Kırsal ve şehir örgütleri Brezilya’da açlığa karşı popüler manifesto yayınladı

 Dünya Gıda Günü , bu 16 Ekimde kutlandı. Halk örgütlenmeleri açlığa karşı ve iyi yemek hakkı için popüler Manifesto’yu  sanal eylem olarak başlattı  . 

Cuma öğleden sonra (16) çevrimiçi etkinliğe, Fronts Brasil Popular ile Povo Sem Medo, Via Campesina’yı entegre eden kırsal ve şehirdeki toplumsal hareketlerin yanı sıra Periferia Viva ve Vamos Precisar de’den aktivistler katıldı. Diğer kolektifler ve sendika merkezleri arasında herkes.

Belgede, örgütler grubu Brezilya’daki açlığın geri dönüşünü kınadı ve Bolsonaro hükümetinin yeni koronavirüs salgınının ortasında aile çiftçilerine ve köylülere destek sağlayan Assis Carvalho Yasası’na (PL 735 ) veto vermesini reddediyor .

:: Tam yayına bakın :: 

Manifesto ayrıca gıda stoklarını düzenlemenin kontrolsüzlüğünü , Safra Planı’nın yalnızca tarım ticaretine yönelik politikalarını ve sektörün kâr adına neden olduğu çevrenin bozulmasını eleştiriyor .

Tarım ticareti mal ürettiği, süpermarketler açlıkla spekülasyon yaptığı ve şirketlerin gıda fiyatları korkutucu bir oranda arttığı için en fakirleri tekrar açlığa sürükleyen ve aynı zamanda orta sektörleri de sorunları beraberinde getiren senaryo budur. sadece nüfusu hasta eden yapay gıdaların kullanımını teşvik ediyorlar ”, diye vurguluyor belgede.

Gerçek gıda

Nüfus tarafından yaygın olarak tüketilen gıdanın kalitesi de kuruluşlar tarafından eleştirilmektedir.

“Gıda şirketlerinin ve endüstrilerinin zulmü kırsal kesimde, sularda, ormanlarda ve şehirde her yerde mevcuttur. İster pestisitlerin üretim modeline girişinde, ister insan bedenini ve zihnini besleme kapasitesi olmayan aşırı işlenmiş gıdaların sunulma biçiminde ”metni eleştiriyor.

Bu Cuma (16.) etkinliği, hafta başından bu yana düzenlenen “Açlıkla Mücadele Ulusal Günü: daha sağlıklı yiyecek ve insanların yemesi için gelir” in bir parçası. Girişim, Brezilya nüfusunun krizden en çok etkilenmesiyle Bolsonaro hükümetinin ihmalini kınamakta ve 600 R $ ‘lık acil yardımın devam etmesini gerektirmektedir.

:: Açlık 10,3 milyonu vurdu ve kırsal kesimdeki ailelerin% 44’ü gıda güvensizliği yaşıyor ::

Köylü Kadınlar Hareketi (MMC) ve Via Campesina üyesi Michele Calaça, Kelli Mafort ile birlikte, Topraksız Kırsal İşçi Hareketleri’nin (MST) ulusal koordinasyonunda arabuluculuk yaptı ve bu sefer manifesto’nun önemini vurguladı.

Brezilya Coğrafya ve İstatistik Enstitüsü’nün (IBGE) Eylül ayında yayınlanan verilerine göre, şiddetli gıda güvensizliği 10,3 milyon Brezilyalıyı etkiliyor. Bilgiler, 2017 ve 2018’den, hatta pandeminin gelmesinden bile önce.

“Yemekten bahsetmek, egemenliği, demokrasiyi ve şüphesiz Brezilya’mız için popüler bir projeyi garanti etmekten söz etmektir. Gıdalardan bahsetmek, tarım ticareti, transgenik ve böcek ilaçları, monokültürün Brezilya’da ve dünyada açlığı sona erdireceği ideolojisiyle savaşmak anlamına geliyor ”dedi Calaça.

Brezilyalıların masasına gelen gıdanın% 70’inden fazlasının aile çiftçiliğinden sorumlu olduğuna dikkat çekti. 

“Verimli topraklarla, sularımızla sahip olduğumuz gıda üretimini ve biyolojik çeşitliliği kurtaran şey, ellerini toprağa koyan, doğa ile güzel bir ilişki kurmaya çalışan köylülerin üretimidir. sağlıklı gıda üretimi ”. 

Gıda egemenliği için birlik

Via Campesina Brasil web sitesinde yayınlanan sanal eylem boyunca, birçok kişi ve aktivist, açlığın geri dönüşüne karşı popüler eklemlenmenin önemini vurguladı. Bunlar arasında Evsiz İşçiler Hareketi (MTST), Ulusal Tarım İşçileri Konfederasyonu (Contag), Dünya Kadın Yürüyüşü (MMM), Tek İşçi Konfederasyonu (CUT), Barajlardan Etkilenen Halk Hareketi (MAB) temsilcileri diğerleri. 

Gıda güvenliği alanında çalışan araştırmacılar ve aydınlar da manifestoyu desteklemek ve hareketleri selamlamak için videolar gönderdiler.

Oluşturduğumuz politikaları büyük bir maliyetle parçalıyorlar. 

Bunların  arasında, bölgedeki politikaların kaldırılmasını eleştiren Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım (FAO) temsilcisi José Graziano da Silva .

Ona göre, son yıllarda açlıkla mücadele tamamen ihmal edildi.

“Bu hükümette kimse halkımızın gıda ve beslenme güvenliğinin önemli olduğunu düşünmüyor. 2003’teki ilk Lula hükümetinden bu yana inşa ettiğimiz politikaları büyük bir maliyetle ortadan kaldırıyorlar. Okul yemekleri için aile tarımı satın alımını yaratan PAA, Bolsa Familia’yı oluşturan Fome Zero programından söz edilmiyor ”dedi.

Bu model, gıda bozulması, açlık ve yoksulluk yaratır. 

Graziano ayrıca, küçük üreticilerin zararına mal ihraç etme teşvikinin açlığın geri dönüşünün kökenlerinden biri olduğunu açıkladı.

“Talepteki herhangi bir artış, yoksulların sözde enflasyonu olan gıda enflasyonuna neden olur. Pirinç ve fasulyeden. Fiyat her gün daha pahalıdır. Neden bu kadar üretip ihraç ediyorsak? Tam da bu nedenle öncelik ihracata, sahibinin karını artırmaya veriliyor. “

Hükümetinin ilk gününde Bolsonaro tarafından söndürülen Ulusal Gıda Güvenliği Konseyi (Consea) başkanı Elisabetta Rancine de organizasyonlarla dayanışma içinde olduğunu ifade etti.

Açlığın sürmesi, obezitenin endişe verici şekilde artması ve iklim krizi ortak bir belirleyiciyi paylaşıyor. Büyük üretime, doğal ürünlerin yoğun kullanımına ve kimyasal girdilere dayalı gıda sistemleri. Bu model gıda bozulmasına, açlığa ve yoksulluğa neden oluyor ”dedi.

Açlığın geri dönüşüne ve tarım ticaretinin gücüne rağmen, Rancine başka bir yolun mümkün olduğunu ve hareketler tarafından takip edildiğini vurguladı.

“Gerçeklik, eklemlenmeyi ister. Kırsal kesimden insanlar, ormanlar, sular, şehirler, siyahlar, yerli halklar, geleneksel topluluklar. Sağlıklı ve sürdürülebilir gıda sistemleri, paylaşılan arazi, biyolojik çeşitlilik, doğal bilgi inşa etmek ve yerel ekonomileri ve süreçleri, gerçek gıdaya dönüşen gıdaları geliştirmek gerekli, acil ve mümkün ”.

Bloklara bölünmüş sanal gösteri, Fernando Anitelli, Zé Pinto, Ave Cantadeira, Vitória Paixão ve Pedro Munhoz gibi sanatçıların katılımıyla toprak mücadelesi ve yemek hakkını yücelten çeşitli müzik performanslarına yer verdi. 

Halkın savunmasında

Popüler örgütlerin manifestosu, toplumsal hareketlerin ve sendika oluşumlarının gıda egemenliğini savunmak için kendilerini adadıkları bir dizi eylemi de sunar.

Bunlar arasında, Periferia Viva girişiminin yaptığı gibi, salgın sırasında dayanışma kampanyaları ve gıda bağışlarına devam edin; Devletin fiyatları düzenlemesi ve nüfus için temel kalemlerden yoksun kalmaması için kamu gıda stoklarının inşasına yeniden başlama mücadelesi; Bolsonaro hükümeti ile çatışma ve pandeminin ortasında çiftçileri destekleyen PL 735’in vetolarını devirme mücadelesi.

Ayrıca şunu okuyun:  “4 yıl içinde yaptığımız her şeyi yok ettiler”, diyor Lula, Brezilya’daki açlığın geri dönüşü hakkında

Ulusal Okul Gıda Programının (PNAE) Gıda Toplama Programının (PAA) yeniden başlaması, insan kaynağı için suya erişimin genişletilmesi, asgari ücretin değerlendirilmesi ve Temel Gelir programının yaratılmasının savunulması için mücadele Kalıcı aynı zamanda kuruluşların öncelikli bayraklarıdır. Tam belgeyi kontrol edin.

Açlıkla Mücadele Milli Günü : insanlar için daha sağlıklı gıda,gelir ve yemek ” için bu Cumartesi ülke genelinde dayanışma eylemleri (17).

Rodrigo Chagas

Kaynak:brasildefato.com.br

Haber Merkezi

Next Post

ZIMEQ’IN AHPARİG’İ / FETİH DOĞAN KOÇ

Cts Eki 17 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Zımeq‘ın Ahparig‘i kirvam Şükrü Er’in anısına. Şimdilik hoşçakal kirvam. Yine gel yanıma senin gibi gülen, yüreği sevgi dolu insanları alıp yine gel olur mu? Zımeqın en renkli şahsiyetiydi kirvam Şükrü. Zımeq sislere gömülürken ben darmadağanım bu sürgünlerde. Ne çok insanımız bizi bırakıp gitti öyle […]
Translate »