Irkçı Heykelleri Parçalayın, Irkçı Borcunu Sonlandırın ve Eşitleme Tazminatlarını Ödeyin

Vijay Prashad adlı geliştiriciden

Heykeller yıkılıyor. En son çığ, ABD’de George Floyd’un polisin öldürülmesi ve aralarındaki ayaklanmanın ardından başladı. Philadelphia’da şehir eski polis komiseri Frank Rizzo’nun heykelini çıkardı ; belediye başkanı , “heykelin Siyah toplumun üyeleri, LGBTQ topluluğu ve diğerleri için ırkçılık, bağnazlık ve polis vahşeti için acınacak bir anıt olduğunu” söyleyerek protestocularla anlaştı .

ABD Güneyinde protestocular Konfederasyon heykellerini hedef aldılar. Hedef genellikle Konfederasyon generalleri – Montgomery , Alabama’daki General Robert E. Lee ve Richmond , Virginia’daki General Williams Carter Wickham’dı . Bazı durumlarda – Mobile , Alabama gibi – şehir yetkilileri heykelleri kendileri çıkardı. İskenderiye , Virginia gibi diğerlerinde ise heykelin sahipleri (Konfederasyonun Birleşik Kızları) uzun süren kamuoyu baskısı kampanyalarından sonra onları kaldırdı.

7 Haziran Pazar günü, ivme Atlantik Okyanusu boyunca, Atlantik ötesi kölelik sisteminin kilit şehirlerinden biri olan İngiltere’nin Bristol kentine geçti. Protestocular Edward Colston’un heykelini çıkardılar ve Avon Nehri’ne attılar. Colston insan ticaretinde parasını kazandı. Köle ticaretinden çıkan Bristol’deki Tüccar Girişimciler Derneği , heykelin kaldırılmasına “sistemik ırkçılık hakkında kendini eğitmeye devam edeceğini” ve “12 milyon köleleştirilmiş insanı asla unutmayacağını” söyleyerek yanıt verdi . ”

Aynı gün, bir protestocu Westminster, Londra Winston Churchill’in heykeline gitti ve boyalı eski başbakanın adı altında “ırkçıydı”. Slogan kısa bir süre sonra kaldırıldı. Belçika’nın Brüksel kentinde protestocular, Kongo’nun kasabası Leopold II heykeli üzerine “utanç” yazdı.

Hiçbir toplumun Robert E. Lee, Winston Churchill ve Edward Colston gibi insanları kutlamaması gerektiği açıktır. Bunlar köleliği ve sömürgeciliği savunan adamlardı; bununla ilgili bir tartışma yok. Onun heykelleri halka teşhir kaldırılacak için yıl içinde, Robert E. Lee hatta aile istedi: Lee’nin soyundan biri sözü onun ata “Charlottesville, Virginia, heykel sembolü haline geldiğini inandığı 2017 yılında kötü milliyetçilik. ” Lee’nin bir başka torunu, 7 Haziran’da Washington Post’taki atalarının Richmond, Virginia’daki heykelinin kaldırılmasını isteyen bir op-ed yazdı .

Heykeller için çok fazla.

Borç

Heykelleri yıkan protestocuların tarihi tarih yazmamıştır; bu güce sahip olan heykellerde tasvir edilen adamlardır. Bu bizim trajedimiz.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm krizler orantısız bir şekilde Afrikalı Amerikalılara saldırıyor: on yıldan uzun bir süre önce meydana gelen mali kriz bunu gösteriyor, ancak koronavirüs pandemisi ve koronavirüs resesyonu da öyle. Herkes acı çekiyor, ancak Afrikalı Amerikalılar daha fazla acı çekiyor gibi görünüyor. Borç oranları Afrikalı Amerikalılar arasında daha yüksekken , kriz anında gelir kaybı Afrikalı Amerikalı topluluğunda daha derinden kaynaklanmaktadır.

Bir heykelin kaldırılması önemlidir çünkü heykelin varlığı, her gün onu geçmesi gereken insanların insanlığına karşı duran bir azarlamadır. Ama daha fazlasına ihtiyaç var: Bu heykellerde tasvir edilen erkeklerin dünyada kurulmayı başardıkları şey de kaldırılmalıdır.

Colston heykelinin kaldırılması önemlidir. Ancak bunun arkasında iğrenç bir gerçeklik var.

İngiliz parlamentosu Kölelik Kaldırım Yasası’nı kabul ettiğinde, bu acımasız sistemden kurtulan insanlara değil, “sahiplerine” “tazminat” sözü verdi. 1835’den 2015’e kadar İngiliz fahişesi “sahiplerine” ve onların soyundan gelenlere 17 trilyon £ ödedi . Bu olağanüstü bir miktar para. Bunun emsali Fransızlardan geldi. Haiti Fransa’dan bağımsızlığını kazandığında, Fransızlar 1825’te yeni cumhuriyetin kölelik kaybına tazminat ödemesini talep etmek için savaş gemilerini gönderdi . 1825-1947 yılları arasında Haiti , Haiti halkının kurtuluşu için Fransa’ya 21 milyar dolar ödedi .

Bu arada, Haiti ve Jamaika gibi ülkeler, hayatta kalmalarını finanse etmek için Avrupa’daki hükümetlerden ve bankalardan borç almak zorunda kaldı. Bu borçlanma, bu ülkeler Amerika Birleşik Devletleri tarafından teşvik edilen doğal afetler ve darbeler de dahil olmak üzere muazzam zorluklarla karşılaştıkça son birkaç on yılda arttı. Bu ülkelerin mali ıssızlığı devam ediyor.

Bugün, gelişmekte olan ülkelerin dış borçlarının – birçoğu eski köle plantasyonları – makul bir tahmini, bu yıl 3,9 trilyon dolar olan borç servisi ile 11 trilyon dolar. Borçları erteleme veya iptal etme girişimleri ABD ve Avrupa hükümetleri ve bankalar tablodaki fikirlere ılıklık kazandıkça boşuna olmuştur. Paralarını istiyorlar. Ancak bu para, daha önce sömürgeleştirilmiş ülkelerden emilmemelidir; bu kaynakları toplumlarımızın korkunç ihtiyaçlarına doğru kullanmamız gerekiyor.

Bir heykeli yıkmak bir şeydir; borcu azaltmak başka bir şeydir.

In Yeryüzünün Lanetliler , Frantz Fanon onlar bizim topraklardan çekildiler kez Sömürgecilik ve emperyalizm bize onların borcunu değil”yazdı. Emperyalist ulusların serveti de bizim servetimizdir. Avrupa tam anlamıyla Üçüncü Dünya’nın yaratılışıdır. ”

Elbette heykelleri indirin. Ama bundan daha fazlası: borcu iptal et ve yüzyıllarca süren hırsızlık ve vahşeti sömürenlere tazminat sağla.

Kaynak: Pressenza.com


Haber Merkezi

Next Post

Güven ve Farisoğulları’nın Vekilliklerinin Düşürülmesi AYM’de

Per Haz 11 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesinin Anayasa, TBMM İç Tüzüğü ve AİHS’e aykırı olduğunu savundu. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülme kararının iptali ve vekilliklerin iadesi için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. Başvuru dilekçesini […]
Translate »