Julian Assange’a Ağır Çekim Suikastı – Halkın Vicdanı Durdurmalı-Kim Petersen

Bir başka İranlı nükleer bilim adamı suikasta kurban gitti. Mohsen Fakhrizadeh, özenle planlanmış ve infaz edilmiş bir pusuda öldürüldü. Saldırının karmaşıklığı ve bunu gerçekleştirmek için gereken kaynaklar, bir devlet aktörüne güçlü bir şekilde işaret ediyor. Suçlama parmakları hızla olası bir suikastçıya işaret etti : İsrail . Amerika Birleşik Devletleri muhtemelen bir tür işbirliği içindeydi, çünkü İsrail’in bu tür cinayetleri gerçekleştirmeden önce ABD’yi bilgilendirdiği yaygın olarak kabul ediliyor.

Suikastlar İsrail veya ABD için yeni bir şey değil. ABD, 2020’nin başlarında İranlı tümgeneral Kasım Süleymani’ye düzenlenen suikastı kabul etti.

Bu yazının yazıldığı sırada, Mohsen Fakhrizadeh’in yargısız infazını kimse kabul etmedi. Genellikle hedefe yönelik cinayetler karanlıkta yapılır.

Şu anda, Belmarsh hapishanesinin karanlığında ve Londra’daki bir İngiliz kanguru mahkemesinin karanlığında bir adamı dövmek için devlet mekanizmasını kullanan bir girişim var . Bununla birlikte, büyük medya, sonucun gazetecilik üzerinde muazzam bir etkiye sahip olması kaçınılmaz olsa da, Assange davası hakkında marjinalize edilmiş bir haber yaptı .

Julian Assange hangi suçlamayla suçlansa da, WikiLeaks yayıncısının ABD hükümetinin savaş suçlarını ifşa ettiği için hedef alındığı iyi bilinmektedir. Baş aşağı bir Bizarro Dünyasında, savaş suçluları ve onların suç ortakları tarafından Assange’a vidalar giderek daha da sıkılıyor. Aslında bu, dünyanın açık ve kapalı gözleri önünde gerçekleştirilen ağır çekim bir suikasttır.

Assange’ın Londra’daki Ekvador büyükelçiliğindeki iltica talebinin jeopolitik olarak koordine edilen girişiminin ardından Assange, kefaletle serbest bırakma suçundan nispeten küçük bir suçlamayla tutuklandı ve Belmarsh yüksek güvenlikli hapishanesinde hapsedildi. [1] 1917 Casusluk Yasasını “ulusal savunmayla ilgili gizli belgeleri hukuka aykırı olarak elde etmek ve ifşa etmek” nedeniyle ihlal ettiği için ABD’den iade talebi beklenirken tutulmaya devam ediyor.

Hapsetmek Assange için Belmarsh’ta üzücü. İşkence ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Aşağılayıcı Muamele veya Cezalandırmalar üzerine BM özel raportörü Nils Melzer, Assange’a yönelik muameleyi son derece eleştirdi ve bunu “psikolojik işkence” olarak tanımladı .

2010’dan beri, Wikileaks ABD güçleri tarafından işlenen savaş suçları ve işkencenin kanıtlarını yayınlamaya başladığından bu yana, birçok Devletin Bay Assange’ı kovuşturma için Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edilmesini sağlama yönünde sürekli ve uyumlu bir çaba gördük ve bu, soruşturmanın suç sayılması konusunda ciddi endişelere yol açtı hem ABD Anayasasını hem de uluslararası insan hakları hukukunu ihlal eden gazetecilik.

O zamandan beri, Bay Assange’a karşı amansız ve sınırsız bir mobbing, gözdağı ve karalama kampanyası, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, aynı zamanda Birleşik Krallık, İsveç ve son zamanlarda Ekvador’da da yapıldı.

Melzer, “toplu zulmün” sona ermesi için çağrıda bulundu.

Tıp mesleği de Assange’ın kötü muamelesine karşı çıktı. En iyi tıp dergisi The Lancet , başlığında 117 doktorun mesajını taşıdı : “Julian Assange’ın işkencesini ve tıbbi ihmalini sona erdirin.”

ABD’nin Assange aleyhine iade davası, Trump yönetimi sırasında takip edildi, ancak Assange için başkan seçilen Joe Biden’dan merhamet beklenmemelidir. Biden, Assange’ın “Pentagon Belgelerinden daha yüksek teknolojili bir terörist olmaya daha yakın” olduğunu savundu .

Yine de cesur bir Demokrat, partisinin ana akımına karşı geldi. Hawaiili kongre üyesi Tulsi Gabbard , Cesur Bilgi Uçuranların Korunması Yasası olan HR 8452’yi tanıttı . Gabbard ayrıca Edward Snowden ve Julian Assange aleyhindeki suçlamaların derhal reddedilmesi çağrısında bulundu.

Son zamanlarda, rapor edilen bir COVID-19 salgını nedeniyle Assange için koşullar, “personel ve mahkumlar da dahil olmak üzere Belmarsh hapishanesindeki evinde en az 56 kişinin enfekte olduğu tespit edildi.”

Wikileaks daha önce Assange’ın, evindeki yaklaşık 200 diğer mahkumla birlikte 18 Kasım’dan beri tecrit altında olduğunu bildirdi .

Avustralya vatandaşı Assange için hiçbir şey yapmadı. Avustralya’nın ABD’nin emriyle çalıştığı söyleniyor. Öyle ki Avustralya, en büyük ticaret ortağı Çin ile kendisini istikrarsız bir ekonomik duruma sokmuştur . Dahası, Avustralya’nın görmezden geldiği uzun bir savaş suçu tarihi var.

Vicdan sahibi insanlar ne yapmalı ? İnsanlar savaş suçlarına karşı çıktı; genel olarak savaşan; yayıncılara, gazetecilere ve bilgi uçuranlara zulüm; ve medya özgürlüğünü ve halkın bilgilendirilme hakkını destekleyen insanlar, Julian Assange, Chelsea Manning, Edward Snowden ve diğer siyasi hedefli vicdan mahkumları için af çıkarmak için ellerinden geleni yapmalıdır.

Assange’ın en büyük “suçu”, Collateral Murder videosunu yayınlayarak ABD askeri teşkilatının masum insan yaşamına duyduğu ilgisizliği ortaya çıkarmaktı .

Sosyal adalet ve barışı savunduğunu iddia eden bizlere ne olacak? Bir adamın askeri-endüstriyel-hükümet kompleksi tarafından ölümcül doğasını ifşa ettiği için gizlice öldürülmesini engellemek için elimizden geleni yapma sorumluluğumuz yok mu? Bystanding ahlaksız ve korkaklıktır. Bir şey yap; herkesin yapabileceği basit şeyler var. Mektup yazmak. Dilekçeleri imzalayın. Sesli söyle. Assange, Manning, Snowden ve hükümetler tarafından zulüm gören diğerlerini kurtarmak insanlığımızı kurtarıyor; o edilmektedir kendimizi tasarruf .

SON NOT

  1. Assange’ın Ekvador büyükelçiliğinde kalışından önceki olaylar için zaman çizelgesine bakın .

Kim Petersen , Dissident Voice haber bülteninin eski bir ortak editörüdür . Kendisine kimohp@gmail.com adresinden ulaşılabilir . Heyecan: @kimpetersen .

adı geçen yazar

Next Post

ERKEK ŞİDDETİ ÇETELESİ KASIM 2020 / Erkekler Kasım’da 31 kadını öldürdü

Per Ara 3 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Kasım’da en az 31 kadını ve kadınların yanlarındaki beş erkeği öldürdü, 13 kadına tecavüz etti. Kasım 2020‘de en az 26 kadının ölümü – Uşak (1), Balıkesir (1), Aydın (1), Maraş(2), Sakarya (1), Kayseri (3), Hatay (1), Kastamonu (1), […]
Translate »