Kadınların öncülüğündeki tarım işletmeleri Afrika’da beslenmeyi iyileştiriyor

BULAWAYO, Zimbabve, 26 Ağu 2020 (IPS)  – Oluwaseun Sangoleye’nin oğlu, bebek mamalarını reddetmesi nedeniyle raşitizm geliştirdi. Bu yüzden ülkesi Nijerya’da yerel yerel ürünlerden doğal bebek tahılları yapmak için bir iş kurmaya karar verdi.

Altı yaşındaki çocuklara yönelik Baby Grubz ürünleriyle ülkesinin ötesinde üne kavuşan bu girişimci, IPS’ye “Kişisel deneyimim, bebekler ve küçük çocuklar için ucuz, besleyici yoğun gıda çözümlerinde eksiklik olduğunu fark etmemi sağladı .”  düşük ve orta gelirli, aydan üç yıla kadar bir aile.

Bu yıl SUN Pitch Yarışması’nı beslenmeyi iyileştirmek için en yenilikçi çözüm olarak kazanan Sangoleye,  bazıları yetersiz beslenmeyle mücadele için yenilikçi ürünler olmak üzere, Afrika’da gıda tarım işletmeleri işleten az sayıda ancak artan sayıda kadından biri.

Kıtada gıda ve tarımla ilgili iş dünyasında yer alan kadınların sayısına dair kesin rakamlar yok, ancak Agribusiness Network’teki Afrikalı Kadınlar (AWAN), 1.600’ü birbirine bağlayan 42 ülkesinde çalıştığını iddia ediyor. farklı sektörlerdeki kadın ağları.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu konulu son raporunda meyveler dahil sağlıklı beslenmenin; sebzeler ve protein açısından zengin yiyecekler günlük 1,90 dolardan fazlaya mal oluyor – küresel yoksulluk sınırı.

Tahminler, 3 milyardan fazla insanın sağlıklı beslenmeyi karşılayamayacağını gösteriyor ve Sahra altı Afrika ve Asya’da nüfusun yüzde 57’si etkileniyor.

2014 yılında Shais Foods’u açtığından beri, Mirriam Nalomba, Zambiya’da tahıl bazlı diyetleri, A vitamini içeren darı, sorgum, manyok (manyok), soya fasulyesi ve portakal mısırından oluşan yeni bir zenginleştirilmiş bebek tahılları sunarak dönüştürmeye çalıştı.

“Yetersiz beslenmeyle mücadele için ithal gıda kullanamayız; Yerel mahsuller besleyici yiyecekler üretebilir ”dedi Nalomba IPS’ye.

FAO’ya göre, kronik yetersiz beslenme, bu güney-orta Afrika ülkesinde beş yaşın altındaki çocukların yüzde 39’unu etkiliyor.

Nalomba’nın yerel mahsullere dayanan iş modeli, kıtadaki pazarların kapanmasıyla diğer işletmelerden daha iyi başa çıkmasına yardımcı oldu ve covid-19 pandemisini kontrol altına almak için faaliyetlerin kapatılmasından etkilendi.

Girişimci, covid’e karşı alınan önlemlerin işini genişletme planlarını etkilediğinden pişman oldu, ancak karşılığında artık ürünlerini çevrimiçi satıyor.

Nijeryalı Oluwaseun Sangoleye, şirketi Baby Grubz tarafından yaratılan bazı bebek maması ürünleriyle çevrilidir.  Beslenmeyi iyileştirmek için en yenilikçi çözüm olarak bu yıl SUN Pitch Yarışmasını kazandı.  Fotoğraf: MSME Africa

Nijeryalı Oluwaseun Sangoleye, şirketi Baby Grubz tarafından yaratılan bazı bebek maması ürünleriyle çevrilidir. Beslenmeyi iyileştirmek için en yenilikçi çözüm olarak bu yıl SUN Pitch Yarışmasını kazandı. Fotoğraf: MSME Africa

Sangoleye, ürünleri için hammaddelere erişimdeki zorlukların üstesinden gelmek zorunda kaldı, ancak karşılığında karantina sırasında daha fazla müşteri elde etti ve paketleme gibi konularda yenilik yapmaya başlamak için bir itici güç oldu.

Sangoleye, “Distribütörlerimizden biri, üç kadının bir şişe Grubz satın aldığı ve bunu bebeklerinin anne sütüne takviye etmesi için üç eşit parça halinde nasıl paylaştığına dair duygusal bir hikaye paylaştı” dedi.

Bu hikaye, “daha uygun fiyatlı ve fiziksel mesafeye uyan çocuklar için gıda güvenliğini sağlayan daha küçük paketlerin üretimini araştırmaya başlamamız için bizi zorladı” diye açıkladı.

Yakın zamanlı salgın, turuncu posalı tatlı patates, A vitamini mısır ve demir takviyeli fasulye yetiştiren 1.000’den fazla küçük çiftçiyi destekleyen Tanzanya’daki bir sosyal girişim olan Sanavita’nın satışlarında yüzde 10’luk bir düşüşe neden oldu. ve besleyici unların yapıldığı çinko.

Sanavita, her ay yaklaşık 10.000 müşteriye yaklaşık 1.000 kilo un satıyor.

Sanavita’nın kurucusu Jolenta Joseph IPS’ye, “Hedefimiz Tanzanya’daki gizli açlığı sona erdirmek ve bu bizim için büyüme anlamına geliyor.”

FAO, Tanzanya’yı önümüzdeki yıllarda olumsuz hava koşullarından en çok etkilenecek Afrika ülkelerinden biri olarak listeledi. Doğu Afrika kıyısındaki bu düşük gelirli ülke şu anda kronik olarak yetersiz beslenen insanların oranını yarı yarıya azaltmayı başaramayan BM ajansı listesinde yer alıyor.

Genel olarak covid, Afrika’nın tüm gıda sistemlerini etkiledi.

Gıda fiyatlarındaki artış, ailelerin gelirlerini düşürmesi veya pazarlara erişememesi nedeniyle beslenme kalitesine doğrudan etki ederek, taze meyve ve sebzelerin yanı sıra süt ürünleri, et ve balığa erişimi engelliyor. toptancılar veya perakendeciler, araştırmacılar kabul etti.

Afrika Yeşil Devrim Forumu’nun (AGRF) genel müdürü kamu politikası uzmanı Debisi Araba, IPS’ye insanlığın uzun süredir insanların beslenmesini sağlamak için yenilikler yaptığını söyledi.

Bunun devam etmesi için, özel şirketlerde ve kamu politikalarında teknolojilerde, süreçlerde, programlarda ve sistemlerde tarımsal yeniliğin teşvik edilmesinin önemli olduğunu garanti etti.

IPS’ye verdiği demeçte, çok boyutlu COVID kriziyle birlikte, sağlık ve beslenme birden çok şok yaşıyor, İngiltere’den Lawrence Haddad, Geliştirilmiş Beslenme için Küresel İttifak (GAIN) genel müdürü IPS’ye söyledi.

Haddad, “Afrika ve Asya’daki KOBİ’ler salgına yanıtta hayati önem taşıyor, ancak faaliyet gösterme yetenekleri artan baskı altında.” Diyen Haddad, KOBİ’lerin uyum sağlamak ve yenilik yapmak için sürekli desteğe ve yatırıma ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

A vitamini içeren portakallı mısır, yetersiz beslenmeyle mücadele eden oldukça besleyici bir gıda sağlıyor ve kadınların başını çektiği bazı gıda şirketlerinin bazı Afrika ülkelerinde farklı sunumlarla tanıtımına başladığını görüyoruz.  Fotoğraf: Busani Bafana / IPS

A vitamini içeren portakallı mısır, yetersiz beslenmeyle mücadele eden oldukça besleyici bir gıda sağlıyor ve kadınların başını çektiği bazı gıda şirketlerinin bazı Afrika ülkelerinde farklı sunumlarla tanıtımına başladığını görüyoruz. Fotoğraf: Busani Bafana / IPS

Yağmur yağar

Koronavirüs, kadınların önderliğindeki tarım ticaretinin büyümesinin önündeki engellerle dolu bir geçmişe katkıda bulunuyor.

Küresel yönetim şirketi McKinsey’de bir ekonomist ve ortak olan Amandla Ooko-Ombaka, IPS’ye, kadınların tavsiye ve krediye erişmek için bilgi ve teknolojiye orantısız erişimleri nedeniyle bir tarımsal işletmeyi başlatma ve yönetmede çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını söyledi. agronomi için tasarlanmıştır.

Kadınların üretkenliklerini artırmak için sermayeye en az erişimden kalıcı olarak zarar gördüğünü ve çalıştıkları toprağa sahip olma olasılıklarının erkeklerden yüzde 50 daha az olduğunu ekledi.

FAO’ya göre Sahra altı Afrika’da kadınlar, kıtadaki birçok ülkede yüzde 50’yi aşan ortalama olarak dünyanın en yüksek işgücüne katılım oranına sahip.

Pandeminin tarım ticaretini iyileştirmede çok önemli olduğunu gösterdiği Ooko-Ombaka, kadınlar için belirli sorunlara, düşük dijitalleşme ve güvencesiz değer zincirleri gibi Afrika tarımı için genel sorunlar olduğunu söyledi.

Kararlılık ve azim

Engellerin ötesinde, kadınların kendi çıkarları için iradeleri, azimleri ve bağlılıkları vardır.

Sanavita’nın kurucusu Tanzanyalı Joseph, “Kadınlar tarafından yönetilen bir işi yürütmek kolay değil, ancak sıkı çalışma, tutku, bağlılık ve planlama ve önceliklendirme becerisi başarının anahtarıdır” dedi.

Güçlendirilmiş yoğurt üreten Ganalı bir sosyal girişim olan Fieldswhite’ın kurucusu Maame Akua Manful, kadın liderliğindeki bir tarım işletmesi yürütmenin çok fazla fedakarlık ve kendiliğinden karar almayı gerektirdiğini kabul ediyor.

Şirketin Batı Afrika ülkesinden amiral gemisi markası, doğal aromalarla yapılan ve mineraller, protein, kalsiyum ve A vitamini ile güçlendirilmiş OFSP yoğurttur. Ürün, beş yaşın altındaki çocuklar ile hamile ve emziren kadınları hedeflemektedir.

IPS’ye, “Bir erkek ekibini yönetmeyi ve anlayacakları şekilde iletişim kurmayı öğrenmek kolay değil, ancak kararlılık ve azimle her kadının işleri yürütmek için bu girişimcilik kapasitesini ona çekebileceğini hissediyorum” dedi.

T: MF

Kaynak:rebelion.org ( http://www.ipsnoticias.net/2020/08/las-agroindustrias-lideradas-mujeres-mejoran-la-nutricion-africa/)

Haber Merkezi

Next Post

Chomsky: Nükleer Silah Tehdidi Trump Altında Artıyor

Sal Eyl 15 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Ünlü Amerikalı siyasi düşünür Noam Chomsky, Donald Trump’ın dünyada nükleer silah kullanım olanaklarını artırdığını garanti ediyor. ” (ABD, Donald Trump’ın başkanı) herhangi bir şekilde kitle imha nükleer silahların muazzam bir tehdit sınırlamıştır silahları kontrol rejiminin saldırılarını sürdürdü, ” diye diyaloğa söyledi gidiyor Yeraltı programının arasında Rus ağı RT , 9/5/20 Cumartesi […]
Translate »