Kolombiya: Devlet tarafından tutuklanan üç sosyal lider

Köylü sosyal gruplarının liderleri, 15 Aralık’ta liderler Teófilo Acuña ve Adelso Gallo’nun devlet görevlileri tarafından keyfi olarak gözaltına alındığını, lider Robert Daza’nın da 16 Aralık’ta şafak vakti aynı kaderi paylaştığını kınadılar. Halk Kongresi ve Ulusal Tarım Koordinatörü, ulusal ve uluslararası dayanışma talep etti. Andrés Figueroa Cornejo tarafından.


Tutuklamalar, Kolombiya halkının içinde bulunduğu uzun ve sancılı ölüm, baskı, soykırım ve insani kriz sürecinin bir parçası. Onurlu bir yaşama ulaşmak için örgütlenen, kendilerini ifade eden ve somut doğrudan eylemlerde bulunan kişiler.

Halk Kongresi’nin ulusal sözcüsü Jimmy Moreno, Adelso Gallo’nun Kolombiya’nın orta doğu bölgesinin bir köylü lideri ve sosyal lideri olduğunu bildirdi, “José Antonio Galán Zorro Ulusal Köylü Derneği’nin üyesi ve eski başkanı ASONALCA- Cooperativa Agropecuaria del Sarare ve şu anda Ulusal Tarım Koordinatörü CNA’nın Ulusal Kurulunun bir parçasıdır. Buna ek olarak, Köylü, Etnik ve Popüler Tarım Zirvesi, bölgesel ve yerel yönetimler gibi ulusal hükümetle diyalog için alanlara katıldı. 15 Aralık 2020’de Meta’nın Villavicencio kentinde saat 17.00 sıralarında gözaltına alındı ​​”.

Moreno, kendi adına Teófilo Acuña’nın “bir köylü lideri ve sosyal bir lider olduğunu; CNA’nın bir parçası olan ve Bolívar, Cesar, Los Santanderes ve Magdalena’daki topraksız köylü topluluklarını, balıkçıları, tarım işçilerini ve diğer sosyal kuruluşları bir araya getiren örgütsel bir süreç olan Bolívar’ın Güney ve Cesar’ın Merkezi ve Güneyindeki Interlocution Komisyonu sözcüsü “Ve ekledi,” Teófilo Acuña 20 yıldan fazla bir süredir CNA’nın yaşamı, insan haklarını ve bölgeyi savunmada bir parçası ve Köylü Tarım Zirvesi gibi ulusal hükümetle diyalog için alanlara katıldı, Etnik ve Popüler, bölgesel ve yerel yönetimler. 15 Aralık 2020 günü saat 16.45 sularında Bolívar’ın Barranco de Loba belediyesinde gözaltına alındı ​​”.

Halk Kongresi sözcüsü Robert Daza, “Nariño’nun kuzeyinden bir köylü lideri ve sosyal lider, CNA’nın eski başkanı, Kolombiya Masifi CIMA Entegrasyon Komitesi üyesi, Köylü Tarım Bölgeleri’nin destekçisi; Ulusal Kurulun ve CNA Topraklar, Bölgeler ve Bölgesellik Sekreterliğinin bir parçasıdır ve ayrıca Nariño’nun kuzeyinde ve Cauca’nın güneyinde TECAM köylü hükümeti kurulunun bir parçası olarak su ve yaşamın savunmasını desteklemiştir Köylü, Etnik ve Popüler Tarım Zirvesi, bölgesel ve yerel yönetimler gibi ulusal hükümetle diyalog alanlarına katıldı. 16 Aralık günü saat 3:00 civarında Pasto, Nariño’da tutuklandı ”.

Aynı alanda, Siyasi Mahkumlar Dayanışma Komitesi üyesi Franklyn Castañeda, “2018’de BM raportörü Michael Forst, insan hakları savunucularının durumunu analiz etmek için ülkeyi ziyaret etti. Bu yıl Forst, raporunu BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunarken raportörünün üç ana endişesini dile getirdi: sosyal liderlerin öldürülmesi; yaşadıkları damgalanma; ve son olarak kovuşturulması ”.

Franklyn Castañeda, “son yıllarda sosyal liderlerin tam olarak yargılaşması, Ulusal Savcılığın tercih edilen stratejisi haline geldi ve insan hakları mücadelesinin garantilerini yüksek riske attı. Son 7 yılda, Kolombiya’da yaklaşık 250 insan hakları lideri yargılandı. Ve 2017’den beri bu politika Halk Kongresi’nden gelen kişilere karşı ağırlaştırıldı ”.

– İddia makamlarının ortak yönü nedir?

“Bunlar, toplulukları cezalandıran sömürücü mega projelere karşı ve onları doğrudan etkileyen toprak hakları için savaşan köylü ve çevre liderleridir. Yargılanan diğer bir kesim, Farc’ın eski savaşçılar. İván Duque hükümeti döneminde kesintiye uğrayan Ulusal Kurtuluş Ordusu ELN ile barış müzakereleri yapılırken Devletin açtığı tematik masalara katılan liderler de var. Ve sosyal protesto senaryolarını destekleyen topluluk temsilcileri de kovuşturma mağdurlarıdır. “

Castañeda, adalet tarafından tutuklanan liderlerin, “Medyanın aşırı maruz kalmasının, bölgelerinin ve ailelerinin yabancılaşmasının ve hatta Halk Kongresi lideri Julián Gil’in davasında olduğu gibi özgürlükten yoksun bırakılmanın sonuçlarına katlandıklarını ekledi. 30 ay tutuklu kaldıktan sonra hapisten çıkarılan suçlamalardan beraat etti.

Öte yandan Minga Derneği’nin bir parçası olan Diana Sánchez, “toprakları kendileri için elde etmek isteyen, Devlet ve Devletin her gün özel çıkarlarla karşı karşıya kalan kişilere, örgütlere ve seferberliklere yönelik zulmü saptırmak” olarak nitelendirdi. Devletin olanlarla ilgisi var ”.

Sánchez, “toplumlarda şiddet ve suç devletten geliyor. Ocak ve Eylül 2020 arasında Somos Defensores programı, erkek ve kadın liderlerin 135 cinayetini belgelemeyi başardı. Ancak Kalkınma ve Barış Araştırmaları Enstitüsü, Indepaz, yaklaşık 287 suç kaydetti. Ancak Ulusal Savcılık Bürosu, 581 katliam kurbanından bahseden bir raporu henüz tahliye etti. Söz konusu oluşum, sorumluluğunun% 30’unu uyuşturucu kaçakçılığı paramilitarizmine atfediyor, ancak diğer% 70’inin büyük çoğunluğu Devletin kamu gücünün yüksek mevcudiyetinin olduğu bölgelerde meydana geldiğinde hiçbir şey söylemiyor.

Halk Kongresi, Ulusal Tarım Koordinatörü ve diğer gruplar, halk hareketine karşı son üç tutuklamayı kapsamlı bir şekilde izlediklerini temin ettiler ve aralıksız olan dünya işçi ve halklarının yardım ve dayanışmasını talep ettiler. Antisosyal ve insanlık dışı saldırı, Kolombiya’yı parçalanmış bir bölgeye, mücadele halindeki yoksulların kanı ile yıkanan topraklara dönüştürüyor.

Kaynak:anred.org

Not:Çeviriden kaynaklanan hatalar SimurgNews’e aittir.

Haber Merkezi

Next Post

Afrikalı Kadınlar, Afrika Boynuzu Barış Girişimi İçin İhtiyacı Vurguluyor

Per Ara 17 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Norveç Nobel Komitesi  , 2019 Nobel Barış Ödülü’nü Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali’ye “barış ve uluslararası işbirliği sağlama çabaları ve özellikle komşu Eritre ile sınır anlaşmazlığını çözme konusundaki kararlı girişimi için” verdi. Ödül aynı zamanda Etiyopya’da ve Doğu ve Kuzeydoğu Afrika bölgelerinde barış ve uzlaşma için […]
Translate »