KONFORMİSTLER – Sami Ülker

Sami Ülker
Konuk Yazar

Öyle insanlar , gruplar , örgütler, partiler vardır ki kurulu düzene uyma konusunda marifetlidirler, bunların adları ” komünist , sosyalist , aydın, devrimci , şair yazar ” olabilir , ateşli konuşmalar da yaparlar zaman zaman ama nasıl olur pek te bilinmez , toplumsal mücadelede hayatlarını ” vukuatsız ” sürdürürler!

Her örgütün, grubun , hatta partinin yaşadığı semtler , mahalleler, iller , ilçeler, işyerleri ve fabrikalar farklıdır, ..
Emekçi mahallelerin örgütleri bellidir , arada bir zengin semtlerden , mahallerden misafir gelen parti üyeleri olur , onların misafirliği uzun sürmez, etrafına korkulu gözlerle bakar ve anlar ki kendisi buralara yabancıdır , bir süre sonra da ayrılır o mahalleden ! Yoksul mahallelerin örgütleri, grupları , partileri ” vukuatlı ” olurlar , Devletle başları sürekli derttedir , bir ayakları mahpus damındadır..

Konferans arasından bir an… neden olmasın?


Zengin semtlerin örgütleri, partileri ” vukaatsızdır ” Devletle sorunları olmaz , iyi ” aile ” çocuklarıdır, orta sınıf ailelerinin çocuklarının yaz okullarında tatil yaparken yaşadıkları rahatlığı yaşarlar, yedikleri önünde, yemedikleri ardındadır, sanki düzene karşı öfkenin deşarj edildiği yerlerdir !

Bu örgütlerin adları aynı olabilir örneğin hepsinin sıfatı ” komünist , sosyalist ” diye anılır, Devlette bilir kimin başına bela olacağını, kolay kolay dokunmaz zengin semtlerin ” komünistlerine ” , nede olsa onlar düzenin yaramaz çocuklarıdır, gerçektende öyledir, kalıcı olan sayıları 10 u geçmeyen şefleridir, üyelerin çoğu işinde gücündedirler , çoğu çoluğa çocuğa kavuşunca partilerini
terk ederler !

İlk yada son randevu …neden olmasın?

Partileriyle gönül temasları devam eder sadece !
Yoksul mahallerin devrimcileri yoksulların direncidir, zaman olur yenilirler , yok olmuş gibidirler, çoğu hapistir, nasıl olduğunu tam anlayamasakta bir gün bir bakmışsın yine ellerinde bildirileri, dergileri , dillerinde marşlarıyla ortalıkta dolaşmaya başlarlar!
Yoksullarda haklı bir gurur , kendine güven gelir, Devrimin şenliği başlar yoksul mahallerde…
Kavga iki çizgi kavgasıdır;
Konformistler yani düzenin evcilleştirilmiş çocukları ve yoksulların DEVRİMCİLERİ ;
Birinciler isterler ki olacaksa güzellikle bir şeyler olsun , iyilik olsun , reform olsun , zararı yok düzen yine ayakta kalsın;
Ikinciler ister ki yerle bir edelim düzeni ve düzenin bütün kurumlarını!!

Koordinator00

Next Post

Direnişe Simurg'ça Selam

Per Tem 9 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Teslim olmamayı, Teslim edilmeyi kabullenmemeyi selamlıyoruz. Direnişi geç başlamış buluyoruz. Eleştiriyoruz. Çağlayanda Avukatlar yerlerde sürüklenirken başlamalıydı. Olmadı Savunma hakkı için avukatlar ölüm orucuna başladıklarında suskun kalınmamalıydı. Bilinmeliydi ki iktidarda ki anlayış mevziye değil temele oynuyor. Eksikliklerde bir adım daha diyoruz. Ama ister olması gereken […]
Translate »