İki Yıldız Kaydı Sağlığımızdan

“Öğrencilerinin ve asistanlarının çok sevdiği hocaları, örnek bir eğitmen ve olağanüstü bir hekim olan, Türkiye’de görülen ilk vakaya tanı koyan Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu hocamızı Covid pandemisinin ilk hekim kurbanı olarak kaybettik. Acımız sonsuzdur.”

İstanbul Tabip Odası

İki Yıldız Kaydı Sağlığımızdan

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu; çoğunuz duydu ve ne yapar, başına ne geldi? Bu güzel adamın. İlk hasta tanısını, O duyururken acaba başına bunların geleceğinin, daha da ötesi, doğaya karışacağının ihtimalleri üzerine kafa yormuş muydu? Ya da hastalık ve hastalarıyla ilgilenmekten kendi derdine düşmeye zaman mı bulamamıştı? Tanımıyorum Taşçıoğlu’nu, ilk kez duydum ismini. Ama insanlar çok kıymetli sözlerle yâd ediyor onu. Güzel adam, belliki. Çok anlatacaklar, tanıyanlar onu.

Ne mi olacak bundan sonra? Olanı şu; ateş düştüğü yeri yakacak yine. Yakınları ve Tıp dünyası daha çok üzülecek. Bir süre eksikliği çok hissedilecek. Gönül elbette istemiyor ama bu yazı henüz bitmeden, yeni bir ölüm haberi geldi. Kara haber olunca tez yayılıyor, nedense? Sözün kendisini çaresizlik karşısında, geri çektiği yerde duruyor duygular. Ne diyelim Prof. Dr. Feriha Öz’de Cemil Hoca gibi anılarıyla yaşasınlar. İnsanlık güzelliklerin farkına vardığında ya da diğer söyleyişle zalim mazlumun ve doğanın iliğini kemiğini sömürmekten alıkonduğunda hayat yine kendi bildiği yürüyüşüne devam edecek. Umut etmeli, yol yordam nasıl ve ne yapmalıyız? Sorularının cevabını aramaya devam…

Her iki hocanın şahsında yaşamını yitiren mazlumlara saygıyla…

Levent Kaçar Nisan 2020

Simurg-News'i sosyal medyadan da takip edebilirsiniz!
Translate »