İki Pandemi ile Karşılaşmak: Coronavirus ve Küresel Sermaye – David Andersson

Haber Merkezi

Time dergisi Pazar günü Yuval Noah Harari’nin “Coronavirüsle Mücadelede İnsanlık Liderlik Eksikliği” adlı parlak bir makalesini yayınladı. İnsanlık tarihi boyunca pandemilere genel bir bakış sağlayan ve bilim sayesinde kaydettiğimiz ilerlemeyi gösteren okunması gereken bir eser. Sayın Harari makalesini şu ifadeyle sonlandırır: “İnsanlık salgın hastalıklara karşı savaşı kazanıyor çünkü patojenler ve doktorlar arasındaki silahlanma yarışında patojenler kör mutasyonlara, doktorlar bilginin bilimsel analizine güveniyor.”

Bu makaleden bir şeyi vurguladım, insanlık liderlikten yoksun mudur? Hiç mi? İş dünyasında, bilimde, medyada, teknolojide, sporda vb. Pek çok güçlü liderimiz var, ama insanların en çok özlediğimiz gerçek siyasi güç. Bu yapısal bir sorundur: siyasi ve sosyal kurumlar güçlerini kaybetmiştir ve artık şirketlere ve para makinesine karşı rekabet edememektedir. 20 yılı aşkın bir süredir, politik sistemlerimize karşı saldırı sistematik ve acımasızdı, olası her insan etkileşimi (lobicilik, özelleştirme, sendikalaşma, arabuluculuk, borçlanma, her şeyi tekelleştirme) para kazandı. Bu süreç, 7 Ağustos 1993’te Silo tarafından yazılan “Altıncı Arkadaşlarıma Mektup” dan Küresel Sermaye hakkındaki bu birkaç paragrafta iyi açıklanmıştır: “Bu büyük evrensel gerçek: Para her şeydir. Para hükümettir, para hukuktur, para güçtür. Para temelde besin, ama bundan daha çok sanat, felsefe, din. Para olmadan hiçbir şey yapılmaz, para olmadan hiçbir şey mümkün değildir. Parasız kişisel ilişki yoktur, parasız yakınlık yoktur. Huzurlu yalnızlık bile paraya bağlıdır.

Ancak bu “evrensel gerçek” ile ilişkimiz çelişkilidir. Çoğu insan bu durumu sevmez. Ve böylece kendimizi paranın zulmüne tabi buluyoruz – soyut olmayan bir zulüm, çünkü bir adı var, temsilcileri, ve iyi kurulmuş prosedürler. Bugün artık feodal ekonomiler, ulusal endüstriler ve hatta bölgesel çıkarlarla ilgilenmiyoruz. Bugün soru, hayatta kalan ekonomik formların uluslararası finans sermayesinin yeni diktatörlerine nasıl uyacağıdır.

Dünya sermayesi daha az el üzerinde yoğunlaşmaya devam ettikçe, ulus devlet bile kredi ve kredilere hayatta kalmasına bağlı olana kadar hiçbir şey kaçmaz. Herkes yatırım için yalvarmalı ve bankacılık sistemine kararlarda nihai söz hakkı veren garantiler sağlamalıdır. Şirketlerin bile, her kırsal alanın ve her şehrin bankacılık sisteminin tartışmasız mülkü olacağı zaman hızla yaklaşmaktadır. Para-devletin zamanı geliyor, eski düzenin süpürüleceği bir zaman.

Aynı zamanda, bir zamanlar insanları bir araya getiren geleneksel dayanışma bağları hızlı bir şekilde çözülüyor. Sosyal dokunun parçalanmasına tanık oluyoruz ve onun yerine milyonlarca ortak acılarına rağmen birbirlerine kayıtsız, ayrı yaşamlar yaşayan izole insanlar.

Büyük sermaye, yalnızca üretim araçlarını kontrol etmekle değil, aynı zamanda iletişim ve bilgi araçlarını kontrol etmek yoluyla öznelliğe de hakimdir. Bu koşullar altında, sermayeyi kontrol edenler, hem materyalimizle hem de insan kaynağımızla istediklerini yapacak güce ve teknolojiye sahiptir. Yeri doldurulamaz doğal kaynakları tüketir ve insan için artan saygısızlıkla hareket ederler. Ve tıpkı şirketler, endüstriler ve tüm hükümetlerden her şeyi boşalttıkları gibi, bilimi bile anlamlarından mahrum ettiler – yoksulluk, yıkım ve işsizlik yaratmak için kullanılan teknolojilere indirgediler.

Hümanistler, dünyanın günümüzde mevcut olan istihdam, gıda, sağlık, barınma ve eğitimdeki sorunların hızla çözülebileceğini iddia ettiklerinde, durumlarını abartmıyorlar. gezegenin bölgeleri. Bu olasılık gerçekleşmezse, bunun nedeni büyük sermayenin korkunç spekülasyonları tarafından önlenmesidir. Şimdiye kadar büyük sermaye piyasa ekonomileri aşamasını tüketti ve kendi ürettiği kaosu kabul etmek için toplumu disipline etmeye başladı. Ancak bu artan irrasyonalitenin varlığında, muhalefette yükseldiğini duyduğumuz akıl sesleri değil. Aksine, yükselişte olan ırkçılık, köktencilik ve fanatizmin en karanlık biçimleridir. Ve eğer gruplar ve tüm bölgeler bu yeni irrasyonalizm tarafından giderek daha fazla yönlendiriliyorsa, ilerici güçlerin yapıcı eylem alanı her geçen gün azalacaktır. ” (Arkadaşlarıma Mektup burada birçok dilde mevcuttur.)

Çoğu ülkede, uzun vadeli bir kalkınma için sosyal koşulları yaratabilecek hiçbir siyasi güç yoktur. Bugün politikacılar yeni iş alanlarına yer açmak için herhangi bir sosyal ve / veya politik kurumu yok etmek üzere “seçiliyor” fırsatları. Sadece birkaç gün önce haber akışımızda bunun sağlık krizlerine yanıt verme yeteneğimizi nasıl etkilediğini okuyabiliyorduk (“Uzmanların övdüğü Trump dağılmış NSC salgını birimi” 14.03.2020 AP Haberleri). Alan geliştirme, diğer her şeyle aynı özelleştirme süreciyle karşı karşıyadır (“NASA, ISS’yi özel astronotlara, daha fazla uzay şirketine açar” 06/07/2019 Axios). Bazı Asya ülkeleri henüz bu yönelim bozukluğuna ulaşmadı ve orada bulunan siyasi güçler koronavirüs ile çok farklı şekillerde ilgileniyor. (“Güney Kore, koronavirüs salgınını diğer ülkelerden daha iyi nasıl ele alıyor?” 13.03.2020 The Hill).

İnsanlık sadece yüzyılın en büyük sağlık kriziyle karşı karşıya kalmıyor, aynı zamanda birçok farklı cephede kendi varlığı için savaşmak zorunda kalacak. Uyarı işaretlerini görmüyor muyuz? Sadece birkaç ay önce Avustralya’daki yangınlar, rekor kıran en yıkıcı olmak için tüm eyaletlere hızla yayıldı; Güney Kore büyüklüğünde bir alan, yaklaşık 25.5 milyon dönüm, yandı. Ve 2020 Kıyamet Saati Duyurusu mezardır (“Her zamankinden daha yakın: Gece yarısından 100 saniye”).

İnsanlık, bu iki varoluşsal tehlikeyle (nükleer savaş ve iklim değişikliği) karşı karşıya kalmaya devam ediyor ve bu da, toplumun yanıt verme yeteneğini azaltan siber özellikli bilgi savaşının tehdit çarpanı ile birleşiyor. Uluslararası güvenlik durumu, sadece bu tehditlerin var olması nedeniyle değil, aynı zamanda dünya liderlerinin, yönetilmeleri için uluslararası siyasi altyapının aşınmasına izin vermeleri nedeniyle korkunç bir durumdur.

16.03.2020 – US, United States – David Andersson

Kaynak:pressenza.com Çeviri: SimurgNews

Haber Merkezi

Next Post

YolculukRadyo yayın hayatına başlıyor!

Çar Mar 18 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Bu kadar felaket haberinin yanında seyrek de olsa iyi gelişmeleri duyurmak mutlu ediyor bizi. İnternet üzerinden uzun süredir yayınlarını takip ettiğimiz Gazete Yolculuk, şimdi deyayın hayatını bir üst seviyeye taşıyarak; Yolculuk Radyo ile evlerimize konuk olacak. Bizler de zamanımızın büyük bir kısmını ev hapsinde […]
Translate »