HDP’li Hatimoğulları’ndan Bakan Soylu’ya Ahmet Atakan soruları: “İdare, yargılama makamı gibi nasıl çalışabilir?”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, gaz bombası kapsülleri üzerindeki kanın Ahmet Atakan’a ait olduğunun belirlenmesinin ardından Hatay Valiliği’nin görevli polisler hakkında soruşturma izni vermemesini Meclis gündemine taşıdı

Ahmet Atakan’ın yaşamını yitirdiği gün olay yerinden elde edilen gaz bombası kapsülleri üzerindeki kanın, Atakan’a ait olduğunu belirlenmesinin ardından, Hatay Valiliği’nin görevli polisler hakkında soruşturma izni vermemesi Meclis gündemine taşındı.

Sendika.Org’un “Gaz kapsülündeki kanın Ahmet Atakan’a ait olduğu anlaşıldı ama soruşturma Valiliğe takıldı” başlıklı haberiyle gündeme getirdiği konuyu, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Ahmet Atakan’ın ölümünün ardından polislerden Hatay Valisi’ne ve Adalet Bakanı’na kadar birçok kişiden farklı açıklamalar geldiğini hatırlatan HDP’li Hatimoğulları, sözlerinin devamında “Ahmet Atakan’ın ölüm yıldönümünde, cinayetinin soruşturulmasının yıllarca tamamlanmaması ve davasının açılmaması nedeniyle Adalet Bakanlığına soru önergesi vermiştik, maalesef halen ölümünün aydınlatılması için somut bir adım atılmamıştır” dedi.

“Ağır cezalık suçlarda Valilik iznine ihtiyaç mı vardır?”

HDP’li Hatimoğulları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:

  1. Savcılığın delil olarak kabul edip polisler hakkında Hatay Valiliği’ne soruşturma talebinde bulunmasının ardından, Hatay Valiliği yetersiz delil gerekçesiyle nasıl soruşturmaya izin vermeyerek kapattırabilmiştir?
  2. Ağır cezalık suçlarda Valilik iznine ihtiyaç mı vardır? İdare yargılama makamı gibi nasıl çalışabilir?
  3. Daha önce Jandarma Kriminal’in ‘Ne lekesi olduğu belirlenemedi’ raporuna rağmen o lekenin Ahmet Atakan’ın kanı olduğu belgelenmiştir. Jandarma Kriminal tarafından delil mi karartılmıştır?
  4. Söz konusu raporu hazırlayan Jandarma Krimanal personel(ler)i hakkında soruşturma açılacak mıdır? Sorumlular hakkında işlem yapılacak mıdır?
  5. Üzerinde Ahmet Atakan’ın kanı olduğu kanıtlanmış olan gaz kapsülleri hangi polis/polisler tarafından ateşlenmiştir? Şüpheli polis memurları, ve sorumlu idari amirleri hakkında soruşturma açılarak olayın aydınlatılabilmesi için Bakanlığınızca ön açıcı adımlar atılacak mıdır?
  6. Ahmet Atakan’ın öldürüldüğü gün görevli personeller hakkında Bakanlığınız herhangi bir işlem başlatmış mıdır?
  7. Soruşturmaların tamamlanarak davanın açılabilmesini hızlandırmak üzere Bakanlığınızca sorumluluk alınacak mıdır?

Kaynak:sendika.org

Koordinator00

Next Post

Enternasyonalist devrimci Markus uğurlandı

Cum Kas 6 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Ulm ve Neu-Ulm’daki Türkiyeli devrimcilerin yoldaşı, Antifa aktivisti enternasyonalist devrimci Markus’un ertelenen anma ve defin töreni gerçekleştirildi.             Geçtiğimiz 8 Mart’ta kaybettiğimiz değerli insan, enternasyonalist devrimci-sosyalist Markus Burgmayer için defin ve anma töreni yeni düzenlendi. Neu-Ulm Mezarlığı’ndaki anma törenine Markus’un anne, kardeş ve diğer […]
Translate »