Hepimiz aynı gemide değiliz – Leonie Rushforth

Chaplin daha sonra 1917’de çekilen The Immigrant için “Yaptığım diğer tüm filmlerden daha çok etkiledi” dedi , aynı yıl ABD hükümeti Amerika’ya göçü kökten azaltacak acımasız bir göçmenlik yasasını kabul etti.

Göçmen , ilk olarak New York’un Ellis Adası’na giden bir göçmen gemisinde ve daha sonra şehrin kendisindeki bir restoranda geçen kısa bir (24 dakika). Onun kahramanı, The Immigrant’da kart keskinleri, göçmenlik yetkilileri ve Tramp’ın iki katı büyüklüğünde dev bir garson olarak görünen tüm baskıcı yetkilileri ve onların zorba uygulayıcılarını hedef alan parlak bir provokasyon olan Tramp’ın tanıdık figürüdür .

Yolculuğun çilesi, aşırı kalabalık güvertede uyumaya çalışan insanların resimlerinde ve dul annesini rahatlatan ve koruyan genç bir kadın motifinde kısaca ve hatırlanacak şekilde kaydedilir. Tramp, insan duygusunun harika bir onaylamasına anında aşık olur; bu çaresiz koşullarda bile aşk bulunabilir. Rıhtımda ayrılırlar ama daha sonra tesadüfen bir restoranda birbirlerini tekrar bulduklarında, kaderin, belki de tarihin Tramp ile uyum içinde olduğu gerçeğinin yürekleri kaldıran bir kanıtıdır.

Chaplin’in ABD vatandaşı olarak statüsü , hayatının sonraki dönemlerinde The Immigrant ile bağlantılıydı . Filmde, göçmenler Özgürlük Anıtı’nı gördükleri kadar kısa sürede ipten çekildiler, yorgun ve korkmuş bir kalabalığın içinde hapsoldular. Takip eden giriş işlemleri sırasında, Tramp bir göçmenlik görevlisini tekmeledi ve bu sahne, 1952’de Chaplin’in anti-Amerikancılığının kanıtı olarak gösterildi ve sonunda İngiltere’yi ziyaretinden sonra ABD’ye yeniden giriş vizesini reddetti. . İsviçre’de yaşamaya gitti.

Ö

Asya Yasaklı Bölge Yasası olarak da bilinen 1917 Göç Yasası, ABD 1. Dünya Savaşına girmeye hazırlanırken kabul edildi; bu, 1882 Çin Dışlama Yasasının ve onun halefi, göç kontrollerinin sınırlardan ülkenin iç kısımlarına kadar genişletilmesini sağlayan, daha da kısıtlayıcı olan 1892 Geary yasasının etkili bir şekilde bir uzantısı idi. Çin kökenli kişilerin bir tür iç pasaport olan İkamet Belgesi’ne kaydolmaları ve yanlarında bulundurmaları gerekiyordu. Bunun yapılmaması, tutuklanmaya ve sınır dışı edilmeye yol açtı. Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Çinli sakinler tarafından yasaya getirilen yasal itiraz, Anayasa Mahkemesi’nde başarısız oldu.

AE_Chinese_Exclusion_Act_poster_t800.width-500.jpg
AE-Çin Dışlama Yasası afişi, 1892. | Kamusal Alan.

Şubat 2020’de, Çinli Amerikalılar, Amerika’nın Çin’e karşı yeni soğuk savaşına karşı çıkan bir güçler koalisyonu olan Pivot to Peace’in kurulmasında etkili oldu. Sözcüsü, avukat Julie Tang, yakın tarihli bir Soğuk Savaşa Hayır barış forumunda, Çinli Amerikalıların hedeflenen düşmanlığın planlı yükselişiyle ihanete uğradıklarını ve paniğe kapıldıklarını -örneğin, FBI şefi Christopher Wray’in son bildirisi, tüm Çinli Amerikalıların potansiyel casuslar olduğunu “açıkladı. ‘. Şu anda 100’den fazla Çinli Amerikalı bilim insanı, açıklanamayacak kadar küçük suçlardan yargılanıyor ve 1000 Çinli Amerikalı daha ‘ekonomik suçlar’ nedeniyle soruşturma altında. Bu casusluk kampanyalarını ‘baskıcı ve tüyler ürpertici’ olarak nitelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda aktif olduğunu söylemeye gerek yok, 25 Eylül’de tweet attı:

Çin Komünist Partisi ve vekilleri, Amerikalıları Pekin’in otoriterlik biçimine açık hale getirmeyi amaçlıyor.

Pek çok Çinli Amerikalı artık aniden ‘vekil’ olarak adlandırılmalarının önünde küçük bir engel olduğundan korkuyor.

Ö

Bu yılın Ağustos ayında, sanatçı Banksy, Akdeniz’de devriye gezmek için bir arama kurtarma gemisi için para sağladı. Louise Michel denizcilik kurallara uymaya zorlayan – Herhangi bir geminin görevi denizde tehlikede olan herkesin imdadına için – hayat kurtarmanın kararlıdır AB deniz varlığı yokluğunda. Kısa ömürlü AB finansmanlı Mare Nostrum projesi 2014’te sona erdiğinde, yerini Frontex’in birincil amacı sınır kontrolünden daha az kurtarma olan Triton Operasyonu aldı.

Banksy-We-re-not-all-in-the-same-boat-Calais-2015.jpg
Hepimiz Aynı Gemide Değiliz. | Banksy, Calais.

İlk faaliyet yılında Akdeniz’de boğulanların sayısı önemli ölçüde arttı. Triton, Themis Operasyonu’nun gerçekleştiği 2018 yılına kadar koştu. Themis ile AB, sınır kontrol görevine gözetim ekleyerek denizde kurtarmadan bir adım daha uzaklaştı.

Eylül 2020’de Akdeniz’de kaydedilen 6 gemi enkazı ve yaklaşık 200 ölüm vardı. Louise Michel , bu ayın başlarında söyledi: Biz imdat çağrıları görmezden AB alışık hale gelmiş.

Yazının yazıldığı sırada, bir kardeş gemi olan Alan Kurdi , İtalya ve Malta tarafından girişine izin verilmediği için Marsilya’daki limana doğru yola çıkıyor. Marsilya’nın yakın zamanda seçilmiş ilerici belediye başkanı Michele Rubirola şunları söyledi:

“Akdeniz’de insanlar ölüyor. Onları kurtarmanın zamanı geldi. @EmmanuelMacron’dan bize eşlik etmesini ve Devlet’in sorumluluklarını üstlenmesini istiyorum. # Karşılaşan ve birleşmiş bir şehir olan Marsilya limanını açacak.”

[Akdeniz’de insanlar ölüyor. Onları kurtarmanın zamanı geldi. Emmanuel Macron’dan bize katılmasını ve devletin sorumluluklarını üstlenmesini istiyorum. Marsilya şehri dayanışma içinde kollarını ve limanını açar.]

Bu parça ilk olarak 1 Ekim Splinters sayısında yayınlandı .

Solda yeşil popülist bir proje olabilir mi?

Soldaki pek çok kişi, popülizme değil, sınıfa dayalı bir siyasete dönmek istiyor. Sol popülist partilerin hedeflerine ulaşamadığını gösteriyorlar. Ancak Chantal Mouffe, COVID-19 salgınının zarardan korunma ihtiyacını gündemin en üst sırasına koymasıyla birlikte, Sol popülist bir stratejinin artık her zamankinden daha alakalı olduğunu savunuyor.

Bu, yeşil demokratik dönüşüm etrafında yeniden düzenleme için bir fırsat mı?

22 Ekim Perşembe günü İngiltere saatiyle 17:00 / EDT’de ücretsiz canlı tartışma için bize katılın.

Dan duymak:

Paolo Gerbaudo Sosyolog ve politik teorisyen, King’s College London’da Dijital Kültür Merkezi direktörü ve ‘The Mask and the Flag: Populism and Global Protest’ ve ‘The Digital Party: Political Organization and Online Democracy’ ve yakında çıkacak olanların yazarı ‘Büyük Geri Tepme: Popülizm ve Pandemiden Sonra Politika’.

Chantal Mouffe Londra’daki Westminster Üniversitesi’nde Siyaset Teorisi Emeritus Profesörü. En son kitapları ‘Agonistics’ dir. Dünyayı Politik Olarak Düşünmek ‘,’ Podemos. Halk Adına ‘ve’ Sol Popülizm İçin ‘.

Spyros A. Sofos Orta Doğu Araştırmaları Merkezi, Lund Üniversitesi’nde araştırmacı ve araştırma koordinatörü ve ‘Çağdaş Avrupa’da Ulus ve Kimlik’, ‘Tarih Tarafından İşkence Edildi’ ve ‘Avrupa’da İslam: Kamusal Alanlar ve Sivil Ağlar’ kitabının yazarı.

Başkan: Walid el Houri Araştırmacı, gazeteci ve film yapımcısı Berlin ve Beyrut’ta yaşıyor. OpenDemocracy’de ortaklık editörü ve Kuzey Afrika, Batı Asya projesinin baş editörü.

Kaynak:opendemocracy.net

adı geçen yazar

Next Post

ABD Destekli Darbe Hükümeti Bolivya'da Yenilgiyi Hayal Kırıklığıyla Kabul Ederken Medya Kayıtsızlıkla Yanıt Verdi

Sal Eki 20 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Alan MacLeod  Tüm yelpazede, şirket medyası, geçen yıl sağcıların Bolivya’yı ele geçirmesini onayladı ve bunu bir darbe olarak etiketlemeyi reddetti. Pazar günkü tarihi seçimlerin kapsamında tavrı çok daha iyi değil. Olivia’nın Sosyalizme Hareket (MAS) partisi, Pazar günkü seçimlerde ezici, ezici bir zafer gibi görünen bir […]
Translate »