HELİN Güle Güle / Özlem Armen

Özlem Armen
Yazar
SimurgNews YazıKurulu Üyesi

”Bu kente yanlızlık çöktüğü zaman, uykusunda bir kuş ölür ecelsiz.. Alıpta başını gitmek istersin, karınlık sokaklar kör sağır dilsiz…”

Yaşadığımız dünya öyle acımasız ki! Vahşi çarkın dişleri arasında toplum, her gün can çekişiyor. Hakkını aramak için, sağlık, hukuk, eğitim ve sayamadığım bir çok alanda, tamamen insani taleplerin karşılığı; kan ve gözyaşıdır. Onurlu bir yaşam için, verilen mücadelede hep ağır bedeller oldu. Bugün dünya insanlığının izole olduğu bir vakitte, Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in ölümü de bu büyük bedellerden biridir.

Özgürce, türküler söyleyebilmenin kavgasında tam tamına 288 gün dirhem dirhem bedenini ölüme yatırdı. Acı çekti,sevdiklerinin uğruna, ideallerinden bir an olsun taviz vermedi. Sıradan bir ölüm diyebilir miyiz? Asla. Buradaki amaç bellidir; Yasakların kalkması, baskıların son bulması… İnancıyla bedenini ölüme yatırdı. Bir gün sokaklarda, meydanlarda özgürce türküler söylendiğinde, elbette bunun sembollerinden biride Helin olacaktır. Sanatını icra etme uğruna Helin, faşizm ile can bedeli dövüştü. Halkın sanatçılarından ve halkın türkülerinden korkan despot ve acımasız sistem, zindanlara hapis ediyor. Bugün bir sanatçı verdiği onurlu mücadelesi sonucu aramızdan ayrılsa da onun sesi, onun gözlerinde ki özgürlüğe olan sevdası hep bizimle yaşayacak.

Helin, İbrahim’e yazdığı mektupta “Halkım için değer” diyor. Burada halk sevgisinin yüceliğini öğretiyor… Uğurlar olsun Helin… Seni Unutmayacak Anadolu Halkları.

Özlem Armen

Next Post

“DUVAR”(LAR)I AŞAN O; HÂLÂ “UMUT”LA “YOL”DA, BİZİMLEDİR[1] TEMEL DEMİRER

Cts Nis 4 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “Hayatı kendim için yaşamıyorum. Ve korkmuyorum hiç bir şeyden. Başıma gelecekleri de biliyorum. Her şeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü.”[2] “Sorunun esası şudur: Ya devrim yolunu seçeceğiz… ya da, bu düzenin baskılarına, haksızlıklarına boyun eğerek, şu ya da bu biçimde teslim olarak […]
Translate »