Küresel Salgın Ortasında Çocuk İşçiliğinin Yeniden Dirilişi ‘Kapitalizmin Korkunç Olduğunun Kanıtı

Kenny Stancil

“Bir dizi serbest piyasa ekonomistinin çocuk işçiliğini iyi bir şey olarak savunduğunu hatırlamak için iyi bir zaman.”

Covid-19 pandemik ve ilgili ekonomik çalkantı olarak tehdit aşırı yoksulluğa 150 milyon kişiye kadar itin derinlemesine dan Perşembe raporlama, 2021 tarafından Associated Press coronavirüs krizi de olduğunu göstermiştir  çocuk işçiliğine karşı kazançlarının yirmi zarar içinde güvenli eğitim fırsatlarına erişemeyen bütün bir yoksul neslin, ekonomik zorunluluk nedeniyle ebeveynlerinin yanında veya işsiz bakıcıların yerine çalışmaya yönlendirildiği gelişen dünya.

İlerici yazar ve yorumcu Nathan Robinson Perşembe günü sosyal medyada yaptığı açıklamada, korkunç durumun küresel ekonomik sistemin ahlaksızlığını ve bunun için yeterli kaynak olmasına rağmen tüm dünya sakinlerinin refahını garanti edemediğini gösterdiğini söyledi. “Kapitalizm korkunçtur” dedi. 

Robinson ayrıca, “bir dizi serbest piyasa ekonomistinin çocuk işçiliğini iyi bir şey olarak savunduğunu çünkü ‘özgürce seçilmiş’ ve çalışmanın iyi olduğunu, dolayısıyla yasaklamanın ‘zorlayıcı’ olacağını hatırlamak için iyi bir zaman olduğunu belirtti.

Bir dizi serbest piyasa ekonomistinin çocuk işçiliğini iyi bir şey olarak savunduğunu hatırlamak için iyi bir zaman, çünkü bu “özgürce seçilmiş” ve çalışmak iyidir, bu yüzden yasaklamak “zorlayıcı” olur. Kapitalizm korkunçtur. https://t.co/b2M3WdeZgX

– Nathan J Robinson (@NathanJRobinson) 15 Ekim 2020

Robinson, bir Twitter yazısında, çocuk işçiliğinin sözde erdemlerini savunan çok sayıda iktisatçı örneğine atıfta bulundu. Sağcı düşünce kuruluşu American Institute for Economic Research’den Jeffrey Tucker,  zorunlu olarak “çocuklardan [kaçırılan] bir fırsat” olarak tanımladı . eğitim. 

Tucker’ın “heyecan verici” olduğunu düşündüğü çocuk işçiliğini öfkelendirmesi, AP’nin gençlerin yeniden dirilişine ilişkin korkunç açıklamasına taban tabana zıttır – koronavirüs krizi sırasında kötüleşen yoksulluk ve kesintiye uğramış öğrenme rutinleri – yardım etmek için genellikle tehlikeli işler üstlenir. ailelerinin aç kalmasını veya evsiz kalmasını önleyin. 

“Derslikler kepenkli ve veliler işlerini kaybetme ile, çocukların angarya D için onların ABC ticaret,” Maria Verza Carlos Valdez ve William Kosta yazdığı AP . “Okuma, yazma ve çarpım tabloları daha iyi bir yaşam için terlemeye, su toplamaya ve umutların azalmasına yol açıyor.”

Gazeteciler, şu anda dünyanın dört bir yanındaki potansiyel olarak milyonlarca çocuğun okula gitmek yerine yaptıklarına dair sayısız örnek veriyor: “Kenya’daki çocuklar taş ocaklarında taş eziyorlar. Hindistan’da on binlerce çocuk çiftlik tarlalarına ve fabrikalara akın etti. Latince Amerika, çocuklar tuğla yapıyor, mobilya yapıyor ve fırça yapıyor. “

Birkaç üzücü fotoğrafa ek olarak AP , “çocuk işçiliğinin seslerini” gösteren aşağıdaki videoyu paylaştı:

AP , “Bu çocuklar ve ergenler,” masaya yemek koymaya yardımcı olmak için günde birkaç kuruş veya en iyi ihtimalle birkaç dolar kazanıyor “- eskiden okul sonrası etkinlikler olan ancak son aylarda yapılan işlere uzun saatler boyunca para harcıyorlar. tam zamanlı çalışmaya dönüştürüldü. 

UNICEF’in Meksika’daki eğitim başkanı Astrid Hollander, “çocuk işçiliğinin birçok aile için bir hayatta kalma mekanizması haline geldiğini” açıkladı.

Bolivya, La Paz’da risk altındaki kişiler için bir şehir programının yöneticisi olan Patricia Velasco, AP’ye verdiği demeçte, “Sokakta satış yapan yeni çocuklar ve gençler gördük .” “Gelir elde etmeye zorlandılar.”

AP’nin görüştüğü çocuk işçiler gazetecilere okulu kaçırdıklarını ancak ailelerine yardım etme ihtiyacını anladıklarını ve okulun kesintiye uğramasının sonuçları karşısında ebeveynlerinin dehşete düştüğünü söyledi. 

Kaynak kısıtlamalarına rağmen bakıcılar, çocuklarının geride kalmasını önlemek için ellerinden geleni yaptıklarını açıkladılar. 

“Annelerinin gözetimi altında, çocukların ders yılı başında Şubat ayında verildi okul kitaplarından işlenmelidir,” Verza, Valdez, ve Costa yazdığı AP . “Atölyede her sabah, çalışmalarına zaman ayırıyor.”

Haber ajansına göre, hükümetler hala tam olarak kaç öğrencinin okul sistemlerinden ayrıldığını anlamaya çalışıyor, ancak ulusal kilitlenmelerin doruğunda okulların kapanmasından etkilenen 1,5 milyar okul çocuğuyla UNICEF, dünya çapındaki rakamların muhtemel olduğunu tahmin ediyor.

Dahası, okulları Covid-19 nedeniyle kapanan en az 463 milyon çocuk için uzaktan öğrenme bir olasılık değil ve Ağustos ayında UNICEF icra direktörü Henrietta Fore’yi “küresel eğitim acil durumu” öğrenmedeki yaygın aksaklıkları ilan etmeye sevk etti .

Uzmanların açıkladığı üzere AP “Geçmişte, çünkü Ebola salgını gibi krizlerin sınıfını kaçırmış çoğu öğrenci, okullar yeniden açıldığında döndü.”

“Ama kriz ne kadar uzun sürerse,” dediler, “[çocuklar ve ergenler] geri dönme olasılığı o kadar az olacaktır.”

Fore’ye göre , “yankılar önümüzdeki on yıllar boyunca ekonomilerde ve toplumlarda hissedilebilir,” bu nedenle UNICEF’in Reimagine kampanyası ” dijital uçurumun üstesinden gelmek, uzaktan öğrenimle her çocuğa ulaşmak ve en önemlisi öncelik vermek için acil yatırım çağrısında bulunuyor ” güvenli okullar yeniden açılması .”

Kaynak:commondreams.org

adı geçen yazar

Next Post

AFRİKA BORÇ HİZMETİNİN HAZİRAN 2021'E ERTELENMESİ: G20, borç virüsünü etkisiz hale getirmek yerine zamana yayıyor - Yves Ekoué Amaïzo

Cts Eki 17 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 COVID-19 riskinin yüksek olmasına rağmen, Afrika başka yerlerden daha iyi durumda. Daha az ölüm var. Sonuç olarak G20, Afrika’nın borcunu 1 silmeye hazır değil , borç servisi bir yana. Afrika borcunun bir kısmını iptal etmekten oluşan zengin ve gelişmekte olan ülkelerden oluşan “G20’nin iyi fikri  “ , borçlarının geçici olarak askıya alınmasıyla […]
Translate »