Kaldırım Serçesi Gazeteci: geceyi sever misiniz!!? Edith: evet ama aydınlıksa!!!

Babası, sokaklarda gösteri yapan bir cambaz, annesi ise bir sokak şarkıcısı olan Edith Piaf  babası tarafından üç yaşında kısa süreli olarak bakılması için geneleve gönderildi. Orada menenjit hastalığına yakalanan Edith’in gözleri kör olur ama yedi yaşında tekrar görmeye başlar. Sonraları baba sı  kızını genelevden alıp sokaklarda zorla cambazlık yaptırırken Edith’de bir yandan en çok sevdiği şarkıları söyleyerek on dört yaşında sokak şarkıcılığına başladı. On yedi yaşında da ilk ve tek çocuğu Marcelle’yi doğurur ancak bu talihsiz kız çocuğu iki yaşında menenjitten hayatını kaybeder. Edith kız kardeşi Simon ile birlikte sokak şarkıcılığı yaparak hayatını sürdürdü.
Kendisini keşfedip, onu “küçük serçe” olarak meşhur eden Louıs Leplee’nin öldürülmesi ile oldukça sıkıntılı günler yaşadı ve bir  cinayet şüphelisi gibi sorgulamalara tabii tutuldu halkın nefretini kazanarak popülaritesini de kaybedince kabarelerde şarkı söylemeye başladı.
Yeniden popüler olması.. Raymond Asso sayesinde olmuş, küçük Piaf olarak bilinirken… Profosyonel müzik hayatına eğitimli Edith Piaf olarak dönmüştür.
Sevdiği adam Marcel Cerda’nın ona gelmek için bindiği uçağın düşmesi sonucu ölmesinden sonra… Alkol, morfin ağrı kesici bağımlısı haline gelir ve en son geçirdiği trafik kazasından sonrada hayatı boyu iyileşmeyen omuriliğinden dolayı da yarı kambur şeklinde yürümek zorunda kalır
10 Ekim 1963 de kanserden vefat ettiğinde… Katolik kilisesi sürdürdüğü hayat sebebi ile Edith’in cenaze törenini yapmayı reddeder!!!
Tabutu Pere-Lachaise mezarlığına götürülürken on binlerce hayranı korteje katılarak ona sevgisini gösterir… Öyle ki mezarlıktaki törene katılanların sayısının yüz bini geçtiği söylenir.
Bu müthiş sesin ve dram dolu hayat yaşamış bu kadının cenaze törenini yapmayan kilisede tarih önünde mahkûm olur.
Benim ilk gençlik yıllarımda okuduğum bir romandı “kaldırım serçesi”… Çok zor ve acı dolu bir hayatı olan bu kadının hayatını okumanızı, şarkılarını dinlemenizi kuvvetle tavsiye ederim
Tülay Sönmez
16/04/2020

Tülay Sönmez

Next Post

Sinema-TV Sendikası: ’Yeniden başlayan setler durdurulsun’*

Per Nis 16 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Bir süredir yaşanan virüs salgını nedeniyle, sinema, dizi ve reklam setlerine ara verilmişti. Setlerdeki çalışma koşullarının yeniden dayatılması nedeniyle; Sinema Televizyon sendikası Başkanı Tuba Ataç’ın Cumhuriyet Gazetesine yaptığı açıklamayı virgülüne dokunmadan aktarıyoruz. Emek ve sermaye cephesinde değişen bir şey yok… Tek çare “dünyanın bütün […]
Translate »