Güven ve Farisoğulları’nın Vekilliklerinin Düşürülmesi AYM’de

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesinin Anayasa, TBMM İç Tüzüğü ve AİHS’e aykırı olduğunu savundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülme kararının iptali ve vekilliklerin iadesi için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

Başvuru dilekçesini AYM’ye HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy ve Batman Necdet İpekyüz iletti.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülmesinin Anayasa, TBMM İç Tüzüğü ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğunu ifade etti.

Oluç, Mezopotamya Ajansı’nın (MA) aktardığına göre şunları dedi:

“Atılan adım Anayasa, TBMM İç Tüzüğü ve AİHS’e aykırı”

“Bizim tespitimize göre geçtiğimiz hafta atılan adım Anayasa’nın 2. 10. 13. 25. 26. 67. ve 83. maddelerine aykırıdır, TBMM İçtüzüğünün 133. maddesine aykırıdır.

“Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 10. 11. ve 12. maddelerine aykırıdır. Biz bu nedenle demokratik iradenin çiğnenmesinden ulusal ve uluslararası mevzuat ve TBMM teamüllerine aykırılıktan dolayı, bu uygulamanın iptali ve milletvekilliklerinin iadesi için başvuru yaptık.

“Fethullahçı hakim ve savcıların kararları”

“Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında alınmış olan mahkeme kararları, bazıları cezaevinde olan veya yurtdışına çıkmış olan Fethullahçı hakim ve savcıların marifetidir dedik.

“Cumhurbaşkanlığı forsu ile yayınlanan ‘10 soruda FETÖ gerçeği’ isimli kitapçıkta ‘Fethullahçı kumpas’ diye ifade ettikleri davaların içinde Ergenekon, Balyoz sayılırken üçüncü dava KCK olarak ortaya çıkarılmıştır. Biz bunu açığa çıkardığımızda yaptıkları iş o broşür üzerinde tahrifat yapıp KCK’yi oradan çıkarmak olmuştur.

“Bu iktidar bu iddianameleri ve açılan davaların sonuçlanması ile ortaya çıkan durumu yok saymak ve yok hükmünde saymak ve hukukun üstünlüğünün işlediği bir yargılama yapmak yerine onların mirasını devralmıştır, onların devamcısı pozisyonundadır.

“Paralel anayasa”

“Sarayın bir paralel anayasası var. O anayasa uygulanıyor. Yani hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukukunun geçerli olduğu bir paralel anayasa uygulanıyor.

“Bu konuda AYM’ye iki çağrı yapmak istiyoruz. AYM hukukun üstünlüğü, evrensel, demokratik hukuk ilkelerine uygun davranılması Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere, var olan anayasa ve uluslararası demokratik sözleşmeler doğrultusunda adım atılmalı, Sarayın paralel anayasası doğrultusunda adım atmamalıdır.” 

Haber Merkezi

Next Post

Şiddet, ayrımcılık ve ırkçılık sistemini, türümüz için yeni ilhamı silahsızlandırma - Anne Farrel

Per Haz 11 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “İnsanın geleceğine olan inanç, insansı atalarımızla başlayan tarihin yönünü anlamaya dayanır.” (Silo, Arkadaşlarıma mektup s.45, 1995) Başkalarına bakmak insan yapısına dayanır. Birçoğu şiddetsizlik’in eski zamanlardan geldiğinin farkında değil. 2.500 yıl önce Ahimsa’da resmileşti. Bu blogda “başkalarına bakmak ve başkalarına bakmak” tutumunu araştıracağız. Bu “başkalarını önemseme” tutumu, ilk insan […]
Translate »