Kolombiya. Soykırımın arkasında kurumsal bir güç var

Ordu ve paramiliter güçlerin ortak eylemi, petrol ve tarımsal sanayi şirketlerine fayda sağlamak için milyonlarca köylünün ve etnik topluluğun topraklarını mülksüzleştirdi.

Madencilik ve tarımsal işletme girişimcileri, Silahlı Kuvvetler ve onların paramiliter güçleri aracılığıyla yerli, siyah ve köylü topluluklara uygulanan toprak mülksüzleştirmesinin belirleyicileridir;

Zorla yerinden etme ve toprağın mülksüzleştirilmesi geçmişin sorunu değildir ve durmamıştır. Bu yılın Ocak ve Haziran ayları arasında 16.190 kişi zorunlu yerinden edilme kurbanı oldu. S şeklinizi ona göre için Halk Ombudsman belası 96.8 oranında [1] tarafından arttığını bu yıl.

Peder Javier Giraldo SJ, “Kim paramiliterlerin, kendilerini” Bacrim “altında kamufle etseler bile, ne de bugünün anonim silahlı adamlarının, Devletle veya partizan destekçileriyle herhangi bir ideolojik veya sözleşmeye dayalı bağları olmadığına inanan kişi olduğunu savunuyor. veya iş,  faillerin suçlarını haklı çıkarmaya çalıştıkları broşürlerin edebi üslubunu ve ideolojik-politik arka planını okuyup analiz edebilirsiniz ”  [2].

Şirketlere teslim etmek için araziyi soymak

Araştırma projesi Topraklarımızı nasıl alıyorlar? Ordu ve paramiliter güçlerin ortak eyleminin, petrol ve tarımsal sanayi şirketlerine fayda sağlamak için milyonlarca köylüyü ve etnik topluluğu topraklarından nasıl elinden aldığını gösteriyor   [3].

Chocó’daki Curvaradó, Jiguamiandó ve Bajo Atrato Topluluk Konseylerinin özel vakaları, arazinin elinden alınması ile şirketlerin kurulması ve birleştirilmesi arasındaki ilişkiyi göstermektedir  . Noterler ve Sicil Müfettişliği, Curvaradó ve Jiguamiandó’nun siyah topluluklarından sıyrılan 17.720 hektarın Quibdó Sicil Dairesi’nin onayı ile yasadışı olarak satın alındığını gösterdi.

İşadamı Antonio Nel Zúñiga, Urapalma, Palmura, Bajirá şirketlerini kurdu ve Pizano ve Maredién şirketleriyle birlikte hektarlık ormanları ele geçirdi. 2004 yılında Luis Fernando Zea, Héctor Duque ve María Isabel Correa Gómez, bu mülksüzleştirmeden yararlanmak için Uribe Hükümeti’nin (2002-2010) desteğini alan şirketler olan Promotora Palmera de Curvaradó y Palmadó Ltda şirketini kurdu [4].

Sosyal liderlerin, İnsan Hakları savunucularının (İnsan Hakları) ve eski savaşçıların katledilmesi ve öldürülmesi, toprağın mülksüzleştirilmesi stratejisinin bir parçasıdır. Of suikaste 1.100 toplumsal liderler  Kasım 2016 Barış Anlaşması’nın imzalanmasından bu yana, yüzde 75 kara iddiaları [5] ile ilişkilidir.

Kalkınma ve Barış (Indepaz) için Araştırmaları Enstitüsü , bu yıl 76 katliamlar 303 ölüm bir denge ile işlenen edildiğini bildirdi ve en çok etkilenen bölümler 9 ve Norte de sahip 18 ile Antioquia, 12 ile Cauca, Nariño olduklarını Santander 6 [6] ile.

Kara Kartallar ve Uribe’nin emirleri

Valle del Cauca, Buenaventura’daki Punta Icaco’dan bir topluluk lideri olan Juan Pablo Mina, sürekli tehditler aldıktan ve narko-paramiliterlerin saldırısının kurbanı olduktan sonra 10 Kasım’da ailesiyle birlikte yerinden edilmek zorunda kaldı.

 Cesar’ın İnsan Hakları ve Bölgeleri Kurulu başkanı, Cesar Köylüler ve Topraksız Topluluklar Birliği’nin İcra Direktörü ve Ulusal Kırsal Entegrasyon Birliği (UNIR) üyesi Guillermo Pérez Rangel sürekli tehditler aldı, ancak 10 Kasım tuhaf bir şekilde, Ulusal Koruma Birimi (UNP) koruma planını geri çekti.

Heiner Cuesta Mena,  14 Kasım’da Chocó, Quibdó’daki Negua köyünde öldürülen eski bir savaşçı.

 14 yaşındaki José Lino Iruá Delgado ve  16 yaşındaki Emerson Alejandro Dussán , 15 Kasım’da Obando de San Agustín, Huila’daki Palmar köyünde Magdalena’nın 27. Piyade Taburu’ndan bir asker tarafından öldürüldü. Ordu.

Nerie Penna  , Mahsullerin Yasadışı Kullanım Amacıyla İkame Edilmesine İlişkin Ulusal Programın Katılımcı Planlaması için Belediye Konseyi’nin bir üyesiydi.  15 Kasım’da Putumayo, Puerto Guzmán’da ortağı eski savaşçı Enod López ile birlikte öldürüldü  .

Jorge Riaño  , FARC Güney Bloku’nun 15. Cephesine aitti, La Montañita belediyesi Agua Bonita’nın Eğitim ve Yeniden Kuruluş Bölgesel Alanında (ETCR) yeniden birleştirme sürecindeydi, 15 Kasım’da Florencia, Caquetá’da suikasta kurban gitti.

19 Kasım’da Kara Kartallar’dan bir broşür dağıtıldı ve  Uribe’nin masumiyetini savundu  ve alternatif basından birkaç gazeteciyi ,  muhalefet kongre üyelerini ,  yerli liderleri  ve   insan hakları savunucularını öldürmekle tehdit etti  .

 Puerto Asis’in La Pradera köyünde bulunan ETCR Heiler Mosquera’da yeniden birleşme sürecinde olan eski bir savaşçı olan Bryan Steven Montes, 19 Kasım’da Putumayo, Puerto Caicedo’nun El Picudo köyünde suikasta kurban gitti.

Jhonny Walter Castro  , Nariño, Linares belediyesinin Kurbanlar Bürosu üyesiydi, UNP’den herhangi bir yanıt almadan ölüm tehditlerini kınadı, 20 Kasım’da San Francisco bölgesindeki evinde öldürüldü.

Sucre, Caimito’daki Las Pavitas köyünden bir köylü lideri olan Rigoberto Pérez , 21 Kasım’da bir bıçaklı saldırının kurbanı oldu.

Libio Chilito  , Cezayir Toplum Eylem Kurulu Savcısıydı , 21 Kasım’da Cezayir’in Cauca kentinin El Mango semtinde uyuşturucu çeteleri tarafından işlenen katliamın beş kurbanından biri.

In  La Julia de Betania, Antioquia , 21 Kasım tarihinde, yedi kahve toplayıcı uyuşturucu çeteleri tarafından katledildi ve üç tane daha yaralandı.

[1] Bir rapora göre, yerinden olma bu yıl yüzde 96,8 arttı. Hava durumu, 08-18-2020.

[2] İnsani bir toplumun mikroplarının yok edilmesinin kısa incelemesi. Javier Giraldo Moreno, 03-12-2020.

[3] Topraklarımızı nasıl elimizden alıyorlar? Çatışma Yolları, 5-11-2020.

[4] Palmiye endüstrisi paramiliterlerin elinden Curvaradó’ya geldi. Çatışma Yolları, 3-11-2020.

[5] Kolombiya’da şiddet 2019’da liderlere ve yerli halka karşı acımasızdı. Agencia EFE, 02-26-2020.

[6] 2020’de 76 katliam. Indepaz, 11-22-2020.

eln-voces.net/detras-del-genocidio-hay-un-poder-empresarial/

Kaynak:kaosenlared.net

Haber Merkezi

Next Post

Etiyopya, başka bir Afrika trajedisi

Çar Kas 25 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Guadi Calvo | 24/11/2020 | Afrika Kuzey Etiyopya’daki Tigray bölgesinde çatışmanın başlamasından iki hafta sonra (Bakınız: Etiyopya: Etiyopya: Etnik bir savaştan bölgesel bir çatışmaya), Başbakan Abiy Ahmed, Pazar günü isyancılara bilgi verdi. (22.11) teslim olmak için 72 saatlik bir süreleri olduğu… Federal güçlerin, ayrılıkçı bölgedeki askeri operasyonlarının “üçüncü ve […]
Translate »