Kürdistan ve Türkiye’de 1 Mayıs kutlandı

Kürdistan ve Türkiye kentlerinde işçi ve emekçiler, kadınlar, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı.

  •  HABER MERKEZİ

İşçi ve emekçiler, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla kutlamalar yaptı. Covid-19 nedeniyle kitlesel yapılamayan kutlamalar iş yerlerinde, balonlarda düzenlendi.

İZMİR
Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası, örgütlü olduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi temizlik işçileriyle 1 Mayıs’ı konvoyla kutladı. Buca Belediyesi temizlik işleri işçileri de işyerlerinde güne 1 Mayıs’ı kutlayarak başladı. Kutlamalarda, İstanbul’da DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun gözaltına alınmasına tepki gösterildi.
Çiğli Belediyesi emekçileriyle birlikte 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü alınan tedbirler doğrultusunda şantiye tesisinde kutladı.
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, 1 Mayıs’ı koronavirüs salgınına karşı mücadele veren temizlik işçileriyle birlikte kutladı. Kutlamada DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası 5 Nolu Şube Başkanı Ali Haydar Kara ve belediye başkan yardımcıları da yer aldı.
Güzelbahçe’deki 1 Mayıs kutlamaları, koronavirüs tedbirleri nedeniyle, bu yıl farklı bir biçimde yapıldı. Belediyenin fen işleri şantiyesinde, fiziki mesafe kuralına uyularak yapılan etkinlikte ortaya renkli görüntüler çıktı.
Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla İzmir’de sabah saatlerinden itibaren kadınlar, 1 Mayıs taleplerini balkonlara yansıttı. Kadınlar, sarı bezlere yazdıkları taleplerle 1 Mayıs’ı karşıladı.

GÖZALTILAR
İzmir’de Halkevleri üyeleri, Alsancak semtinde bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinden Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. Halkevi üyelerinin meydana girmesine engel olan polis, Doğan Barış Halidi, Tuncay Olguner, Evrim Çakır, Gizem Coşkun, Erdem Engin’i gözaltına aldı.

BATMAN  
Batman’daki emek örgütleri, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nün sembolik bir kutlama gerçekleştirdi. Petrol-İş Sendikası binası önünde KESK, DİSK, Petrol-İş, Batman Tabip Odası temsilcileri bir araya geldi. Kurumlar adına ortak açıklamayı ise SES Batman Şubesi Eşbaşkanı Deniz Topkan okudu. Topkan, koronavirüs salgınına insanlığın hazır olmamasının nedeninin kapitalist düzen olduğunu vurguladı.

DERSİM
Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Mayıs’ı, Dersim Seyit Rıza Meydanı’nda kutladı. Kutlamaya HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, görevi gasp edilen Peri Belediye Eşbaşkanı Orhan Çelebi ile sendika, siyasi parti ve kurum temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. “AKP’ye teslim olmayacağız” sloganlarının atıldığı eylemde, yaşamını yitiren emekçiler için saygı duruşunda bulunuldu.
Açıklamayı yapan KESK Dersim Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Kasun, “Yeni bir toplumsal düzeni emek ile bilim ile kuracağız” dedi.
Etkinlikte 10 Ekim 2015’te Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenler için alana karanfiller bırakıldı.
HDP Dersim İl Örgütü de 1 Mayıs’a ilişkin il binasında açıklama yaptı. HDP İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, 1 Mayıs’ın koronavirüs salgının, tüm dünyada ve Türkiye’de kapitalist krizin derinleşmesiyle birlikte keskinleşen bir sınıf mücadelesi olarak yaşandığını belirtti.  
Ovacık Belediyesi’nin önünde davul zurna eşliğinde 1 Mayıs kutlandı.
Dersim’de bulunan Fırat Elektrik Dağıtım işçileri de iş yeri önünde ‘‘1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür” ve “Yaşasın 1 Mayıs’’ sloganlarıyla 1 Mayıs’ı kutladı.

SİİRT
HDP Siirt İl Örgütü, il binalarında düzenledikleri basın açıklaması ile 1 Mayıs’ı kutladı. Açıklama yapan HDP Siirt Milletvekili Sıddık Taş, HDP belediyelerinin hedef gösterilmesine dikkat çekti. İşçilerin 1 Mayıs’ını kutlayan Taş, işçi ve emekçiler ile birlikte demokratik bir düzen için mücadele edeceklerini vurguladı.

ELAZIĞ  
Elazığ KESK Şubeler Platformu, Hozat Garajı’nda 1 Mayıs’a ilişkin basın açıklaması yaptı. “ Bijî 1 Gulan, Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart açılırken, açıklamaya HDP’li yöneticiler de katıldı. Açıklamayı Yapan YOL-SEN Başkanı Kenan Korkmaz, 24 Ocak depreminin yaralarını sarmaya çalıştıklarını belirterek, yeni bir düzen için mücadele edeceklerini vurguladı.

BARO VE İHD’DEN MESAJ

Urfa Barosu, “Covid-19’un faturası yine her felakette olduğu gibi işçiye-emekçiye çıkartılmış bulunmaktadır” derken, İHD Kars Şubesi de koronavirüs salgınının emeğin gücünü gösterdiğine işaret etti.

Kaynak:anf

Koordinator00

Next Post

Çerkes topluluklarında etnografya / Turabi SALTIK

Cts May 2 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Kuzey Batı Kafkasya’da konuşulan dillere göre yapılan belirlemelerle pek çok dilbilimci Çerkes sözcüğü ile ifade ettikleri etnografik toplulukları belli başlı üç guruba ayırmışlar. Bunlar Adığeler, Adığe olduklarını söyleyen fakat dilsel farklılıklar taşıyan Ubıhlar, Abhaz, Abaza etnografik topluluklar şeklinde tanımlamalar yapmışlardı. Adığe denilen topluluklar temel […]
Translate »