“KİLİT ADIM”: PANİK VE PANDEMİ SONRASI GELECEK?

Yeni virüs fırtınasının merkezi olan Çin’de gerçekleşen şeylerin tam bir resmini elde etmek imkânsız olsa da, ana medya hesapları ve ( nüfustaki gerçek panik tarafından beslenen bir süreç var, gerçek tehlikelerin ne olduğu belli değil, bunun pandemi sonrası gelecek için endişe verici etkileri vardır.

F. William Engdahl-Global Research-Çev: Haşmet Demirel

F.William Engdahl

Her gün dünya genel haberleri, artık COVID-19 olarak adlandırılan koronavirüs hastalığı için “pozitif” teşhisi konan daha fazla ülkede daha fazla insan olduğunu bildiriyor. Bildirilen sayılar büyüdükçe, genellikle maskeler, dezenfeksiyonlar, tuvalet kâğıdı, konserve ürünler için panik alışverişi şeklinde yaygın sinirlilik de artmaktadır.

Test sonuçlarını bilime dayalı olarak kabul etmemiz söyleniyor. .

Yeni virüs fırtınasının merkezi olan Çin’de gerçekleşen şeylerin tam bir resmini elde etmek imkânsız olsa da, ana medya hesapları ve (sosyal ç.n) nüfustaki gerçek panik tarafından beslenen bir süreç var, gerçek tehlikelerin ne olduğu belli değil, (bunun ç.n)pandemi sonrası gelecek için endişe verici etkileri vardır.

Ocak ayının son haftasında, Çin Komünist Partisi (ÇKP), açıkça kontrolden çıkmış bir halk sağlığı durumunu ele almak amacıyla 11 milyonluk kent Wuhan’da benzeri görülmemiş bir kilitlenme emri verdi. Daha önce modern halk sağlığı tarihinde bir hükümet, bir kamu sağlığı uygulaması ile etrafına bir kordon çekilmiş şekilde tüm şehri karantinaya almamıştı. Bu kilitlenme, diğer Çin şehirlerine de hızla yayıldı. Geçtiğimiz haftalarda, dünyanın ikinci en büyük ulusal ekonomisinin büyük bir kısmı kapandı. Bu da küresel ekonomiyi (doğrudan ç.n) etkiliyor. Bu noktada, Çin dışındaki ülkelerde, özellikle Güney Kore, Japonya, İran ve İtalya’da vakalar ve ilk ölümler bildirildiği için, herkesin sahip olduğu en önemli soru bu virüsün ne kadar tehlikeli olduğudur.

ABD CDC (Centers for Disease Control and Prevention-Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ) fiyaskosu, yeni virüs için varsayılan testlerin kusurlu olduğu, şimdi SARS-CoV-2 adlandırılan virüs için yapılan testlerin %100 güvenilir olmadığı anlaşıldı.[1]

Buna rağmen, İtalya’daki boş mağaza raflarının ana akım medya görüntülerinden sürekli bir şekilde etkilenen Washington Eyaleti bakım evlerinin çevresindeki polis kordonlarının, tahmin edilen birkaç Coronavirus hastasını barındırdığı söylenen ceset torbalarıyla dolu İran hastanelerinin resimleri, milyonlarca vatandaşın anlaşılabilir telaşa kapılması ve korkması için yeterliydi.

Ülkeden ülkeye, şehirden şehire, yapılan ve birçok insanın bir araya geldiği önemli olayların iptali ki Buna Venedik Karnavalı, önemli spor etkinlikleri, İsviçre ve başka yerlerdeki ticaret fuarları da dâhildi. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, yolcu gemileri gibi tatil uçuşlarını da iptal ettikçe, büyük havayolları (seyahat şirketleri ç.n) finansal olarak harap oluyor. Çin, bulaşma olabileceğini iddia ederek nakit banknot yakılmasını emrediyor. Fransız Louvre yeniden açılıyor ama nakit kabul etmiyor, kâğıt bulaşık olabileceğinden yalnızca kartlar geçiyor. DSÖ kâğıt paradan bulaşma riski konusunda uyarıyor. Ülkeler, İngiltere gibi vatandaşların yasal olarak alıkonulmasına izin veren yasalar çıkarıyorlar. Medya promosyonları mağazaların batı kısmındaki raflarda yer alan, pirinç, makarna, tuvalet kâğıdı. Pirinç gibi günlük temel ihtiyaç maddelerin (raflarındaki boşalmadan ç. n)  esinlenerek, paniği büyütüyor.

Ölüm Oranı Üzerine Sorular

COVID-19 nedeniyle belirgin ölümler hakkında bir perspektife sahip olmak önemlidir. Burada gerçekler çok kesin değil. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom’a göre 3 Mart 2020 itibariyle dünya genelinde toplam 90.893 COVID-19 vakası vardı ve 3.110 ölümle sonuçlandı. Daha sonra bunu diğer sağlık uzmanları tarafından tartışılan bir rakam olan % 3,4 ölüm oranı olarak adlandırdı. Tedros “Küresel olarak, bildirilen COVID-19 vakalarının yaklaşık% 3,4’ü ölümle sonuçlandı. Karşılaştırıldığında, mevsimsel grip genellikle enfekte olanların % 1’inden daha azını öldürür.

Sorun şu ki, hiç kimse gerçek ölüm hızının ne olduğunu tam olarak söyleyemez. Çünkü global olarak virüsün hafif vakalarına sahip olabilecek herkesi test etmedik ve bu testlerin doğruluğu % 100 kesin değil. Ancak mevsimsel gripten üç kat daha fazla ölüm oranı ile ilgili bir açıklama, eğer doğruysa, gerçek bir panik yaratır.

Salgın uzmanlarına göre gerçek çok daha düşük bir ölüm oranıdır. Londra’daki Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’nda Bulaşıcı Hastalıkların Matematiksel Modellemesi Merkezi’nden Profesör John Edmunds “Tüm vakaları rapor etmiyoruz” diyor. “Aslında, bunların yalnızca küçük bir kısmını. Gerçekte daha fazla vaka varsa, vaka ölüm oranı daha düşük olacaktır.” Edmonds sözlerini şöyle sürdürdü. “Güvenle söyleyebileceğiniz şey […] bildirilen ölümlerin sayısını bildirilen vaka sayısına böldüğünüzde [vaka ölüm oranını elde etmek için], neredeyse kesinlikle yanlış cevabı alacaksınız” [2] Pedros panik yaymanın tarafında yer alarak kusurlu görünüyor.

Professor John Edmunds

DSÖ ve ABD’deki CDC birkaç yıl önce mevsimsel gripten ölümlerin tanımını “grip veya zatürre ölümleri”ni değiştirmiştir. CDC, sadece yaklaşık “pnömoni veya influenza”yı listeleyen toplam ölüm belgesinin sayısını işlenen toplam ölüm sertifikası ile grip ölüm sayısını hesaplar. Pnömoni (zatürre ç.n) veya diğer akciğer hastalıkları olan yaşlıların kaç tanesi belirsizdir. Doğal olarak rakamlar korkunun yayılmasına ve olumlu etkisi kanıtlanmış bir şey olmayan mevsimsel grip aşılarının satılmasına yardımcı olur[3]. CDC, dünya çapında 2017 yılında yapılan bir çalışmada, “Dünya genelinde 291.000 ila 646.000 kişi her yıl mevsimsel griple ilişkili solunum yolu hastalıklarından ölmektedir” bilgisini paylaştı.[4]

Sadece Çin’de mevsimsel griple ilişkili (pnömoni dâhil) ölümlerin tahmini 2018’de yaklaşık 300.000 idi. Koronaya bağlı 3.000 ölüm, trajik olduğu gibi, Çin’de akciğer hastalıklarından kaynaklanan “normal” yıllık ölümlerin ancak % 1’i, Çin’deki 3000 ölümünün kaçının mevsimsel zatürreden kaynaklandığı bile belli değil.

Ancak, Çin’de sokaklarda COVID-19’dan öldüğü iddia edilen veya kanıt olmadan ya da koridorları ceset torbalarıyla doldurulmuş Wuhan hastaneleri ve kanıtlanamayan dramatik videolar nedeniyle, dünyanın çoğu bu garip dışsal istilacı hakkında anlaşılır bir şekilde endişeli.

Birçok iyi niyetli sağlık görevlisi arasında açıkça karışıklık olan şey ve GlaxoSmithKline veya Gilead ve diğer Batılı aşı üreticileri tarafından muhtemel fırsatçılık nedeniyle dünyamız endişe verici bir hızla sadece aylar önce hayal bile edemeyeceğimiz yollara dönüşüyor.

“KİLİT ADIM”

Bu noktada Çin içinde ne olursa olsun, Pekin yetkililerinin COVID-19 vakalarını sayma yollarındaki bazı değişiklikleri çatışan tepkileri nedeniyle söylemek neredeyse imkânsız. Şimdi asıl soru, Batı’daki ilgili makamların bu krizi nasıl kullanacağıdır. Burada, dünyanın önde gelen öjeni destekçilerinden biri ve GDO’nun yaratıcıları ve diğer şeylerin yanı sıra Rockefeller Vakfı tarafından on yıl önce yayınlanan son derece alakalı bir rapora geri dönmek faydalıdır.

Söz konusu raporun mülayim bir başlığı var “Teknoloji ve Uluslararası Kalkınmanın Geleceği İçin Senaryolar.” Mayıs 2010’da fütürist Peter Schwartz’ın Küresel İş Ağı ile işbirliği içinde yayınlandı. Rapor, Schwartz ve şirketi tarafından geliştirilen çeşitli fütürist senaryolar içeriyor. Bir senaryonun başlığı ilginç “KİLİT ADIM: “Sınırlı İnovasyon ve artan vatandaş itirazı ile daha sıkı yukarıdan aşağıya hükümet kontrolü ve daha otoriter liderlik dünyası,” Burada Öngörüsel Programlamadaki bazı terimlerdeki gibi ilginç olur.

Schwartz senaryosu şöyle diyor:

“2012 yılında, dünyanın yıllardır beklediği salgın sonunda nihayet isabet etti. 2009’un H1N1’inden farklı olarak, yaban kazlarından kaynaklanan bu yeni grip türü aşırı derecede garantili hastalık yapıcı ve ölümcül bir durumdu. En yaygın olarak hazırlanan ülkeler bile virüs dünyaya yayıldığında, hızla bunalmıştı, küresel nüfusun yaklaşık yüzde 20’sini enfekte ediyor ve sadece yedi ayda 8 milyonu öldürüyor.”

Devam ediyor

“Salgının ekonomiler üzerinde de ölümcül bir etkisi oldu: Hem insanların hem de malların uluslararası hareketliliği durma noktasına geldi, turizm gibi endüstriler durgunlaştı, küresel tedarik zincirlerini kırdı. Yerel olarak bile, normalde hareketli dükkânlar ve ofis binaları, hem çalışanlardan hem de müşterilerden yoksun, aylarca boş oturuyordu.[5] Bu ürkütücü geliyor.”

Senaryo sonrasında çok ilginç olur:

“Pandemi sırasında, dünyadaki ulusal liderler yetkilerini artırdılar ve yüz maskelerinin zorunlu olarak kullanılmasından tren istasyonları ve süpermarketler gibi ortak alanlara girişlerde vücut ısısı kontrollerine kadar hava geçirmez kurallar ve kısıtlamalar getirdiler. Pandemi soluklaştıktan sonra bile, vatandaşların ve faaliyetlerinin bu daha otoriter kontrolü ve denetimi sıkışmış ve hatta yoğunlaşmıştı. Kendilerini giderek artan küresel sorunların- salgınlardan ve ulus ötesi terörizmden, çevre krizlerine ve artan yoksulluğa – yayılmasından korumak için, dünyadaki liderler iktidar üzerinde daha sıkı bir kavrayışa sahip oldular.”

İlgili bir soru, bazı kötü aktörlerin ve bu dünyada bazılarının varlığının fırsatçı bir şekilde COVID-19’un etrafındaki yaygın korkuları kullanması, seyahatte keskin sınırlar içeren yukarıdan aşağı sosyal kontrol gündemini ilerletmek için kullanmasıdır. Belki de paranın “sıhhi” elektronik nakit ile değiştirilmesi, uzun vadeli yan etkilerin güvenli olduğu kanıtlanmamış olsa bile zorunlu aşılama, sınırsız gözetim ve bunun gibi çeşitli mazeretler üzerinden siyasi protestolar gibi kişisel özgürlüklerin kısıtlanması “test edilmeyi veya aşılamayı reddeden insanların tanımlanmasını” ve sayısız diğer kısıtlamaları sağlayacaktır.

Rockefeller 2010 senaryosunun çoğu zaten belli. Korku hiçbir zaman sağlam bir sebep için iyi bir rehber değildir.

Kaynak:https://ecologicalnanarcy.wordpress.com


[1] Fed Up With CDC Delays And Excuses, U.S. Laboratory Association Urgently Requests FDA Allow State And Local Labs To Run Coronavirus Tests Without CDC Approval https://www.naturalnews.com/2020-02-25-cdc-delays-and-excuses-laboratory-association-fda-coronavirus-tests.html

[2] Why 3.4 % İs Likely An Overestimate                                                                   https://www.medicalnewstoday.com/articles/why-are-covid-19-death-rates-so-hard-to-calculate-experts-weigh-in#Why-3.4%-is-likely-an-overestimate

[3] Summary of the 2017-2018 Influenza Season https://www.cdc.gov/flu/about/season/flu-season-2017-2018.htm#anchor_1534865810538

[4] Seasonal Flu Death Estimate İncreases Worldwide  https://www.cdc.gov/media/releases/2017/p1213-flu-death-estimate.html

[5] Scenarios For The Future Of Technology And International Development-The Rockefeller Foundation, GBN Global Business Network-This Report Was Produced By The Rockefeller Foundation and Global Business Network. May 2010

Koordinator00

Next Post

Ebru Timtik, Aytaç Ünsal ve ÇHD’li avukatların adalet mücadelesinin yanındayız; ONLARLAYIZ...Temel Demirer/Sibel Özbudun

Pts Nis 6 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 TweetlePaylaşPaylaşPin0 Paylaşımlar
Translate »