leyla Halit hala Filistin mücadelesini içinde aktif olarak çalışıyor. Dünya..!! mı? Dünya gene, Filistin yokmuş gibi davranmaya devam ediyor.  Bir yerde şöyle bir sözü var.. “Mücadele yıllarında bile erkeği kadınlarla birlikte savaşmaya ikna etmek yıllarımızı aldı ancak onların da kendileri kadar başarılı olduklarını gördükleri zaman kabullen diler. Bizim kuşak kadınlarının idolü dür Leyla Halit öyle ki.. Bizim Şehriban Teyhani’ye oğlunun arkadaşları şöyle bir soru sorar “Şehriban Teyze gençken en çok ne olmak isterdin?” diye Şehriban hiç düşünmeden Leyla Halit deyince gençler kahkahalara boğulmuş… Ama öyleydi; hepimiz Leyla Halit olacaktık. Çevremizdeki erkek arkadaşlarla olan mücadelemizde bile hep onu örnek gösterir bir saksı çiçeği değiliz diye kız ardık. Bizimkiler de sonunda öğrendiler… Kadının kendisi tek başına bir devrimdir…!!!

Tülay Sönmez Nisan 2020

Feyruz’dan dünyanın tüm kadınlarına…

Tülay Sönmez

Next Post

PALAVRA YARIŞI / Fetih Koç

Pts Nis 20 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Dersim palavra meydanında bu kadar palavra atılmadı! Virüs için ne palavralar atılmadı: – Suda yüzebiliyormuş. – Karada koşabiliyormuş. – Havada uçuyormuş yorulunca asılı kalıp dinleniyormuş. – Her delikten insanın içine giriyormuş. – Saate 90 bin km hızla gidermiş. – Afyonlular korona virüsüne karşı silahlanmışlar. […]
Translate »