İsviçre nereye gidiyor? Que Vadimus

Federal Hükümet bu yılın Ocak ayında, olası bir terör saldırısını önlemek amacıyla yeni yasal düzenlemeler hayata geçirmek istediğini belirtmişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nden İsviçre’ye uyarı !

Yeni düzenleme ile, şüphelilerin denetlenmesi ve hareket özgürlüklerinin sınırlandırılması hedeflenirken, ülkedeki radikalleşme karmaşıklığının üstesinden gelebilmek ve halkı daha iyi koruyabilmek için polisin eline yeni yetkiler verilmek isteniyor. Amaç, radikalleşmenin ilk belirtileri ortaya çıktığında hemen müdahale edebilmek.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Federal Hükümet’in planlanladığı yeni terörle mücadele yasasını oldukça keyfi buluyor ve eleştiriyor.

Federal Hükümet‘e yönelik bir mektup yazan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği yetkilileri, mektupla, öngörülen yasal düzenlemelerin keyfiyetlere kapı aralayacağı uyarısı yapıyorlar.

Federal Hükümet yeni düzenleme ile İsviçre Federal Polisi’ne (Fedpol) şu yetkileri vermek istiyor;

  • Fedpol bir kişinin belli bir makama düzenli olarak rapor vermesini talep edilebilecek,
  • Bir kişiyi belli kişilerle irtibat kurmaktan men edebilecek,
  • Bir kişinin tanımlı bir alanda kalmasını zorunlu hale getirebilecek,
  • Bir kişinin İsviçre’den çıkmasını yasaklayabilecek veya bir kişiyi ev hapsine aldırabilecek.
  • Fedpol ayrıca, bilekten bağlı elektronik kelepçe takma ve cep telefonuyla konum belirleme yetkilerini de kullanabilecek.

Eleştirilen diğer noktalar ise, 15 yaşındakilerin insan ve çocuk haklarıyla çelişen bir şekilde ev hapsine alınabilecekleri ve 12 yaşından itibaren çocuklara yönelik önlem alabilme olasılığının da olması.

Mayıs ayı ortasında, Avrupa Konseyi’nin insan haklarından sorumlu bir görevlisi de tasarıyı, Ulusal Konseyin Güvenlik Politikası Komisyonu’na yazdığı bir mektupta eleştirmiş ve yasanın birçok yönden insan haklarını ihlal edeceğini belirtmişti.

Terörle mücadele yasa tasarısı şu an itibari ile Federal Meclis’te. Konu, yaz dönemindeki toplantılarda ele alınacak.

Kaynak:haberpodium.ch

Haber Merkezi

Next Post

Simurg’u arayan proletarya – Volkan Yaraşır

Pts Haz 1 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Salgın Politik ve SınıfsaldırSalgın ve küresel krizin sınıfsal antagonizmayı şiddetlendirmesi, salgın öncesi neo-liberal kapitalizme karşı küresel toplumsal hareketlerin yarattığı birikim önümüzdeki dönemde her şeyi olanaklı kılıyor. Covid-19 pandemisi küresel bir tehdit olarak yayılmasını sürdürüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün vakaya pandemi tanısı koymasıyla birlikte dünya hızla […]
Translate »