Hayat Oyununda Rol Kapmak/Şehirli Ozan

Necmi Bektaşoğlu
Müzisyen Yazar

Hayat Oyununda Rol Kapmak(Şarkılara sığmayan şiirimsiler)

Bugün 6 Mayıs. Kimileri doğdu bugün. Kimileri sözlendi. Kimileri evlendi. Cemre düştü, bahar geçti, yaz geldi.
Hepsine eyvallah da kimileri de öldü bugün. Birçoğu eceliyle ( doğmak kadar ölmek doğal ). Ama bazıları öldürüldü bugün. Hem de kanun namına. He He He Heeeeyyyyt ulan. Kanun namına. Yasaların onlara verdiği yetkiye dayanarak.
Kimler yazmış da ferman olmuş. Öldürülmeli şunlar bunlar. Asmalı ki birkaçını, bak bir daha kaldırabilir mi başını kaldıranlar ( ben bu sözü bir yerden duymuş muydum ne.. neyse ). Ölmek zor gelir de çoğumuza, öldürülmek çok daha ağır ve zor be usta. Hem de daha hayatının baharında. Yapılacak çok da şey varken daha. Büyük hayaller bir yana dursun, evlenecekken, çocuk yapacakken daha. Gitmek ne de zordur ya usta.
Ama olsun, ölmek bazıları için daha yeni başlamaktır bence hayata.
Hayat dediğin yaşadığına değmeli. Kısa ömürlerine ne çok şey sığdırır birileri. Sıcak yatağında uyumak ne güzelken, bana dokunmayan yılan bin yaşasınken, kapıyı kapat gel benimle ilgilen yeterken birilerine, sadece bir kucak istiyorken birileri, onlar düşer yollara. Laboratuvar masasında tabure üzerinde uyuya kalır. Dertlenir, yüzünü hiç görmediği ve de görmeyeceği insanlar için. Düşünür, taşınır, çabalar, saz çalar türkü çığırır kendi dilinde, tüm insanlık için. Bedenleri ölür ama eserleri kalır, buluşları.. Uğruna can verdikleri davaları yaşatır onları, onlar gittikten sonra onları anlayanlar yaşatır. Şarkı yazar kimileri, yazar çizer boyar, kazır yüreklere ve zihinlere giden o yiğit çocukları. Şöyle bir düşününce kimler kimler. Ne kadar çoklar.
Hayat dediğin yaşadığına değmeli. Ciddi yaşamalı, çabalamalı. Sincap gibi, karınca gibi. Aşık olmalı Veysel gibi, vatanı sevmeli Nazım gibi, dimdik durmalı Deniz gibi ve de arkadasları. Dimdik durmali ve gülümsemeli hep Che gibi. Merak ettirmeli neden güldüğüne. He He He heeeeyyyyt. Coşmalı bugün güzel günler göreceğimizin özlemi ve umuduyla. Saygı benden size, benden önce yaşamış, adını tarihe kazımış yiğit kadınlar ve adamlar.
Selam size koca yürekli çocuklar. Ne güzelsiniz.. Şehirli Ozan (Necmi Bektaşoğlu)

Necmi Bektaşoğlu

Next Post

Karşıyaka'nın 3 Gülü: Deniz, Yusuf, İnan / Hilmi Toy

Çar May 6 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Bugün 6 Mayıs. 1972 Yılı 6 Mayıs günü. 48 yıl öncesi yani. Hatta ne dün, ne de yarın diyebileceğimiz bir gün, Bugün, yani 6 Mayıs. Sevgili yazar ve şair Adil Okay’ın “Karartmalara/ kapatmalara/ tutuklamalara inat/ Deniz olunmalı” dediği günün adı. Evet, kavgalarda Deniz olunmalı. […]
Translate »