Hitler’in İdeologları: Mein Kampf’ta Meyve Veren ABD Irkçılığı – Jorge Majfud

“Eğer bir sarışınsan, dünyanın en iyi insanlarına aitsin, ama her şey seninle! Ön ayaklarınız, aşağı esmerlerle iç içe geçmenin ölümcül hatasını yaptı ve sonuç olarak dünyaya en yüksek kültür türünü veren sarışın ırkın büyük nitelikleri üzücü bir şekilde zayıfladı ve esmerlerin baskın özellikleri kendilerini daha fazla iddia ediyor ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde tam zaferi ön plana çıkıncaya kadar. ”

Böylece 22 Ekim 1916’da başlıyor, New York Times, yeni yayınlanan Büyük Yarışın Geçişi kitabına dayanan bir makaleye yer veriyor.“daha ​​bilimsel dilde” Madison Grant, kahverengi ırkın sonunda kahverengi saçlı beyazların elinde, daha da kötüsü, kahverengi saçlı ve koyu tenli olanların uyarısı yapıyor. Grant’e göre, İskandinav halklarının sorunu, soğuktan zevk almamaları ve güneyin sıcaklığını ve güneşli sıcaklığını tercih etmeleri, ancak tropik bölgelerde çalışmak yerine arazinin sahibi olarak geçebilmeleriydi. Hindistan sakinleri hala Aryan dilini konuşuyordu, ancak kanları fatih kalitesini kaybetmişti. Grant, daha ılımlı sonuçlarından birinde, çözümün geçmişin uygulamalarında yattığını keşfetti: “Yerliler yok edilmedikçe ve işgalciler kendi kadınlarını onlarla birlikte getirmedikçe hiçbir etnik fetih tamamlanamaz… Batı Hint Adaları, Körfez Ülkelerimizin sahil bölgesi, belki de,

Modern emperyalizmi açıklamak ve meşrulaştırmak için kullanılan beyaz ırksal üstünlük fikirleri, 19. yüzyılda Atlantik’in her iki tarafında, komünizm bahane haline gelmeden nesiller boyunca ortak para birimiydi. Amerika Birleşik Devletleri’nde, büyük bir Siyah nüfusun yerinde (önce köleler ve daha sonra ayrılan ikinci sınıf vatandaşlar olarak) yerde tutulması için düzen, uygarlık ve ilerleme kurallarına göre bunlara karşılık gelen bilimsel gerekçeler gerekliydi.

20. yüzyıla kadar çeşitli politikacıların, senatörlerin ve büyükelçilerin muhtıraları ve raporları bu geleneği sürdürdü. Latin Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı ve daha sonra Meksika Büyükelçisi Francis White, onlarca yıl boyunca raporlar yazdı ve gelecekteki diplomatlara “Belirli istisnalar dışında, Latin Amerika’nın çoğu hükümetinin, özellikle tropik bölgelerde ve çok küçük bir saf beyaz nüfusa sahip olmak, kamu görevlileri arasında büyük bir sahtekârlığın var olmasıdır. ” Beyaz için Ekvador “çok geri kalmış bir ülkeydi” çünkü nüfusu sadece “% 5 saf beyaz, geri kalan kan veya saf Hintli” idi. 1922’de stajyerlere tavsiyesi, eğer beyaz olmayan bir ülke atandıysa,

Grant’e ve diğerlerine göre beyaz ırk yerli ırkların imhasıyla Kanada, Arjantin ve Avustralya’da hayatta kaldı. Üstün ırk düşük olanı yok etmezse, düşük ırk zafer kazanacaktır. “Devrim Savaşı sırasında, on üç Kolonideki yerleşimciler ezici bir biçimde İskandinav’dı, ancak 19. yüzyılın ortalarında“ yeni göç […] çok sayıda zayıf, kırılmış ve zihinsel sakatlık içeriyordu. tüm ırklar ”ı seçin. “Bu göçmenler [doğuştan] Amerikalıların dilini benimsiyorlar, kıyafetlerini giyiyorlar, isimlerini çalıyorlar ve kadınlarını almaya başlıyorlar, ancak nadiren dinini benimsiyorlar veya ideallerini anlıyorlar.”

Büyük Yarışın Geçişi, anında en çok satan haline gelmedi, ancak 20. yüzyılın bilimsel ırkçılığının klasiklerinden biri ve beyaz ekonomik elitlerle ve aynı zamanda fakirlerin peşinde koşan biri haline geldi. Grant’in hevesli okuyucuları arasında, Grant’in kitabını kendisine tavsiye eden Adolf Hitler’in gelecekteki hayranı ve işbirlikçisi Theodore Roosevelt ve Henry Ford sayılabilir. Etkili günlük gazete The Boston Transcripther düşüncenin (yani beyaz olan) onu okuması gerektiği sonucuna vardı. Kitabın yönetici sınıf üzerinde büyük bir etkisi oldu ve 1924’te ABD göçmenlik yasalarını hazırlamak için seçilen yetkililerin kategorilerini tanımlamaya yardımcı oldu: üst kısımda yer alan İskandinav yarışı, Yahudiler, İspanyol, İtalyanlar ve İrlandalı ve hatta daha da aşağı , tüm koyu tenliler. Grant’e göre, “ırk kalıtım, kalıtım siyasetin ve hükümetin kaynakları olan tüm ahlaki, sosyal ve entelektüel özellikleri ve özellikleri ima eder.” Ve “İngilizce konuşmanın, iyi kıyafetler giymenin, okula ve kilisenin bir Zenciyi beyaz bir adama dönüştürmediğini öğrenmek elli yılımızı aldı.” Grant, üstün ırklardan kaynaklanan ırkçıların kuralın kaçınılmaz istisnaları olup olmadığını netleştirmez,

Yayımlanmasından birkaç yıl sonra, 1924’te Atlantik’in diğer tarafında Adolf Hitler adındaki hapishane hücresindeki bir asker Grant’in kitabını büyük bir tutkuyla okuyacak ve Mein Kampf’ı yazmaya başlayacaktı . Hitler , Büyük Irkın Geçişini İncil’i olarak gördü. Hitler Nazi Almanyasının lideri olduğunda, Propaganda Bakanı Joseph Goebbels, aynı tutkuyla Propaganda kitabını okuyacaktıYahudi Amerikalı ve Sigmund Freud’un yeğeni Edward Bernays tarafından. Bernays “sahte haber” icat etmedi, ancak bir bilim kategorisine yükseltti. Freud amcasından farklı olarak, 1954’te CIA’nın talebi üzerine dünyayı Guatemala’nın yeni başkanının bir demokrat değil bir Komünist olduğuna inandırdığında haklı olduğunu kanıtlayacaktı. Bu medya manipülasyonunun bir sonucu olarak, yüz binlerce ölü, önümüzdeki birkaç on yıl içinde Guatemala dünyasını halı kaplayacaktı.

Asker Adolf Hitler’in radikal fikirleri yoktu. Radikal bir düşünür de değildi, tam tersine: fikirleri ve düşüncesi, zamanının ötesinde Atlantik’in diğer tarafında ortak yerlerdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde, aşağı ırkların yok olmasıyla tehdit edilen görkemli bir Cermen ve Aryan yarışı fikri, 19. yüzyılda kapüşonlu Ku Klux Klan’dan spor için Siyahlar avlayan gönüllüler ve Theodore Roosevelt gibi başkanlara kadar standart para birimiydi. , onlara tecavüz etti ve tropik adalarda yarışı iyileştirmenin bir yolu olarak tecavüzü haklı çıkardı. Nazizmin, İkinci Dünya Savaşı’nda hafızasını kaybetmeden çok önce, güney ABD’deki en derin köklerini bulması muhtemeldir.

On yıl sonra, Kaliforniya Üniversitesi, Berkley zoolog Samuel Jackson Holmes, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Meksikalıların zorla sterilizasyonunu önerdi (aynı şekilde yalnızca Kaliforniya’da 10.000 “aptal” sterilize edildi), temsil ettiği ciddi sorunu ele almak için ulusun ırksal stokunun kalitesinin düşmesi. Holmes, “Bugünün işçilerinin çocukları yarın vatandaş olacak” dedi. Ardışık makalelerde, Theodore Roosevelt’in sadece Ku Klux Klan üyeleriyle değil, Anglo-Sakson vatandaşlarının geniş bir alanı ile rezonansa girecek olan “ırksal intihar” hakkındaki uyarısını tekrarladı, Büyük Buhran sırasında ortaya çıkan bir uyarı Meksikalıların zulmünde ve karışık ırk görünümüne sahip yarım milyon ABD vatandaşının sınır dışı edilmesinde.

Kaynak:commondreams.org

İngilizce Çeviri: Bruce Campell, Saint John’s Üniversitesi

Türkçe Çeviri: Simurg News Redaksiyon

Jorge Majfud

Jorge Majfud  , Uruguaylı bir Amerikalı yazar ve Jacksonville Üniversitesi’nde doçenttir.

Koordinator00

Next Post

Bu Dünyadan Rıfat Ilgaz Geçti Gördünüz mü? Hilmi Toy

Çar Tem 8 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 7 Mayıs 1911 de Kastamonu’nun Cide ilçesinde doğar Rıfat Ilgaz. İlkokulu 5 yıl Cide, son yılını da Terme ilçesinde okur. Ortaokulu Kastamonu’da devam eder. Lise ikide Kastamonu Muallim Mektebine geçer, 1930 yılında mezun olur. İlkokul öğretmeni olarak Bolu, Gerede, Akçakoca ve Gümüşova’da çalışır. Sonra […]
Translate »