Erdal Yıldırım
Yazar

“Devrim ateşinin rüzgar soluklu körüğü / Bir topak köz gibidir yüreği / Eli yazandır / Dili ozandır / Kavgamıza sevgimize / Türkü düzendir.” . Ozan Telli

ALİŞER EFENDİ: 1882 yılında İmranlı Azgêr (Atlıca) köyünde doğdu. Hesenan aşiretindendir. Sivas’ta öğrenim görüp Mustafa Paşa’nın kâtipliğini, daha sonra da Mustafa Paşa’nın oğulları Haydar ve Alişan Bey’lerin, Refahiye Kaymakamlığında Danışmanlık ve katipliğini yapmıştır.

Alişêr, Koçgiri ve Dersim aşiretleri arasında birlik çalışmalarını gerçekleştiren önder bir kişiliktir. Koçgiri İsyanındaki ihanetler nedeniyle yenilgiye razı olmamış ve 1921 yılında bir kısım yakınıyla birlikte Dersim’e gitmiştir.

İyi bir komutan, örgütçü, siyasetçi, edebiyatçı kimliğinin yanında sanatçı kimliğiyle de çeşitli çalışmalar yapmış, şiirler yazıp, bağlaması iler türküler söylemiştir.

ZARİFE XANIM: Boylu poslu cesaret ve yiğit, aynı zamanda eşsiz güzellikte bir Kürt kızıdır. Zarife ömrü boyunca kocası Alişer’in sağ kolu ve mücadele arkadaşı olmuştur. Zarife eşi Alişêr’e daima, Kürtçe “Yoldaş” anlamına gelen “Heval” diye, Alişêr de eşine “yoldaşım” anlamına gelen “hevala mı” diye hitap etmiştir.

Alişer ve Zarife 9 Temmuz 1937 tarihinde Seyit Rıza’nın yeğeni olan ihanetçi Reyber Kopo’nun kışkırtması sonucu, Alişer’in kirvesi olan Zeynel ve Xıdê yê Murti, Efendi yê Wankê, Miste Torn ê Tabii, Celoy adlı hainlerle birlikte saklandığı KAfat Palaxine’deki mağarada alçakça katledilip başları kesilir. Satılık katiller Zarife, Alişêr ve yeğeni Sabri’in kesik başlarını Sakallı Nurettin Paşa’nın damadı Abdullah Alpdoğan ve Nazmi Sevigen’e teslim ederler.

Anıları önünde saygıyla eğiliyorum…

Simurg-News'i sosyal medyadan da takip edebilirsiniz!