Komünar Bellek Radyo TV, yeniden yayında

İlyas Yer

Komünar Bellek Radyo TV’nin proğram konukları, Araştırmacı-Yazar Turabi Saltık, Dersimli Sanatçı Musa Baki, Yazar- Şair Fetih Doğan Koç idiler. Komünar Bellek Radyo-TV’nin “Diller ve Renkler” programının moderatörlügünü yapan, Fetih Doğan Koç ; proğramına konuk ettiği Araştırmacı-Yazar Turabi Saltık, Dersimli sanatçı Musa Baki ile Dersim’in güncel sorunları ve Düzgün Bawa`ya yapılan Hasret Gültekin anıtı’na ilişkin yaklaşık iki saatlik bir proğram gerçekleştirmiş oldular. Komünar Radyo-Tv’nin “diller ve renkler” proğramında gerçekleştirilen bu yayın ilgi ile izlendi. Sanatçı Musa Baki, Dersim klam ve deyişleri ile proğrama ayrı bir renk katmış oldu. Araştırmacı-Yazar Turabi Saltık “ Dersim’in kutsalları ve beklenen tehlikeler” başlığı altında dolu bir sunum gerçekleştirmiş oldu. Şair Fetih Doğan Koç’un moderatörlüğünde sürdürülen bu proğramda Araştırmacı -Yazar Turabi Saltık`a yönelttiği sorular doğrultusunda cevaplandırmalar oldu.

Turabi Saltik; önemle Dersim topraklarının Alevi/Kızılbaş inanç merkezi olduğunun altını çizerek, doğa ile barışık bu insan topluluğunun yaşamış olduğu bu coğrafyanın taşına, toprağına, suyuna, börtü -böceğine dokunulmaması gerekliliğinin özellikle altını bir kez daha çizmiş oldu. Düzgün Baba Alevi Kızılbaş inanç merkezlerinden biridir. Bu bakımdan Kızılbaş /Alevi toplulukların inanç merkezlerine dokunmamak gerektiği ve buraların kendi geçmiş doğallığıyla korunması gerektiğini ifade etti. Keza Munzur gözeleri Alevi /Kızılbaş inanç açısından önemli bir merkez. Bu alanın rastgele kullanılması, kirletilmesi ve imara açılmasının doğru olmadığının altını bir kez daha önemle çizdi. Bu bakımdan; Sivas Madımak’ta ateşe verilen canlarımız dan Hasret Gültekin ve diğer canlar bizim canlarımızdırlar. Hiç tartışma götürmez ki Madımak’ta ateşe verilerek yakılan bu canlar Alevi/ Kızılbaş Dersim toplumunun önemli değerleridirler. Bunun böyle bilinmesi gerekir

Düzgün Bawa ziyaretgahına cemevi’nin yapılması ve sonradan tartışmalara sebebiyet veren heykelin dikilmesi doğru bir karar olmamıştır. Vurgusunu yaptı. Bu tür meselelerde yerel toplumun görüşüne başvurulmasının daha doğru olacağını belirtti. Esasta Hasret Gültekin’in heykelinin dikilmesi gereken yerin bir şehir merkezi olması gerektiğine vurgu yaptı. Bugün Alevi/ Kızılbaş inanç merkezlerinin tehlike altında olduğuna işaret etti. Bir kısım rant çevrelerinin Alevi/Kızılbaş, Bektaşi inanç merkezlerini kendi amaçlarına peşkeş çektiklerinin altını bir kez daha çizdi.

Bu rant çevrelerine karşı toplumun uyanık olması gerektiğini belirterek. Yüzyıllardan beri Alevi/ Kızılbaş toplumu kendi öz yurdunda bu topraklarda böyle yaşamıştır. Dağına taşına suyuna ve börtü böceğine dokunmaksızın onları bugüne taşımasını bilmiştir. onlarla barışık yaşamıştır. Siz o alanlara dokunduğunuzda bu inanç merkezlerini tahrip etmiş olacaksınız ve buralar bir süre sonra bir takım çevrelerce yok edilecektir. Bu açıdan atalarımızın bize bırakmış olduğu bu doğal seleksiyonun korunması gerekmektedir. Bu programın detayını izlemek isteyenler YouTube ta ki “Komünar Bellek News “hesabımız üzerinden izleyebilirler. (https://www.youtube.com/watch?v=YH_wgFydgOA)

İlyas yer. 26.7.2020

Ilyas Yer

Next Post

Münih Komünistler Davası sonuçlandı...Müslüm Elma Özgür!

Çar Tem 29 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 İsmail Doğruer (Münih) Dün(28.07.2020)Münih’te son duruşması gerçekleşen TKP ML davasında son tutsak Müslüm Elma’da tahliye edildi. Sabahın erken saatlerinde mahkemenin gerçekleşeceği Münih Klybechstrasse önünde toplanmaya başlayan başta ATİK olmak üzereMLPD ve Platform taraftarları ve AGEB kitlesi coşkulu bir görüntü çizdiler. Süren davanın protestosu için […]
Translate »