Kömür, Petrol ve Doğalgazın sürekli fonlanmasının varolan tehlikeleri hakkında açık bir mektup

Hindou Oumarou IbrahimSandrine Dixson-DeclѐveBas Eickhout

Emmanuel Macron ve Rémy Rioux’a kömür, petrol ve doğalgazın sürekli fonlanmasının varolan tehlikeleri hakkında açık bir mektup.

İklim değişikliği ile ilgili Paris Anlaşmasının bile var olması, Fransız diplomasisinin inanılmaz bir başarısıdır. Küresel bir salgının ortasında, Fransa bu Kasım ayında eşit derecede önemli bir diplomatik çaba  göstererek 2 trilyon dolarlık kamu parasını kontrol eden 450 küresel kalkınma bankasını bir araya getiriyor . Amaç? Bu kamu bankalarının COVID-19’dan ekonomik toparlanmaya katkılarının iklim, sürdürülebilir kalkınma ve biyolojik çeşitlilik hedeflerini destekleyeceğini beyan etmesi.

Bununla birlikte, dünya çapında hükümetler tarafından zaten kabul edilmiş olan hedeflere yönelik belirsiz taahhütler “Ortak Zirvede Finans” ı başarılı kılmak için yeterli olmayacaktır. Dünyanın somut eyleme ihtiyacı var. Zaman şimdi. Eylemin çaresizce ihtiyaç duyulduğu sektörlerden biri de enerji sektörüdür.

Genel olarak, kamu finans kurumları hala enerji geçişine engel oluşturmaktadır. İklim bilimi, küresel ısınmayı 1,5ºC ile sınırlamak için fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye hızlı bir geçişe ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Yine de dünyadaki hükümetler 2030 yılına kadar 1,5 hugeC’lik ısınma sınırıyla uyumlu olandan büyük miktarlarda kamu parasıyla desteklenen % 120 daha fazla petrol, gaz ve kömür üretmeyi planlıyor  . 

G20 hükümetleri,  kamu kalkınma bankaları gibi kurumlar aracılığıyla her yıl fosil yakıt projeleri için 77 milyar doların üzerinde kamu finansmanı sağlıyor. İklim krizinin artan aciliyetine rağmen, Paris Anlaşması kabul edildiğinden beri bu sayı neredeyse hiç değişmedi ve yenilenebilir enerji için sağladıkları miktarın üç katı.

“Mevcut krizimizin çıkış yolu eski ekonomiyi desteklemek değil, daha iyi bir şekilde gelişmeye yardımcı olan, iklim eylemini hızlandırarak, kaliteli işler yaratarak ve daha dirençli toplumlar inşa ederek küresel olarak adil, yeşil ve sağlıklı bir toparlanmadır. gelecek şoklara. “

Bazıları, devlet destekli fosil yakıt finansmanının kalkınmayı ve elektriğe erişimi teşvik etmek için gerekli olduğunu savunuyor, ancak veriler bu argümana yalan veriyor. Fosil yakıtlar için en büyük destek alıcıları en fakir ülkeler değildir ve fosil yakıt finansmanı düşük gelirli ülkelere aktığında, tipik olarak çok uluslu şirketlere ve varlıklı “bağışçı” ülkelere yerel halktan daha çok fayda sağlarken, genellikle insan ve yerli halklara da zarar sağlar. sağlığı ve çevreyi kötüleştirirken, hak ihlallerini ve yer değiştirmelerini sağlar.

Kamu maliyesi kurumları COVID-19 krizine yanıt olarak faaliyetlerini büyüttükçe, ısınmayı 1,5 limitC ile sınırlamayı umuyorsak, fosil yakıt endüstrisini destekleyen kamu maliyesi eğilimi tersine çevrilmelidir. Ancak erken endikasyonlar endişe kaynağıdır.

G20’deki en büyük ikinci fosil yakıt finansmanı olan Kanada (kişi başına en yüksek), devlet destekli İhracat Geliştirme Kanada’ya  COVID-19 yanıtında önemli bir rol oynamıştır . bu programlar için finansal tavanda netlik olmadan fosil yakıt endüstrisine öncelik verin. Birleşik Krallık hükümetinin petrol ve gazı ihracat kredi ajansı finansmanından hariç tutma politikası üzerinde çalıştığı iddia edilirken, Başbakanlık  geçtiğimiz hafta UKEF parasını Fransa’nın Total’in öncülüğünde Mozambik’teki bir LNG terminaline koymayı kabul etti. Bu, İngiltere’nin COP26’ya öncülük ederken kendisini bir iklim lideri olarak konumlandırma çabalarını açıkça baltalıyor.

Dünya bir iklim kriziyle karşılaşmasa bile, fosil yakıtlara kamu parası atmak kötü bir ekonomik bahis olacaktır. Kömür, petrol ve gaz piyasaları, COVID-19 krizi başlamadan çok önce sürekli düşüş belirtileri gösteriyordu. Son dokuz yılın sekizinde, petrol ve doğal gaz stokları daha geniş bir pazardan daha düşük performans gösterirken, yenilenebilir stoklar  2019 yılında endeksten% 20 daha fazla performans gösterdi.

Mevcut krizimizin çıkış yolu, eski ekonomiyi desteklemek değil, daha iyi bir şekilde gelişmeye yardımcı olan küresel iklim, yeşil ve sağlıklı bir iyileşme, iklim eylemini hızlandırarak, kaliteli işler yaratarak ve daha dirençli toplumlar inşa ederek gelecekteki şoklar.

2 trilyon dolarlık kamu parasını kontrol eden ve özel yatırım sağlayan kamu bankalarının bu dönüşüme öncülük etmesinde çok önemli bir rolü var. 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi gündemini uygulamak için, yerli geleneksel bilgi ve çözümleri iklim azaltma ve adaptasyonuna entegre etmeli ve yerel topluluklara mümkün olduğunca yakın destek sağlamalıdır.

Avrupa Yatırım Bankası ve Swedfund dahil olmak üzere bir dizi kamu finans kurumu,  fosil yakıtları finansmanlarından çıkarmak için adımlar atmış durumda. Fransa’nın kalkınma ajansı AFD, Zirvenin organizatörlerinden biri olan petrol ve gaz arama ve üretiminin yanı sıra fosil yakıtla çalışan enerji santrallerinin çoğunun finansmanından yasaklanmasının ardından doğru yönde ilerliyor.

Ortak Zirvede Finans yaklaştıkça, bu kurumlar fosil yakıt finansmanının sona erdiğini duyurmak için diğer büyük kamu finans kurumlarıyla birleşerek ve fosil yakıtlardan adil bir geçişi destekleme taahhüdüyle liderliklerinden yararlanma fırsatına sahiptir. Bu, Zirvenin başarılı olması ve COP26’ya kadar iklim liderliği için çıtayı yükseltmesi için vermesi gereken iddialı ve somut bir sonuçtur.

Bu açık mektubun bir sürümü de Reuters’te yer aldı.

Hindou Oumarou Ibrahim

Hindou Oumarou Ibrahim yerli bir lider ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) savunucusudur. 

Sandrine Dixson-Declѐve

Sandrine Dixson-Declѐve , Roma Kulübü’nün Eş Başkanıdır ve Avrupa Komisyonu için çeşitli danışmanlık pozisyonlarına sahiptir.

Bas Eickhout

Bas Eickhout  , 2009 seçimlerinden bu yana Avrupa Parlamentosu (MEP) üyesi olan Hollandalı bir siyasetçidir. Avrupa Yeşiller Partisi’nin bir parçası olan GreenLeft üyesidir.

Not: Çeviriden kaynaklı hatalar Simurg News’e aittir.

Koordinator00

Next Post

Hitler'in İdeologları: Mein Kampf'ta Meyve Veren ABD Irkçılığı - Jorge Majfud

Sal Tem 7 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “Eğer bir sarışınsan, dünyanın en iyi insanlarına aitsin, ama her şey seninle! Ön ayaklarınız, aşağı esmerlerle iç içe geçmenin ölümcül hatasını yaptı ve sonuç olarak dünyaya en yüksek kültür türünü veren sarışın ırkın büyük nitelikleri üzücü bir şekilde zayıfladı ve esmerlerin baskın özellikleri kendilerini daha […]
Translate »