Kadınlar erkek şiddetine karşı sokakta

Kadınlar, Muğla’da öldürülen Pınar Gültekin için Ankara, İstanbul, İzmir, Muğla, Malatya, Antalya, Mersin’de sokağa çıktı.

Yapılan basın açıklamalarında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının kaldırılması üzerinde tartıştığı İstanbul Sözleşmesi’nin önemine dikkat çeken kadınlar, kadınlara şiddet uygulayan erkeklerin gücünü AKP iktidarından aldığını savundu.

İzmir’de yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis saldırdı, çok sayıda kadın gözaltına alındı.

İstanbul

Kadıköy

İstanbul’da Kadıköy Eminönü İskelesi önünde basın açıklaması için toplanan kadınlar “Bir kadın daha eksilmemek için İstanbul Sözleşmesi uygulansın, 6284 uygulansın” dedi.

Burada yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Her kadın cinayetinin arkasında yatan sebeple öldürüldü Pınar Gültekin. Bir erkeğe ‘hayır’ dediği için.

“İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmak isteyenler, kadınlar erkeklere ‘hayır’ diyemesin, ‘hayır’ derse yaşamasın istiyor. Kadınları öldürenler, erkek yargıdan, ülkeyi yönetenlerden güç alıyor.

“Onlara rağmen yaşayabilmek, hem de eşit ve özgür yaşayabilmek için Pınar Gültekin için, hepimiz için bugün kadınlar her yerde isyanda.”

Beşiktaş

İstanbul Beşiktaş’ta bir araya gelen kadınlar, “Kadın yaşam özgürlük”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganlarıyla erkek şiddetini protesto etti.

Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre, Kadın Meclisleri Genel Sekreteri Fidan Ataselim protestoda yaptığı konuşmada şunları dedi:

“Her gün bir başka yerde bir başka eylemdeyiz. Bize neler reva görüyorlar.

“Bizler İstanbul Sözleşmesi’ne asla dokundurtmayız. O kadar öfkeliyiz ki bir adım geri gitmeyeceğiz. Kadınları çok hafife alıyorlar.

“Hiç tanımadığımız bir kadının dövizini taşıyoruz. Artık yeter. Yaşamak istiyoruz. Sadece yaşamak değil, kadınlar eşit yaşayacak.

“Önce ‘Yasalar var’ dediler. Sonra ‘6284 etkin uygulanmıyor’ dediler. Emine Bulut çocuğu gözü önünde öldürüldükten sonra itiraf ettiler. 81 ile genelde gönderdiler. Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı, Aile Bakanı neredesiniz?

“Çözüm bellidir. İstanbul Sözleşmesi’nin açıp okuyacaksınız. Gelenekmiş. ‘Güç veriyorsunuz erkeklere’ dedik ama dinletemedik. Erkek bir hükümet istemiyoruz. Erkekler, ellerinizi kadınların hayatlarından çekin!”

Ankara

Ankara Kadın Platformu, Çankaya Belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan Pırıl Kurtdere, binlerce kadının hikayesinin aynı olduğunu söyleyerek “Erkekler, her gün kadınların yaşam güvencesini elinden alan AKP iktidarından alıyor” dedi. Bugünden itibaren kadın mücadelesinde adımlarını hızlandıracaklarını ifade eden Kurtdere susmaya niyetlerinin olmadığını söyledi.

“Özgecan Aslan, Şule Çet, Ceren Özdemir, Gülistan Doku ve daha binlerce kadın… Hikayemiz aynı.

“Erkekler onlar sırf hayır dediği için, kendilerinden boşandığı veya ayrıldığı için veya hiç birlikte olmak istemediği için kadınları öldürme cesaretini, kadınlar öldürüldüğünde dahi yine o kadınların hayatını mercek altına alan, yine kadınların tercihlerini sorgulayan, öldüreni değil öldürüleni suçlayan savcılardan, hakimlerden, medyadan, iktidardan, her gün kadınların yaşam güvencesini elinden alan AKP iktidarından alıyor.

“Erkek şiddetine karşı acil önlem planı çağrılarımıza kulak tıkayan sizler, bizim için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açıyorsunuz.

“Biz kadınların uzun yıllar mücadelesi sonucu bir kazanımı olan İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddetle mücadelede en etkin yasa iken bunu uygulayacağınız yerde kaldırmayı düşünüyorsunuz. Oysa İstanbul Sözleşmesi, hukuki güvencemizdir. İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alıp sözleşmeden çekileceğini söylemek kadına yönelik şiddete teşviktir.

“Aile kavramı adı altında kadınların tüm yaşamı kuşatılıp eve hapsedilmesi planlanacak, kreş ve sığınma evleri kapatılıp, İstanbul Sözleşmesine saldırılacaksa biz kadınların da bunu kabul edip beklemeye niyetimiz yok. Birbirimizi savunacağız. Kamusal ve özel alanda pandemi koşullarında erkek egemenliğini inşa eden iktidar kurumlarına ve erkekler arası kurulan işbirliğine karşı susmaya hiç niyetimiz yok.”

Muğla

Muğla Sınırsızlık Meydanı’nda Muğla Kadın Platformu’nca yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“24 Mayıs’ta Zeynep Şenpınar, Ahmet Selim Kemaloğlu tarafından katledildi. 6 Temmuz’da Milas’ta Nazife G., Mehmet Salih G. Tarafından katledildi. 21 Temmuz’da Pınar Gültekin, Cemal Metin Avcı tarafından katledildi. Bunlar sadece Muğla’da son aylarda yaşanan katliamlar.

“Bizler Pınar’ın yürüdüğü sokaklarda aynı güvencesiz kanunlar altında baskılanan kadınlarız. Buradan yargıya ve adalete sesleniyoruz. Cesede işkence etmek bir insanlık suçudur. Şiddet kimden gelirse gelsin karşısındayız.

“Bu katliamların sorumlusu İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayan, kaldırmak isteyen ve bu katliamlara sessiz kalan herkestir. Katiller ve destekçileri yargılanıp cezalandırılana kadar durmayacağız. Öfkemiz diri, sessiz kalmayacağız.

“Her bir kadının sokaklarda özgürce koşabildiği, kahkahalarla dans edebildiği güne kadar alanlardan, meydanlardan, kürsülerden asla çekilmeyeceğiz.

“Tüm bu yaşanan olaylar karşısında; sürece sahip çıkması ve tüm hukuki süreci takip etmesi için Muğla Barosu’na çağrıda bulunuyoruz. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok.”

Antalya

Antalya Kadın Platformu’nun çağrısıyla Attalos Meydanı’nda toplanan kadınlar yaptıkları basın açıklamasında şunları dedi:

“Yaşamak için savaşacağız. Evimizdeki iş, yerimizdeki memleketimizdeki tüm kadın düşmanları ile…

“Örgütlenerek, birbirimize kenetlenerek, yaşamı elinden alınmış katledilmiş kız kardeşlerimizin gülüşünü yüzümüze yerleştirerek mücadele edeceğiz. 

“Yineliyoruz; kadın örgütlerini ve İstanbul Sözleşmesi’ni hedef gösterenler öldürülen tüm kadınların katilidir. Kadınların hayatını kendi siyasi çıkarlarınız için malzeme yapamazsınız. Hayatımız sizi oyuncağınız değildir. Hepinizden hesap soracağız.”

Mersin

Mersin Kadın Platformu’nun çağrısı ile bir araya gelen kadınlar, yaptıkları basın açıklamasında şunları dedi:

“İstanbul Sözleşmesini kaldırmaya çalışmak, uygulamamak biz kadınların hayatlarını ellerinden alıyor.

“Bugün Pınar için ve katledilen bütün kadınlar için buradayız. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz kalmadığı için buradayız. İstanbul Sözleşmesini uygulayın demek için buradayız. İstanbul Sözleşmesi bizim yaşam güvencemizdir, mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.”

Malatya

Malatya Demokratik Kadın Platformu “İstanbul Sözleşmesi’ne, kadınlara ve çocuklarımıza dokunamazsınız! Hayatlarımızdan da haklarımızdan da vazgeçmeyeceğiz” diyerek basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Şiddet olaylarının arttığı pandemi döneminde kadınları şiddete karşı koruyamayan iktidar, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmayı düşünerek kadına yönelik şiddete karşı yükümlülüklerinden kurtulmak istiyor.

“Her gün ülkenin dört bir yanından kadın cinayeti haberleri geliyor. Bugün kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in cansız bedeni bulundu.

“Kadına yönelik şiddetin bu kadar yoğun olduğu, kadın cinayetlerinin bir türlü önlenemediği, hatta sığınmaevlerinden alınarak öldürülen kadınların haberlerini aldığımız, çocukların cinsel istismarının olağanüstü düzeyde arttığı, kız çocuklarının evlenmesinin, çocuk doğurmasının adeta teşvik edildiği bir ülkede İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasını asla kabul etmiyoruz.

Kaynak: Bianet.org

TIKLAYIN – 7 Soru, 7 Yanıt: İstanbul Sözleşmesi Nedir, Ne Getiriyor?

Haber Merkezi

Next Post

Yerine kayyım atanan Batman Belediye Eş Başkanı Demir gözaltında

Sal Tem 21 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 İçişleri Bakanlığı’nın yerine kayyım atadığı HDP’li Batman Belediye eş Başkanı Mehmet Demir, 2018’de başlatılan bir soruşturma nedeniyle gözaltına alındı. Anadolu Ajansı (AA) Demir’in Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 9 Ekim 2018 tarihinde başlatılan soruşturma kapsamında HDP Batman il binasından çıkarken gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bilgisini […]
Translate »