İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri: Faşizm kaybedecek halklar kazanacak

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, HDP ve İsimsizler Hareketi’nin hedef alan iki ayrı operasyonda 100’e yakın kişi hakkında gözaltı kararı verilmesine ilişkin Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndan bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, HDP ve İsimsizler Hareketi’nin hedef alan iki ayrı operasyonda 100’e yakın kişi hakkında gözaltı kararı verilmesine ilişkin Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndan bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi.

DİSK temsilcisi yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

Biz DİSK olarak faşizm kaybedecek halkların kardeşliği kazanacak ilkesine sonuna kadar inanarak, Türkiye’nin tüm kentlerinde halkların kardeşliği ve eşitliğine ilişkin aldığımız kararları uygulayacağız, örgütleneceğiz ve mücadele edeceğiz. Biz faşist cuntalara karşı ömrümüz boyunca mücadele ettik. Bugün faşizanca uygulanan darbeci girişimi kınıyoruz.

Sözlerine “Birlikte olmak, başarmak için gerçekten çok önemliydi” diyerek başlayan HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ise şöyle konuştu:

Bugün bir operasyon ile karşı karşıyayız. Ama şunu iyi bilin ki HDP sadece bugün değil, her gün benzer operasyonlarla karşı karşıya. İktidar maalesef yargıyı egemenlik altına almış durumda. Yargıyı susturma ve bastırma aracı olarak kullanıyor. Bağımsız yargı olmadığını iyi biliyoruz. Maalesef bağımsız mahkeme ve savcılıklardan bahsedemiyoruz. Ne zamanki iktidar bir talimat veriyor, muhalefet gözaltına alınıyor. HDP’ye yapılan operasyon da böyle bir operasyondur. İnsanların en basit talepleri suçlama konusu oluyorsa, gözaltına alınıyorsa, tutuklanıyorsa yargının bağımsız olmadığı çok nettir. 2014 sürecine ilişkin bir dosya var ortada. 6 yıldır bu dosyada hiçbir işlem yapılmazken, 6 yıl sonra ne oldu da operasyon yapılıyor. Çünkü aslında dosyalar boş, ortada suç yok. İktidar kaybettikçe bu dosyaları hayata geçiriyor.

25 Eylül’de HDP ve İsimsizler Hareketi’nin hedef alan iki ayrı operasyonda 100’e yakın gözaltı kararı verilmiş, aralarında Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Ayla Akat Ata, Temel Demirer gibi isimlerin de bulunduğu 82 kişi gözaltına alınmıştı.

Kaynak:sendika63.org

Haber Merkezi

Next Post

TTB grubu seçimi kazandı: Şebnem Korur Fincancı Başkan Seçildi

Sal Eyl 29 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Türk Tabipleri Birliği 72’nci Büyük Kongresi’nde yeni yönetim belirlendi. İki listenin yarıştığı seçimde Merkez Konsey Başkanlığı için adaylığını koyan Şebnem Korur Fincancı ile Etkin Demokratik TTB grubu seçimi kazandı Türk Tabipleri Birliği’nin 2 gün süren kongresinde iki liste yarıştı. Listelerden biri mevcut yönetimde yer […]
Translate »