Irkçılık sefil bir siyasal seçimdir – Ersin Savaş

Almanyada bir süpermarkette iki ayrı kasada geçen bir anı üzerinden ırkçılığın sefaletine değinmek istiyorum.
Birinde Alman kadın diğerinde Türk kadın çalışıyordu. Kasa sırası beklerken müşterilerden iki kişi Alman kasiyer kadının yakınında kendi aralarında Türkçe konuşuyorlardı. Alman kasiyer kadın çok sert tepki gösterdi. Bağırarak ”burası Almanya almanca konuşun” diye tepki gösterdi.

Süpermarketin bir yetkilisi bu durum karşısında devreye girerek kasiyer ve iki müşteriyi Ofisine alıp olayı bir şekilde sükünetle halletmeye çalışırken bu defada diğer kasada bir gürültü daha koptu. Yetkili hemen dışarı fırladı
ve diğer kasaya gittiğinde bu defa Türk kasiyer kadını iki müşteriyle tartışır buldu. Yetkili kasiyere bunun sebebini sordu. Kasiyer kadın ”bu iki müşteri kendi aralarında Kürtçe konuşuyordu, ben rahatsız oldum. Bıktık bunlardan. Türkiyede bıktık buraya geldik yine karşıma çıktılar” demesi üzerine Süpermarketin yetkilisi şaşkınlık içinde kaldı.

Az önce Türkçe konuşanlara tepki gösteren Kasiyer kadın, Türk kasiyer Kadına bakarak, ”sen neden benim ülkemde başın bağlı vede Türkçe konuşuyorsun. Bende senden ve diğerlerinden şikayetçiyim” dedi.

Süpermarketin yetkilisi her iki kadına bakarak acı bir şekilde kafasını salladı. Ve ”Bu artık beni aşar Polis çağıracağım
Bu olay yargıya taşınmalı” dedi. Irkçılığın aldığı boyutu görebiliyormusunuz ?

Irkçılık Ruh hastalığı değildir. Eğer ruh hastalığı derseniz ırkçı ve faşist düşünceyi hafifletmiş olursunuz. Irkçılık ve Faşizim sistemin devlet üzerinden ilkokuldan başlayarak tüm kurumlarda, iş sahalarında, hayatın her alanına sirayet ederek insanlara bir şekilde empoze ediliyor.

İnsanlar aldıkları bu ırkçı gıdayla sokakda, okulda, iş yerinde bir şekilde kendinden farklı olana akılsızca saldırmakta müdahale edebilmektedir. Irkçılığa karşın yeryüzünde tüm dil ve farklılıkların bir arada yaşayabileceği yeni bir dünya, yeni bir insan tipi yaratmak mümkündür.

Geliştirilen ırkçılık ve faşizm, , emek eksenli ortak mücadeleyle aşılmalı/ aşılacaktır

Not: Bu yazıya gerçek hayatta yaşanmış bir anı esin kaynağı oldu.

adı geçen yazar

Next Post

SORU(N)LAR, YANIT(SIZLIK)LAR[*] TEMEL DEMİRER

Pts Eki 5 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “Gelecek günler için gökten ayet inmedi bize.  Onu biz kendimiz vaat ettik kendimize.”[1] Sorulan her soruyu, “tastamam” yanıtlamak; istense de, “mümkün” ve “kolay” değildir. Çünkü, soru(n)lar, yanıt(sızlık)lara mündemiçtir. O hâlde bu vurguyla başlayalım “yanıtlar”a. 1) Koca bir ömrü tüketen Temel Demirer olarak kendisini nasıl […]
Translate »