Kamuoyuna; Dünyanın Bütün Yürekli, Emekçi ve Dirençli Kadınlarına

Kamuoyuna;

Dünyanın Bütün Yürekli, Emekçi ve Dirençli Kadınlarına

Bugün; insan hayatının birinci derecede yaratıcısı olan, sevgiye, barışa, üretime ve bütün güzelliklere dair söyleyecek sözü, geleceğin kurulmasında yapacak çok işi olan kadınların, yürekleri ve nasırlı elleriyle, can bedeli kavgası sonucu kazandığı tarihsel bir günün miladıdır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Klara Zetkin’den, Didar Abla’ya; Meral Yakar’dan Güzel Ana’ya tüm kadınlara şan olsun. Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun…

Simurg-News Yazı Kurulu

Simurg-News'i sosyal medyadan da takip edebilirsiniz!
Translate »