Güney Afrika’daki Shakespeare Festivali Tüm Kadın Oyuncuları Tarafından Gerçekleştirildi

Johannesburg’daki ünlü Market Theatre’ın sanat yönetmeni James Ngcobo, “Tiyatro yeniden yükselecek” dedi. “COVID tutkumuzu bastırmadı, sadece başka bir alana taşıdı.”

Bu ay Ngcobo, Shakespeare’in bazı ikonik oyunlarından, çoğunlukla erkek karakterler için yazılmış, ancak burada kadınlar tarafından canlandırılan konuşmalara ışık tutuyor. Rolleri tersine çevirmenin, oyunculara 400 yıldan uzun bir süre önce yazılmış ama bugün hala geçerli olan dramalarda sanatsal zorluklar sağlayacağını söylüyor.

Tiyatronun yeni prodüksiyonu “Chilling with the Bard”, 9 Ağustos’ta Güney Afrika’da yaklaşık 20.000 kadının Pretoria’daki Birlik Binalarına 1956 yürüyüşünü anmak üzere “Kadınlar Ayı” için Ağustos ayında açıldı ve aleyhine 100.000’den fazla imza içeren dilekçelerle ülkenin geçiş yasaları.

Geçiş yasaları, “Siyah” olarak tanımlanan Güney Afrikalıların geçiş olarak bilinen, nüfus ayrımcılığını sürdüren, kentleşmeyi kontrol eden ve apartheid döneminde göçmen işçiliğini yöneten bir dahili pasaport taşımasını şart koşuyordu.

Ngcobo, “Bu büyük edebiyatı yazdıktan neredeyse 400 yıl sonra, bu muhteşem parlak eserin hala ilgisini çekiyor ve yutmuş olmamız gerçekten bir harikadır” dedi. “Shakespeare, yıllardır beğenilen, zevk alan ve sahnelenen bu harika hikayelere kalbini ve hayal gücünü akıttı.”

“44 yıllık geçmişi ve 300’ün üzerinde ödülü ile Market Theatre Foundation, otantik bir Afrika sanatsal sesine sahip ve Afrika çeşitliliğinin zengin duvar halısını içeren son teknoloji işler üretme ve sunma konusunda ön saflarda yer alıyor.”

Haber Merkezi

Next Post

AB'den Türk şirketine yaptırım

Cts Eyl 19 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Avrupa Birliği’nin (AB), Libya’ya yönelik BM silah ambargosunu ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye, Ürdün ve Kazakistan’dan üç şirket ve iki kişiyi yaptırım listesine dahil ettiği bildirildi. AFP ajansının AB kaynaklarına dayandırdığı habere göre yaptırımlar bugün AB üyesi 27 ülkenin daimi temsilcileri tarafından kabul edildi. Güncellenmiş […]
Translate »