İstanbul KHK’liler Platformu: “KHK’ler bizim pandemimizdir”

İstanbul KHK’liler Platformu, “KHK’lar bizim 4 yıldır süren pandemimizdir” diyerek Kadıköy’de bulunan Eminönü İskelesi önünde basın açıklaması yaptı. Basın metnini, işine geri dönme talebiyle 836 gündür Zeytinburnu Belediyesi önünde eylem yapan Kenan Güngördü ve Meki Kaplan okudu.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, KHK’lilerin dört yıldır salgın sürecinin getirdiği bütün olumsuzlukları yaşadıklarına yer verilen açıklamada, salgınla birlikte dört yıldır yaşadıklarının üzerine yeni sıkıntılar eklendiği belirtildi. Salgının getirdiği farklılık sonucunda yaşadıkları hukuksuzlukları yurttaşların anlama ve destek verme zamanı geldiği ifade edilen açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü pandemiyi ilan ettiğin de yaşadığınız şok ve şaşkınlığı hatırlıyor musunuz? Biz de KHK’ler ilan edildiğinde aynı şoku yaşadık. Üstelik ismimiz ve kimlik bilgilerimiz birer virüs taşıyıcısı gibi resmi gazetede ve internette yayınlanmıştı. Vebalı muamelesi görmüş ve halen de görmeye devam ediyoruz” denildi.

“KHK virüsünün kaynağını kurutalım”

Yurttaşların salgının bitmesini beklediği gibi kendilerinin de ülkeye adaletin gelmesini beklediklerini dile getiren açıklamada,“KHK’ler bizim pandemimizdir. Toplum buna tepkisiz kaldıkça bu virüs daha çok insanı etkileyecek, belki yarın KHK virüsü size de bulaşacaktır. KHK virüsü öldürmez demeyin sakın. Bugüne kadar resmi rakamlara göre 86’sı intihar vakası olmak üzere 554 KHK’li vefat etmiştir” denildi.  Açıklamada, “Gelin bu KHK virüsünün kaynağını kurutalım. Kurutalım ki bir daha hiç kimsenin canını yakamasın. Biz dört yıldır bu mücadeleyi veriyoruz. Hepinizi bu meşru ve demokratik mücadelemize destek olmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak:sendika63.org

Haber Merkezi

Next Post

Milyonlar aç, milyonlar işsiz: Ücretsiz izne çıkarılan işçi sayısı 2 milyona yaklaştı

Sal Ağu 18 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Pandemide iktidarın sermayeyi ayakta tutma çabaları, işçileri açlığa mahkum etti. İşverenlerin hükümetin verdiği yetkiyle ücretsiz izne çıkardıkları işçilerin sayısı 2 milyona dayandı. Bütün sektörlerde tam gaz normalleşmeye geçilmesine karşın işverenler binlerce işçiyi ücretsiz izne çıkarmaya devam ediyor. Cumhuriyet’te Mustafa Çakır’ın haberine göre, sadece bir […]
Translate »