Hanau’da Faşist katliam

İsmail Doğruer
Gazeteci
SimurgNews
Yazı Kurulu üyesi

Dün gece Almanya Hanau kentinde iki ayrı Nargile Bar’a yapılan silahlı saldırıda 11 kişi yaşamını yitirdi. Ölen ve yaralananların ağırlıkla Kürdistanlı göçmenler olduğu vurgulandı.Saldırının Tobias R. olarak adlı bir Alman faşistinin gerçekleştirdiği ve evinde polis tarafından ölü bulunduğu açıklandı.Geride bıraktığı mektuptan katliamla sonuçlanan silahlı saldırının planlı olduğu anlaşılıyor. Bu konuda Almanya ve Diğer ülkelerdeki çeşitli kesimlerden kınama tepkileri yükselirken; Irkçı söylemi ve saldırganlığı ile Alman faşistlerine tek yumurta ikizi kadar benzeyen TC Cumhurbaşkanlığı sözcüsü ve Hükümetin Dışişleri sözcüsünün, iki yüzlüce ırkçı saldırıdan dem vurup ‘Irkçılığın kollektif bir kanser’ olduğuna işaret etmesi trajikomiktir.

Almanya’da ne yazık ki bir süredir faşist hareket, ırkçılığın ve yeni faşizmin AfD, PEGİDA gibi yasal siyasette önemli mevziler kazandığı ortamı kendisi için silahlı mücadele için harekete geçme zemini gördüğü anlaşılıyor. Chemnitz doğumlu olan AfD’nin lideri Alexander Gauland ‘onları kovalayacağız, vatanımızı ve halkımızı geri kazanacağız’ demişti.  Ve bır yıl geçmeden Chemnitz de yabancılara yönelik kitlesel sürek avı sahneleri yaşandı. Son üç yılda 6000 aşkın saldırı gerçekleşti ve ölümlü saldırılarda çok sayıda insan yaralandı. Yine daha 4 gün önce Berlinde Tempodrom da düzenlenen silahlı saldırıda 1 kişi ölmüş 4 kişi yaralanmıştı.

Almanya hükümet sözcüsü katliam için ”Korkunç bir suç” nitelemesi yaparken durumun hangi aymazlıkta olduğunu en iyi ifade eden Sosyal Demokrat Parti Eş Genel Başkanı Saskia Esken’in “Çok uzun süre adını koymaktan çekindik: Almanya’da sağcı terör. Şoke olduk ve yas tutuyoruz. ” sözleri oldu. Almanya’da faşist NSU politik cinayetleri ve trajikomik yargılamasında görülen bürokrasi içinde adeta gizli bir elin buzdağının önemli bir kısmını kamufle ettiği, tanıkların tamamına yakınının şüpheli ölümlerle etkisizleştirildiği görüldü. Almanya’da Yeni Nazi hareketinin açık söylemleri ile silahlı mücadele için düğmeye basılmış ve sonuçları görüldüğü halde faşist saldırganlığa adeta yol verilmiştir.

İsmail Doğruer

Next Post

Çivisi Çıkmış Masal Ülkesi – Levent Kaçar

Cum Şub 21 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Çivisi çıkan eğitimin, kadrolaşan ve ticarethaneye dönüşen sağlığın, güvensizlik ve korku imparatorluğuna dönüşen askeri ve polisiye tedbirlerin, paramiliter güçlerden devşirilen ve sokaklarda devriye gezerken insanları tartaklamayı toplum güvenliği belleyen bekçilerin olduğu bir masallar ülkesi varmış. Masalı anlatanların bile inanmakta güçlük çektiği bu ülkede nadir […]
Translate »