Kirazlı Nöbet Alanı’nın Kolluk kuvvetleri tarafından tahliye edilmesini kınıyoruz!

“Kirazlı Nöbet Alanı dün kolluk kuvvetleri tarafından tahliye edilmiş, yaşam savunucularının içinde barındığı eski bina iş makinaları ile yıkılmış, çadırlar ve güneş enerji sistemleri sökülmüştür.22 Eylül 2020, saat 18.00’de, Çanakkale’de bir basın açıklaması okunarak durum protesto edilmiş, basın açıklamasında bölgedeki STK’lar, çiftçiler, yaşam savunucuları ve nöbet alanından arkadaşlarımız ve Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü, Süheyla Doğan, birer konuşma yaparak duruma tepkilerini ifade etmişlerdir. “

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği

Basın açıklaması

”KİRAZLI NÖBET ALANI’NA KOLLUK KUVVVETLERİ TARAFINDAN MÜDAHALEYİ KINIYORUZ!

YAŞAM SAVUNUCULARI YALNIZ DEĞİLDİR!

YAŞAM SAVUNUCULARINI DEĞİL, RUHSATSIZ VE İŞGALCİ ALAMOS GOLD’U TAHLİYE ET!

Kazdağları’nda orman katliamına karşı 425 gündür sürdürülen direniş nöbetine bu sabahın köründe 100’ün üzerinde jandarma tarafından müdahalede bulunuldu. Alanda bulunan yaşam savunucusu arkadaşlarımız gözaltına alınarak Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.

Müdahale sırasında arkadaşlarımızın aileleri ve avukatları ile görüşmelerine, hatta tuvalete gitme isteklerine ve görüntü almalarına izin verilmedi. Jammer’larla internet erişimini de kestiler.

Tam 10 aydır Kazdağları Kirazlı mevkiinde, yüzbinlerce ağacı katlettikleri yerde işgale devam eden Alamos Gold şirketini tahliye etmek için kılını bile kıpırdatmayan Çanakkale Valiliği, nöbeti sürdüren direnişçilere müdahale etti.

Kazdağları’nın yüzde 79’unu maden şirketlerine tahsis ettiler. Bildiğiniz gibi geçen hafta kirli sicili artık herkesçe bilinen Cengiz Holdingin Halilağa Bakır Madeni Projesi’nin Çevre Etki Değerlendirme süreci kapsamında Hacıbekirler Köyü’nde yapılmak istenen “Halkın Katılımı Toplantısı” halkın tepkisi üzerine sonlandırılmıştı. Bugün de direnişin odağı olan Kirazlı Nöbet Alanına operasyon geldi. Evet zamanlama manidar değil mi!

Biz birkaç yıl önce Artvin Cerattepe’de gerçekleştirilen saldırıyı unutmadık. Ordu Fatsa’da, Bursa Kirazlıyayla’da, Aydın’da, Sakarya’da yaşam alanını, merasını, ormanını savunan halkın karşısına barikat kurdular. Biz “ormanı koru, dereyi koru, merayı koru”dedikçe iktidar şirketleri korumak için bütün güçlerini seferber ediyor.

Ormanlara hücum var! Yaşam alanlarımıza hücum var!

Anayasa’nın 169. Maddesinde “…ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez…” deniliyor. Ama son iki ayda 68 ilde 766 maden ruhsatı verildi. Ormanlarımız maden şirketleri tarafından tarumar ediliyor. Ormanlar, ağaçlandırma sahaları, özel koruma bölgeleri, milli parklar, meralar, sit alanları, su havzaları, kıyı alanları, turizm bölgeleri, askeri yasak bölgeler ve şahsa ait özel alanlar, yani her yer madencilik faaliyetine açılmaya devam ediliyor.

İktidar, maden şirketlerine bir sürü teşvik ve muafiyet sağlıyor. KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, kurumlar ve gelir vergilerinde indirimler, hazine arsalarının yatırım yeri olarak tahsisi, ayrıca düşük faizli kredi desteği… İktidar şirketlere bütün kolaylıkları sağlarken zenginliğine zenginlik katan şirketler olurken, halk da suyundan, merasından, köyünden oluyor.  

Alamos Gold ve tüm madenciler ormanlık alanda bulunmaya ve çalışmaya devam ederken, ülkenin her yanında ormanlık alanlarda ağaç kesimleri yapılırken Çanakkale Valiliği’nin nöbet alanını pandemi bahanesi ile boşaltması kabul edilemez.

Biz Kazdağları’nı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Ormanlarımızı, yaşam alanlarımızı şirketlere terk etmeyeceğiz. Hiçbir yerde geri adım atmayacağız. Kazdağlarında, Cerattepe’de, Murat Dağında, Munzur’da, Fatsa’da… Her yerde karşınıza çıkacağız.

Yaşam savunucularından önce 13 Ekim 2019’dan bu yana ruhsatsız bir şekilde Kirazlı’da bulunan Alamos Gold tahliye edilmelidir. Arkadaşlarımız şimdilik bırakıldı ancak alanda neler olduğunu henüz bilmiyoruz. Kirazlı Nöbet Alanı’na yapılan ve yaşam savunucularına karşı yapılan bu müdahaleyi kınıyoruz.

Bizler bu kararın neden verildiğini biliyoruz. Bu kararın pandemiyle alakası yoktur. Kazdağları’nı elini kolunu sallayarak delik deşik etmesine izin vermediğimiz Alamos içindir.  Halilağa’da halkın katılımı toplantısını keyiflerince yaptırmadığımız Cengiz içindir bu karar. Bu tahliye “Siz rahat olun biz sizin yanınızdayız.” demek içindir. Belki Valilik sizin yanınızda olabilir ama Halilağa’da da görüldü ki halk Kazdağları’nın yanında, yaşamın yanında… Onlar talancılardan, millete küfür edenlerden, memleketin her bir karış toprağını satanlardan yanadır, bizlerse ormandan, sincaplardan, topraktan ve sudan yanayız.

Tahliye edilmesi gereken yaşam savunucuları değil Alamos Gold’dur! Onlar ormandan gidene kadar direnmeye edeceğiz.

Bugün Kazdağları’na sahip çıkmak memlekete sahip çıkmaktır, dünyaya sahip çıkmaktır. Tüm kamuoyunu, kitle örgütlerini, muhalefet partilerini, çevre ve ekoloji örgütlerini, tüm bu dünyada yaşamak isteyen insanları Kazdağlarına sahip çıkmaya cağırıyoruz.

YAŞAM SAVUNUCULARINI DEĞİL, ALAMOS GOLD’U TAHLİYE ET!”

AMED Ekoloji DerneğiDoğanın ÇocuklarıMurat Çev Kop
Antalya Ekoloji MeclisiEGEÇEPOrdu Çevre Derneği
Artur Çevre Platformu-ARÇEPEğitim-Sen ÇanakkaleOrhanlar Dayanışması
Artvin Çevre PlatformuEğitim-Sen YalovaPolen Ekoloji
Ayvalık Tabiat PlatformuEkoloji BirliğiSES-Çanakkale
Bakırtepe Çevre PlatformuEMEP-ÇanakkaleSİNOP NKP
Balıkesir Çevre PlatformuGömeç Çevre PlatformuSol Parti-Çanakkale
Bartın PlatformuHalkevleri- ÇanakkaleSökeçep
Bayramiç DayanışmasıHDK EkolojiTERÇEP
Bergama Çevre PlatformuHDP-ÇanakkaleTerme Çevre Platformu
BES-ÇanakkaleHer Yer KazdağlarıTİP-Çanakkale
Biga Ekoloji ve Yaşam PlatformuHevsel Koruma PlatformuTKP-Çanakkale
Bozcaada ForumİHD-ÇanakkaleTURÇEP
Burhaniye Çevre PlatformuKazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma DerneğiTüm Bel Sen-Çanakkale
Bursa Artvin Çevre PlatformuKazdağları DayanışmasıYaşam ve Dayanışma Yolcuları
Çan Çevre DerneğiKazdağları İstanbul DayanışmasıYAŞAMDER
Çanakkale Tabip OdasıKazdağları KardeşliğiYeni Foça Forum
Çekere Irmağı Özgür Akacak Pl.Kazdağları Sanatçı DayanışmasıYeryüzü Derneği
Çeşme Çevre PlatformuKuşadası Çevre PlatformuYeşil Artvin Derneği
Çine Yaşam PlatformuMersin NKPYeşiller Partisi Merkezi
DAÇE-Doğu Akdeniz Çevre PlatformuMezopotamya Ekoloji HareketiYeşiller ve Sol Gelecek Partisi Merkezi
Didim Çevre PlatformuMUÇEP-Muğla Çevre PlatformuYeşiller ve Sol Gelecek Partisi-Çanakkale
Disk Emeklisen-ÇanakkaleMunzur Çevre Derneği
Doğader-BursaMunzur Koruma Kurulu-DEDEF

Kaynak:pressenza.com

Koordinator00

Next Post

TRUMP KÂBUSU VE EMPERYALİST ABD[*] TEMEL DEMİRER

Cum Eyl 25 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “Bir çocuk ağlasa dağ başında gözyaşında Amerika akar. Vurdularsa birini, kanı şorladıysa bilin ki kurşunlarda Amerika var. Kişi kişiye köle tutulduysa, asıldıysa darağacında Amerika var.”[1] George Carlin’in ABD tarifi ile başlayalım diyeceklerimize: “… ‘Özgürlükler diyarı.’ ‘Cesurların vatanı.’ ‘Amerikan rüyası.’ ‘Tüm insanlar eşittir.’ ‘Adalet tarafsızdır.’ […]
Translate »