Kübalı bilim insanlarının geliştirdiği aşı “Soberana 02” ikinci faza geçti

Küba’daki COVID-19 aşı çalışmalarını yürüten Finlay Aşılar Enstitüsü’nün (IFV) geliştirdiği Soberana 02’nin Latin Amerika ve Karayipler’in koronavirüse karşı ilk aşısı olması bekleniyor

Kübalı bilim insanlarının geliştirdiği aşı “Soberana 02” ikinci faza geçti

Kübalı bilim insanları, COVID-19 aşı çalışmaları kapsamında, Soberana 02 isimli aşılarının klinik çalışmalarında gönüllülerin aşılanmasıyla birlikte ikinci faza geçtiğini belirtti.

Küba’daki COVID-19 aşı çalışmalarını yürüten Finlay Aşılar Enstitüsü’nün (IFV) geliştirdiği Soberana 02’nin böylelikle Latin Amerika ve Karayipler’in koronavirüse karşı ilk aşısı olması bekleniyor.

Soberana 02; virüsün antijeninin, reseptör bağlanma alanının (RBD) kimyasal olarak tetanoz toksoidine bağlandığı bir kombine aşı. Aşının, bağışıklık tepkisinde uzun süreli bir hafıza oluşturarak -antikor üretmenin yanı sıra- onları kalıcı da kılacağı belirtiliyor.

Soberana 02, Küba’nın koronavirüse karşı tek aşı adayı da değil. Bu projenin bir kardeşi de var: Soberana 01. Bu yıl onun da klinik denemesinin 1. fazını tamamlaması bekleniyor.

Soberana 01 ve Soberana 02, Dünya Sağlık Örgütü’nün aşı adayları listesinde de yer alıyor:

Ayrıca Küba’nın COVID-19’a karşı Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezi’nde (CIGB) geliştirilmekte olan iki aşı adayı daha var: Abdala ve Mambisa. Mambisa’nın bir burun spreyi şeklinde uygulanması planlanıyor.

Kaynak:Sendika.Org

Haber Merkezi

Next Post

FBI Nashville'deki patlamayı soruşturuyor

Cts Ara 26 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Dün meydana gelen patlama, Nashville’in merkezinde bulunan çok sayıda mağaza ve dükkanda ağır hasara neden oldu Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), Tennessee eyaletinin başkenti Nashville’de Noel sabahı meydana gelen ve üç kişinin yaralanmasına neden olan patlamanın ardından, ülkenin federal polis örgütü olan FBI olayla ilgili […]
Translate »