İspanya’da ordu yargılaması El Salvador’da adaleti teşvik etmeli – Carlos Mario Márquez

San Salvador, El Salvador | AFP | Cuma 17/07/2020 –

Analistler, 1989’da altı Cizvit rahip ve iki kadını öldüren Salvador askeri personeline karşı İspanya’da yapılan duruşmanın, Orta Amerika ülkesi yargıçlarının iç savaş suçlarını kovuşturma korkusunu kaybetmeleri için bir ders olması gerektiğini(1980- 1992), söyledi.

AFP’den avukat Wilfredo Medrano,STK Yasal Vesayeti “Bu dava, El Salvador hakimlerine siyasi ve askeri güce sahip olan ve savaşı yöneten bu adamları yargılama korkusundan kurtulmak için daha fazla güç veriyor.” Dedi. .

İspanya Ulusal Mahkemesi, 15 Temmuz’da eski Kamu Güvenlik Bakan Yardımcısı (1989-1992), savcılığın, emekli Albay Inocente Montano’ya ve işbirlikçilerine karşı yargılanmaları için, Cizvitlerin öldürülmesine katıldığı iddiasıyla 150 yıl hapis cezası talep etti .

2004 yılından bu yana Madrid’de davanın açılmasını teşvik eden Avukat Benjamín Cuéllar, “Bu davanın en büyük zorluğu, etkilemesi, etkilemesi, böylece El Salvador’da kurumların faaliyet göstermeye başlamasıdır.” Dedi.

16 Kasım 1989 sabahı, San Salvador’a yönelik bir gerilla saldırısının ortasında, şu anda yasaklanan Atlacatl taburundan birlikler, Cizvit Orta Amerika Üniversitesi (UCA) kampüsünde rahipleri ve çalışanlarını öldürdü.

İnsani örgütlere göre, Eylül 1991’de bir San Salvador mahkemesi, failler dikkate alınmadan maddi fail olarak listelenen dokuz askeri yargıladı.

Bu davada, sadece Albay Guillermo Alfredo Benavides tüm cinayetlerden suçlu bulundu ve Teğmen Yusshy René Mendoza, küçük Celina Ramos’un ölümünden sorumluydu.

Her iki subay da 1993 tarihli bir af yasası uyarınca özgürlüklerini geri kazandı, ancak Benavides, 2016 yılında af ilan edildiğinde 30 yıllık cezasını tamamlamak için tekrar hapse atıldı.

1991 tarihli duruşmada “ordunun kendisi tarafından kontrol edildiği için araştırmamıza izin verilmedi … ve Savcılıkta zorlama ve bir dizi zorluk yaşadık,” diye hatırlattı eski savcı Jenry Campos.

– Cezasızlığın sonu –

Montano, ikamet ettiği ABD yetkililerinin 2017 yılında İspanyol Ulusal Mahkemesi’nin kararına yanıt olarak onu iade ettiği gerçeği nedeniyle yargılanan 17 emekli askerin ilk grubudur.

Ancak, İspanya mahkemesi bir Salvador adalet kararında yer alanların geri kalanını iade edemedi.

İnfaz edilen din görevlilerinin beşi İspanyol uyrukluydu, bu nedenle Audiencia Nacional, 2009 yılında evrensel adalet ilkesine dayanarak sanık askerlere karşı soruşturma başlattı.

Kurbanlardan biri, , İspanyol-Salvadoran Ignacio Ellacuría, kurtuluş teolojisinin bir üssü olan Orta Amerika Üniversitesi rektörü.

Montano, “La Tandona” adlı askeri promosyonun bir parçasıydı, 1966’da mezun olan iç savaşın uzun bir bölümünde orduyu kontrol eden ve 75.000’den fazla ölü ve 7.000 kayıp bırakan 46 subaydan oluşan bir grup.

“İspanya’daki davanın en önemli mesajı, 30 yıl boyunca Salvadorans’ın” ordunun kanlı elleri olduğunu “bildiği bir suçu işleyen cezasızlığın sona ermesi gerektiğidir” dedi. İnsan Hakları Komisyonu (CDHES), Miguel Montenegro.

İnsani lider, “İspanya’da adalet yapmanın faydaları, yeni nesil Salvadorlulara, işlenen herhangi bir suça veya iktidar sahibi olanların yasaları ihlal etmesine karşı yerel adaleti savunmasını ve uygulamasını söylemesidir.” Dedi.

Eski bir Cizvit rahip José María Tojeira için, 2018’de San Salvador’daki bir ceza mahkemesinde başlatılan duruşma ilerlemiyor çünkü “ordudan korkuyorlar”.

El Salvador’daki ordu “çok fazla güce sahipti ve hala silah gücüne sahipti ve ülkede silah sahibi olanların güç ve komuta sahip olmaları alışılmış hale gelmişti.”

Kaynak:informa-tico.com

Koordinator00

Next Post

Kolombiya: Askeri helikopter düştü, en az 9 asker öldü

Cum Tem 24 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Kolombiya uzun süren savaş ve barış gelgitlerinden sonra Venezüella ve Kübanın katkıları, arabuluculuğuyla 2016’da FARC’ ın silahlı mücadele yürüyüşüne noktayı ‘demokratikleşme’ yolunda önemli maddeleri kapsayan bir protokolle son verdi. Son derece medyatik bir silah bırakma seronomisi ile Latin Amerika nın son yüzyılındaki isyan ve […]
Translate »