Halepçe’de Var Bir Duman…


Elma kokusu deyip geçmeyin
Elma hayat gibi kokar çocuklara
Gülümseyin onlara
Gülümsemek
Hayatı özümsemektir biraz da…

                             Levent Kaçar

                            16 Mart 2016

Halepçe’de Var Bir Duman

Yaklaşık sekiz yıl süren İran-Irak Savaşı’nın son aylarında, 16 Mart 1988 tarihinde çoğu kadın ve çocuklardan oluşan binlerce Iraklı Kürt, Saddam Hüseyin’in emriyle Halepçe’ye düzenlenen kimyasal saldırıda yaşamını yitirdi. Halepçe katliamı, Saddam’ın yıllarca kendisine karşı savaşan ve 11 Mart 1970’te özerklik anlaşması yaptığı ve İran-Irak savaşında “düşmanla işbirliği” yaptığını iddia ettiği Kürtleri cezalandırmanın bir biçimiydi.

Bütün egemen iktidarların insanlığa yaptığı kötülüklerin ne ilkidir Halepçe, ne de sonuncusu olacaktır. Bunun bilinciyle unutmamak, zalimin zulmünü, her şart ve koşul altında lanetlemek, sorumluluk vicdanı taşıyan herkesin görevidir. 16 Mart aynı zamanda; 1978’de İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde 7 öğrencinin ölümü, 41 öğrencinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı ve silahlı saldırının yıldönümüdür. Mart ayı dert ayıdır devrimcilerin tarihinde. Geçmişine şöyle bir baktığımızda, çok şeyi hatırlatır bize; 12 Mart darbesiyle başlayan süreç, Gazi Olayları, Kızıldere’ye kadar çok kıyımlar yaşattı bu topraklara. Halepçe şahsında, yapılan bütün katliamları kınadığımızı kamuoyuna duyurmayı görev biliyoruz.

Simurg News Yazı KuruluLevent Kaçar

Next Post

Grup Yorum: Mustafa, Helin ve İbrahim'in sesi olalım!!!*

Sal Mar 17 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Grup Yorum: Mustafa, Helin ve İbrahim’in sesi olalım Ölüm orucundaki arkadaşları İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’in zorla tutulduğu hastanenin önünde açıklama yapan Grup Yorum üyeleri, herkese “Mustafa, Helin ve İbrahim’in sesi olalım” çağrısında bulundu. NECDET ÖZSAYGIN Grup Yorum üyeleri, ölüm orucundaki arkadaşları İbrahim Gökçek […]
Translate »