Kadınlardan ortak açıklama

Gündeme adeta 2020 yılının finali olarak yerleşen Kadınların taciz/tecavüze karşı estirdiği fırtına, bu defa toplumun Sol tarafını vurdu. İki yayıncı/yazar üzerinden gelişen taciz ifşaaları üzerine başlayan tartışmalar, politikacı, yazar, ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun Komün TV de ve Twitter’de konuya ilişkin yangına adeta ispirto döken görüşleri ve üslubu tüm şimşekleri paratoner gibi üzerine çekmesine yolaçtı. Niyetten bağımsız olarak herhangi bir cinsten insanın(Kadın, Lgbtiq+ ve hatta erkek) istemi dışında, herhangi bir yerinden öpme vb tasarrufta bulunma -ima yoluyla bile olsa-hakkının tanındığını sanmak ve kendini o noktada saymak tehlikeli/sorunlu birvarsayımdır ve özeleştiri hakkını karşıdaki muhatabına doğal hak haline getirir. Bu noktada Muzaffer Oruçoğlu (ve tarihsel güncel yoldaşlığa binaen savunu içinde olanlar) maksadı aşan yada özrü kabahatinden büyük yeni varyasyonlara başvurmadan bu tasarruf hakkına sahip olmadığına kendini ikna etmelidir. Ve bu talihsiz ironisi yada açıklamasına dair özeleştirel yaklaşmalıdır.

Dünya da ve Türkiye’de, Kürdistan’da taciz ve tecavüz daha çok devletin resmii güçlerinin, beslediği paramiliter çetelerin, Sağ faşist partilerin, tarikatların, Çezaevlerinin kapsama alanında çoğunca da iktidarların yönetme aparatçıklarından biri olarak Çocuk, Kadın ve LGBTİQ+lara yönelik saldırılar olarak solun sağlam eleştiri rezervlerinden biri idi. Bugün hiç beklenmedik bir şekilde sol içinde ki muhataplarına yönelen bu fırtınanın ne zaman dineceği ve nasıl sonuçlara yol açacağını söylemek zor. Kadın hareketinin genel kabulle ”Kadın beyanı esastır” kuralının fiilde güç kazanması, ete kemiğe bürünmesi anlamına gelen bugünkü fırtınanın, hızını ifade edilen mağduriyetten alan bir ivme kazanmanın, her olayı muhatapları, olgularla ve koşullarla netleştiren bir sağlamayı atlayarak, ifşaa’nın toplumsal baştan (haklı-haksız)ceza riski bulunduğunun altını çizerken Kadın hareketinin önemli bir kısmının ortak mutabakatla bu ivme kazanan kadın politik insiyatifinin gerilemesine izin vermeyeceklerini duyuran açıklamayı habercilik anlayışı ile olduğu gibi veriyoruz. Simurg News

***

Kadınların sürece ve gelişmelere ilişkin tavırlarını ifade eden açıklaması:

Hepimiz 8 Aralık gününden beri sosyal medyada başlayan büyük bir kadın isyanına tanıklık ediyoruz. Leyla Salinger’in Hasan Ali Toptaş hakkında attığı bir tweet ile başlayan ve kadın dayanışmasının gücü ile büyüyen bu eylem ile birçok taciz failinin isimleri tek tek ortaya döküldü.  Binlerce kadın yıllardır yüksek sesle ifade edemediği, maruz bırakıldığı tacizleri anlattı ve sosyal medyada haykırdı; 

“Uykuların kaçsın ben ne zaman ifşa edileceğim diye!” 

10 Aralık günü ise birçok edebiyatçının yanında Ankara’da yayınevi sahibi olan İbrahim Çolak’ın da taciz fiilleri ifşa oldu. Tacizi KABUL ETTİĞİNE ilişkin beyanlarını twitter’da paylaşan fail intihar etti. Ardından twitter üzerinden arkadaşımız Leyla Salinger bu şahsın intiharının sorumlusuymuş gibi yüzlerce hesap tarafından hedef gösterildi.

Hepimiz biliyoruz ki kadınlar tarafından tacize isyan hareketleri patriyarkal düzen tarafından her zaman bastırılmaya ve farklı yöntemlerle itibarsızlaştırılmaya çalışıldı. Bugün başlatılan bu linç kampanyası her kesimden kadının isyanı karşısında paniğe kapılan patriyarkanın isyanın sesini yükselten kadınlara “susacaksınız” deme biçimidir. Oysa biz kadınlar, ortada bir taciz varsa sorumlunun öncelikle tacizci ve beraberinde tacizciyle dayanışanlarla birlikte, failleri aklamak yönlü işleyen yargı pratiği olduğunu binlerce kez haykıracak, maruz bırakıldığımız tacizi yüksek sesle söylediğimiz için kendimizi suçlamayacak, bugün de bundan sonra da erkek şiddeti karşısında sessiz kalmayan her kadının yanında olacağız ve mücadelemizden asla geri adım atmayacağız.

Koordinator00

One thought on “Kadınlardan ortak açıklama

 1. …KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNİ SAVUNANLAR BURJUVALARDIR,,
  ..KOMÜNİSTLER, HAK EŞİT DEĞİL ,KADINLARIN LEHİNE ,HAK EŞİTSİZ OLMALI diyoruz.
  …LENİN yoldaşın dediği gibi ^ Hak eşit olursa, erkekler binlerce yıldır elde etikleri yönetme alişkanlarınını ,becerilerini kulanarak kadınları yine ezerler^ onun için kadınlarda erkekler kadar yönetme ve beceri alışkanlıkları elde edene kadar, HAK eşitsiz olmak zorundadır.
  …ine Büyük usta ENGELS ın dediği gibi,^^ erkekler hiç bir zaman kendi zevklerinden vaz geçmezler, onun için kadın sorunu ancakki kadınlar tarafından çözülür.^^
  ..Bunun için kadınlar tepkici yanaşmiş, sınıf bilincinden yoksun,
  …Başkan MAO nun dediği gibi ^^göğün yarısı kadınlardır^^ , gine diyoruzki, DEVRİM OLMADAN KADINLAR KURTULMAZ, KADINLAR KATILMADAN DEVRİMLER OLMAZ..Bunu gerçekleşmenin tek garantisi kadınların sınıf bilincini alıp özümlemeleri şartır. İkinci bir yolu yoktur..
  ..Sömürücü asalaklar ,simsarlar,çıkarcılar, kadın hareketlerinden faydanlanmak için pusuda beklemekte, hatta içine girip provakasyonlar yaratıp, savaşı,kadın erkek savaşına çevirmek, becerirlersede, devricilere devrimci mücadeleye karşı yönlendirip, devrimcilerden öç alma, devrimci mücadeleleri sekteye uğratmaktır..
  ..Kadınların açıklaşası, objektiliği yansıtmadan çok, içinde yaşadığımız ,yarı-fodal,kapitalist üretim ilişkilerinin yaratığı,kultürel anlayışı yansıtmaktadır..
  ..Kadın hareketleri, birer burjuva feminist, erkek düşmanı yapıya dönüşmüşler. Bu anlayış yapılarıyla, bırakın çözmeyi, bir adım dahi ileriye atmadan tamamen, burjuvazinin kuyruğunda,birer burjuva hareketlere dönüşeceklerki,şimdiden önemli kesimi bu niteliğe bürünmüştür,
  ..Bundan devlet ve burjuva şimsarları yararlanacak, giderek devrime karşı kulanılacak haraketlere dönüştürecekler..
  ..Aslolan, bu kadın hareketlerini, feminist burjuva anlayışlardan kurtarıp, sınıf mücadelesinin bir parçası,hemde en önemli parçasına dönüştürmektir. Sınıfının çıkarları açısından baktığımızda, kadın sorunun ,yaratıcısı burjuva devletler,yönetimlerdir. Bu sistem, kadınların sorunu çözme yerine tam tersi,karmaşıklaştırarak,içinden çikılmaz hale getirerek, sistemin üzerinde en büyük sömürüsünü devam etmektir.
  …Bugün dünyada en çok kar getiren 3 şey.
  1- Silah ticareti,
  2-uyuşturucu,
  3-Kadın ticareti
  ..Bu 3 ticareten ,emperyalist tekeller asla vaz geçmezler..Ne yapay ,yapar, kadın hareketlerini hedeflerinden sapıtırılarak, kendi yedeğinde tutarlar..Gerkirse miyarlaca sermaye harcayip hedefinden saptırmaya çalışacaklar..
  …TEK YOLUMUZ VAR ,PROLETERYANIN SINIF BİLİNCİYLE BEYİNLERİMİZİ YÜKLEMEKTİR..

Comments are closed.

Next Post

ABD’de seçim bitti ama Trump destekçisi faşistlerin silahlı sokak eylemleri sürüyor

Per Ara 17 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Kendi seçim gözlemcileri, kendi atadıkları hakimler, kendilerine yakın Yüksek Mahkeme ve gene kendi parti yüksek makamlarının bile kaybettiklerini kabullenmesi ya da tescillemesi bile Trump destekçisi dinci, ırkçı, faşist kitleyi durduramıyor. Silahını kapan sokağa çıkıyor Şaibeli de olsa ABD seçimleri sona erdi ama Trump’ın oy […]
Translate »