İsviçre devleti Halil Gündoğan’a baskı uyguluyor

İsmail Dogruer
Gazeteci
SimurgNews Yazı Kurulu üyesi

Türkiye’ de 31 yıl politik kimliğinden dolayı çeşitli cezaevlerinde hapis yattıktan sonra tahliye edilen  Halil Gündoğan, ülkede ki yaşamsal riskleri nedeniyle bir süre dir iltica talebinde bulunduğu İsviçre St.Galen Kantonun’ da Azyl Zentrum Thurhof’ ta ki kamp yönetiminin polisle işbirliği içinde provokatif baskı denemeleri içinde bulunduğu duyumunu aldık. Simurg News olarak Halil Gündoğan’ la görüşmek üzere İsviçre ye kaldığı yere ulaştık ve kendisi ile görüştük.

Halil Gündoğan, bir süre önce kamp yönetiminin yaşama dair bazı kurallar dayattığı bu yaşam kurallarının toplumsal yaşama uyum kazandırma amaçlı olmadığını asımılasyona yönelik olduğunu bu nedenle karşı çıktıklarını anlattı.  Bu faşizan disiplin  dayatmaları ile eş zamanlı olarak polis tarafından İsviçrenin güvenliği açısından kendisi ile ilgili bazı sorular yöneltmek istediklerini bunu reddettiğini ve avukatı olmadan hiçbir soru kabul etmeyeceği ve yanıt vermeyeceğini belirtti. 

Kamp idaresine bunun yasal bır uygulama olmadığını ve kendisine idarenin görüşmek üzere çağırdıklarını ve karşısında polisi bulduğunu bu yöntemle kendisine komplo kurduklarını yüzlerine çarptığını dile getirdi. Şu anda kamp ta bir gerginlik olduğunu ve bazı kişilerin iadelerin konulduğu kampa sürgün edileceğinin duyulduğunuö kendisine bu dayatma yapılırsa bunu kabul etmeyeceğini ve direneceğini ifade etti.

Kendisi ile görüştüğümüz 02.03.2020 Pazartesi gününden bir gün sonra tekrar görüşmek üzere sözleşmemize karşın telefonla ulaşamadık. Ve Bölgede bulunan bir haber kaynağımızdan sevkin yapıldığını öğrendik.

Bu durumu öngördüğümüz için kendisine ulaşıp son durumu haber aldıktan sonra kamuoyunu bilgilendirmek üzere haber hazırlığımızı bir kaç gün beklettik.

Bugün kendisi ile tekrar iletişime geçtik. Son durumu ve sürgünün nasıl gerçekleştiğine yönelik görsel ve yaşanan sorunları ifade eden belgelerle haber çalışmasını tamamladık. 

Halil Gündoğan’ ın sıradan bir devrimci olmamasını baskı uygulama gerekçesi yapan Isviçre yetkilileri baskı, komplo ve Polis şiddeti sarmalı ile bir devrimciyi daha yıldırmaya, teslim almaya ve politik iltica hakkını bir şantaj gibi kullanmaya devam ediyorlar.

Halil Gündoğan, cezaevinde resim ve yazı çalışmalarında bulundu. Kendisininde üyesi olduğu PEN Klübü Cezaevinde bulunan yazarlar komitesi, Halil Gündoğan’ın bir kitabının fotokopi için alındıktan sonra geri iade edilmeyişi ve kitap yasaklarını daha yayınlanmadan yasaklanmasına Örnek olarak kınamıştı. Ömrünün çoğu cezaevinde geçen Halil Gündoğan bugüne kadar çeşitli makaleleri ile birlikte yazdığı 6 kitabı yayınlandı. ‘Türkiye’ ve Sosyalist Devrim Gerçekliği adlı 1 kitabı yayınlanmayı bekliyor.

Demokrasisi ile sayılı ülkeler arasında görülen İsviçre’nin bugün; Devrimci-Politik kimliğinden rahatsızlık duyarak baskı, komplo, şiddet ve iade şantajı ile Halil Gündoğan nezdinde aydın ve yazarları pervasızca hedef aldığı bir skandal yaşanmaktadır.

İsmail Doğruer

Next Post

Dersim Dört Dağ İçinde

Cum Mar 6 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Sevgili okuyucu; 40 yıllık nostaljik bir buluşmanın 4 günlük hikayesidir bu. Dört rakamı ilginç bir karşılaşma yaşadı anlayacağınız.Dört dağın içine kurulmuş, sularının, bu coğrafyada yaşayan insanının kanı gibi deli aktığı, karlı dağları, yaşlı ağaçları ile çileli bir memlekettir Dersim. Kadim tarihi, kıyımlarla doludur. İnsanlarının […]
Translate »