HDP: 1 Eylül’de en büyük insan zincirini oluşturacağız

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Diyarbakır, İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Van, İzmir ve Urfa’da Türkiye tarihinin en büyük insan zincirlerinin oluşturulacak.

HDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, “HDP, güçlü bir barış mesajı vermeyi ve barış çağrısı yapmayı amaçlıyor. Haziran ayında, Demokratik Mücadele Programının startını Hakkari ve Edirne’den başlattığı ‘Demokrasi Yürüyüşleri’ ile veren HDP, Barış Zincirleri oluşturmanın yanı sıra, TBMM’de güçlü bir barış çağrısı yaparak programı tamamlayacak” denildi.

Açıklamanın devamında, HDP’nin üzerinde uzun süredir çalıştığı ve üç aylık “Demokratik Mücadele Programı” boyunca halkın talep ve istekleri doğrultusunda hazırlanan “Barışa Çağrı Deklarasyonunu”nun çözüm adresi olarak görülen Mecliste açıklanacağı belirtildi.

Türkiye toplumunun barış talebini Mecliste dillendirileceği belirtilen açıklamada “HDP’nin Barış Deklarasyonunda iktidara, muhalefete, toplumsal güçlere, Kürt hareketine Kürt sorununun çözümü ve barış için çağrılar yer alıyor. HDP aynı zamanda deklarasyonda barış ve çözüme dönük kendi rolünü de tarif ediyor. Deklarasyonda çizilen çerçevenin aynı zamanda HDP’nin bundan sonraki barış mücadelesinin de hattını oluşturması bekleniyor” ifadelerine yer verildi.

Kaynak:bianet.org

Haber Merkezi

Next Post

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 44 kişi daha hayatını kaybetti: Yeni vaka sayısı 1587

Pts Ağu 31 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Türkiye’de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 44 kişi daha hayatını kaybetti. 24 saatte 110 bin 102 test yapıldı, 1587 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye’deki seyrine ilişkin olarak yeni verileri yayınladı. Buna göre virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 44 artarak 6 bin 370‘e ulaştı. Bugün 110 […]
Kaynak:Bianet.Org
Translate »