Kolombiya: Askeri helikopter düştü, en az 9 asker öldü

Kolombiya uzun süren savaş ve barış gelgitlerinden sonra Venezüella ve Kübanın katkıları, arabuluculuğuyla 2016’da FARC’ ın silahlı mücadele yürüyüşüne noktayı ‘demokratikleşme’ yolunda önemli maddeleri kapsayan bir protokolle son verdi. Son derece medyatik bir silah bırakma seronomisi ile Latin Amerika nın son yüzyılındaki isyan ve halksavaşları geleneğine, postmodernist bir gelecek vaadi ile ağır bir darbe vurdu. Ne varki Postmodernist barış yasallaşan ve partileşen FARC’a faturası 220 den fazla yöneticileride kapsayan eski/yeni kadrolarının katledilmesi ve bazı yöneticilerinin sudan bahanelerle hapse gönderilmeleri biçiminde ağır oldu. FARC’ın kimi yönetici ve kadroları, bu acı reçete nin sonucunun barışa, anlaşmalara devlet tarafından ihanet edildiği yargısı ile tekrar geri dönüşümsüz dağ ve silah yoluna çıktıklarını ilan ettiler.

2000’i aşkın bir kadro ve gerilla gücü ile dağlara çekilen yeni FARC’a yönelik operasyonlarda düşen savaş helikopteri devletin resmii söylemine göre kaza, resmii olmayan kaynaklara görede FARC tarafından düşürüldü. SimurgNews

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Deutsche Welle nin süreç hakkında yayınladığı bir habere göre ”Kolombiya’da hükümetle 2016 yılında barış anlaşması imzalayan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nden (FARC) bir grup, tekrar silahlanacaklarını açıkladı.

Açıklama FARC’ın eski komutanlarından Ivan Marquez tarafından YouTube üzerinden yayınlanan bir video ile yapıldı. FARC bayrağının önünde askeri üniforması ve silahı ile açıklama yapan Marquez, silahlı mücadelede yeni bir aşama başlattıklarını duyurdu.”

”Marquez, Kolombiya hükümetini yaklaşık 7 bin FARC militanının silah bırakmasını sağlayan barış anlaşmasını yerine getirmemekle suçladı. “Bizi sahaya dönmeye zorladılar” diyen Marquez, “Bizi ideolojik olarak hiçbir zaman yenemediler. Bu nedenle mücadele sürüyor” diye konuştu. Marquez iki yıl içerisinde 150 eski gerillanın öldürüldüğünü de aktardı. FARC’ın iki numaralı ismi olan ve barış anlaşmasını müzakere edenler arasına yer alan Marquez’den bir yılı aşkın bir süredir haber alınamıyordu.

Rodrigo Londono& Ivan Marquez

FARC’ın kurduğu siyasi partiye liderlik eden Rodrigo Londono ise Marquez’in açıklamasına tepki gösterdi. Londono Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Çoğunluğun ortak hedefi Kolombiya’da barışı sağlamak” yazdı.

Kolombiya’da FARC, hükümetle vardığı anlaşma sonrasında silah bırakmış ve Ortak Alternatif Devrimci Güç adı altında siyasi parti kurmuştu.”

”Kolombiya Cumhurbaşkanı Iván Duque, bir helikopterin düşmesiyle öldürülen ordunun ailelerine başsağlığı diledi. Kayıp olduğu beyan edilen 11 kişiden 9’u bulundu. Kazada diğer üniformalı subaylar yaralandı. Kolombiya ordusuna göre, uçak FARC muhaliflerine karşı bir operasyon yürütürken yere düştü.”

Kaynak:https://actualidad.rt.com / dw.com

Koordinator00

Next Post

Cumartesi Annelerinin sesine ses katmak için...

Cum Tem 24 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 ÇAĞRI Devletin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra varlığı inkar edilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan insanların aileleri ve insan hakları savunucuları olarak “Kayıpların bulunması ve adaletin sağlanması” talebiyle başlatılan direnişin 800. Haftasında bulunduğumuz her yerden Cumartesi Annelerinin sesine ses katmak için buluşuyoruz.Dayanışma […]
Translate »