Kulluğun esaretine karşı döğüşüp de düşenlere – Levent Kaçar

Levent Kaçar
Sinemacı Yazar

Etienne De La Boetie bu kulluk meselesine kafa yorduğunda 16. yy. lın ortaları imiş… halen ne kadar doğru ve geçerli olduğuna varın siz kafa yorun canlar… saygıyla…

“Öyle bir yaşam sürüyorsunuz ki, hiçbir şeyin size ait olduğunu söyleyebilecek durumda değilsiniz. Şimdi, mallarınıza, ailelerinize ve yaşamlarınıza yarım yamalak sahip olmak bile, size büyük bir mutluluk gibi gözüküyor.

Tüm bu zarar, tüm bu kötülük, bu yıkım size düşmanlardan gelmiyor. Tam tersine, öylesine yücelttiğiniz, uğrunda cesaretle savaşa gidip kendinizi ölüme atmaktan çekinmediğiniz “o kişi” den geliyor. Size böylesine hâkim olan kişinin iki gözü, iki eli, bir bedeni var. Bunlar dışında, herhangi bir insandan daha fazla hiçbir şeye sahip değil.

Sizde olmayıp da onda bulunan tek şey: Sizi ezmek için ona sağlamış olduğunuz üstünlük.

Eğer siz vermediyseniz, sizi gözetlediği bu kadar gözü nereden buldu? Sizden almadıysa, nasıl oluyor da sizleri dövdüğü bu kadar çok eli olabiliyor? Kentlerinizi çiğnediği ayaklar sizinkiler değilse, bunları nereden almıştır? Sizin tarafınızdan verilmiş olmasa, üzerinizde nasıl iktidarı olabilir?”
Etienne De La Boetie

Kulluğun esaretine karşı döğüşüp de düşenlere bin selam.

Levent Kaçar

Next Post

Dersim Ermenileri ve Dersim de ilk tiyatro/Turabi SALTIK

Sal Haz 2 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Osmanlı İmparatorluğu 20.yy başlarında bir çözülme ve dağılma yaşıyordu. Dört yana fetihlerle giren Osmanlı, artık oraları kaybetmeye başlamıştı. Bu süreçte İttihatçı kadrolar milliyetçiliği yaygınlaştırıyordu. Artık Osmanlıcılık elden çıkmış, işe yaramaz hale dönüşmüştü. 1908’de iktidar olan İttihat-Terakki ideolojisi Pan-Türkizm ve Turancılıktı. Fiilen Almanya’nın siyasi izleri […]
Translate »