Haklarından vazgeçmeyen işçiler İstanbul, Konya ve Kayseri’de eylemlerini sürdürdü

DİSK Nakliyat-İş, 9 Ağustos Pazar günü Real ve Uyum/Makro Market işçileri ve 12 buçuk yıldır haklarını alamayan Uzel İşçileri ile İstanbul’da, Makro işçileri ile Konya ve Kayseri’de gasp edilen tazminat hakları için eylem yaptı.

Uzel Fabrikası önünde eylem

Bayrampaşa’da ki Uzel Fabrikasının önünde Uzel İşçileri ödenmeyen tazminat hakları için eylemlerine devam etti. Eylemde Uzel Makine Direnişçileri konuşmalar yaptı. 11 yıl boyunca üyesi oldukları Türk Metal Sendikası’nın, Uzel Makine işçilerini oyaladığını ve bu süreçte patronlarla birlikte davrandıklarını ifade etti.

Pandemi süreciyle mücadelemizden vazgeçeceğimiz düşünenler çok yanılıyor. Biz aynı kararlılıkla mücadeleyi sürdürüyoruz. Uzel işçilerinin mücadelesinin çok yol aldığının altına çizen Uzel işçileri, arazinin Vera Varlık’a satışının iptal edilmesinin tek nedeninin direniş olduğunu belirtti. Uzel işçileri eylemi atılan sloganların ardından sona erdirdi.

“Metro marketten alışveriş yapma”

Real ve Uyum/Makro işçileri İstanbul’da Güneşli Metro Market önünde bir araya geldiler.

METRO Marketin Güneşli’de bulunan mağazasının önünde direnişçi işçiler konuşmalar yaptı. İşçiler Konuşmalarında Metro haklarını ödeyinceye kadar Nakliyat-İş öncülüğünde eylemlerin devam edeceğini belirttiler. “Açılan davalar, baskı ve tehditler bu mücadeleyi bitiremez, Uyum/ Makro İşçileriyle birlikte yürüttükleri direnişe, Real ve Makro işçileri haklarını alana kadar devam edeceğiz” dediler.

“Metro’ya girme zulme ortak olma”“Tazminat haktır gasp edilemez” ve “Kahrolsun sarı sendikacılık” sloganları atıldı.

Ayrıca eylemde Real ve Uyum/Makro’nun kadın direnişçileri “Yaşasın kadın işçilerin sömürüye, cinsiyet ayrımcılığına karşı örgütlü mücadelesi”, “Kadın cinayetlerine, kadına şiddete son, İstanbul Sözleşmesi uygulansın” yazılı dövizler açtılar.

Kayseri ve Konya’da direnişe devam

Kayseri ve Konya’da bulunan Makro İşçileri de eylemlerine devam etti. Nakliyat-İş sendikası öncülüğünde mücadele etiklerini belirten işçiler tazminatları ödeninceye kadar da eylem yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Konya ve Kayseri’de de “Kadına şiddete ve kadın cinayetlerine karşı İstanbul Sözleşmesi Uygulansın” yazılı dövizler açıldı konuşmalar yapıldı.

Kaynak:sendika.org

Haber Merkezi

Next Post

Kötülük...Sıradanlık ve Faşizm / Ahmet Buğra Kalender

Sal Ağu 11 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Filmin ana teması faşizm olsa da onun militarizm ve tekelcilik ile kurduğu ilişkinin toplumsalda sıradanlaşması film üzerine güncel bir okuma yapmanın olanağını da bizlere sunuyor. Sıradan Faşizm şu dönemde tekrar izlenilmesi ve üzerine tartışılması gereken bir film Sinema tarihi açısından pek çok ülke kendi […]
Translate »