Güney Afrika’daki koronavirüs varyantı: 501.V2

Güney Afrika, Birleşik Krallık’dakine benzer şekilde, hastalığın yeni ve daha bulaşıcı bir varyantından kaynaklanıyor gibi görünen ikinci bir Covid-19 enfeksiyonu dalgasını kontrol altına almak için mücadele ediyor.

Bilim insanları ve yetkililer, 501.V2 olarak adlandırılan yeni varyantın daha ağır bir viral yük taşıdığı ve Covid-19’unun ilk versiyonunun aksine gençler arasında daha yaygın göründüğü konusunda 56 milyon insanı uyardılar.

Hükümetin bakanlık danışma komitesi (MAC) başkanı Prof. Abdool Karim, Güney Afrika’nın yeni dalgada bu yılın başlarında yaşadığından “çok daha fazla vaka” görebileceğini söyledi.

MAC üyesi Prof. Ian Sanne ise, Güney Afrika’da tespit edilen varyantın Birleşik Krallık’ta tanımlanan varyantla aynı olmadığını söyledi.

İki farklı varyant var

Sanne yerel basına verdiği demeçte, “İki farklı virüs var, ancak bunlar aynı koronavirüs suşunun farklı varyantları.”

İsviçre ve Almanya dahil beş ülke, varyantın yayılmasını durdurmak için Güney Afrika’dan uçuşları yasakladı.

Resmi istatistiklere göre Güney Afrika, yaklaşık 25.000 ölümle birlikte 931.000 Covid-19 vakası kaydetti. Son resmi rakamlar 56.000’den fazla ölü sayısının olduğunu gösteriyor.

Yeniden enfekte olma olasılığı

Güney Afrika’nın önde gelen bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Richard Lessells, mevcut aşıların varyanta karşı ne kadar etkili olacağının hala belirsiz olduğunu söyledi. Bir diğer endişe de, Covid-19’u zaten yakalamış olan kişilerin yeniden enfekte olma olasılığıydı.

“Varyantımızla ilgili [Birleşik Krallık’dakinden] aşı için birkaç endişe daha var … Ama şimdi laboratuvarda sahip olduğumuz tüm soruları yanıtlamak için dikkatli ve metodik bir çalışma yapıyoruz ve bu zaman alıyor.” dedi.

Güney Afrika’da Covid-19 ile hastanede tedavi gören 8.500’den fazla kişi var ve Ağustos ayında kaydedilen 8.300 ile bir önceki yüksek seviyeyi geride bıraktı.

Bir zamanlar tatilciler ve turistler için popüler bir yer olan Western Cape bölgesinde, özel ve devlet hastaneleri hızla doluyor.

“Bu tür hızla yayıldı”

Eyaletin yeni enfeksiyonlar için mevcut yedi günlük ortalaması 2.950 ve bu, 1.623 olan ilk dalganın en yoğun döneminden önemli ölçüde daha fazla. İlde yapılan her üç testten birden fazlası olumlu.

Araştırmacılar, Güney Afrika varyantının, sağlık hizmetlerinin zayıf olduğu Cape eyaletindeki Nelson Mandela Körfezi’nde ortaya çıktığını söylüyor.

“Bu tür hızla yayıldı ve haftalar içinde Doğu Cape ve Western Cape illerinde baskın soy haline geldi.

“Mutasyonların tam anlamı henüz belirlenmemiş olsa da, diğer soyların hızlı yer değiştirmesini gösteren genomik veriler, bu soyun Bu hafta yayınlanan bir araştırma makalesi, bulaşıcılığın artmasıyla ilişkilendirilebilir” diyor.

(PT) 

Haber Merkezi

Next Post

AİHM Büyük Daire: Demirtaş’ı derhal tahliye edin

Çar Ara 23 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Ayça Söylemez Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki Eş Genel Başkanlarından Selahattin Demirtaş ile ilgili hükmünü bugün açıkladı. AİHM’in daha önce verdiği ve Demirtaş’ın hapsedilmesinin siyasi saikle olduğuna dair tespiti AİHM Büyük Daire de tekrarladı. Bugünkü hükümle, Demirtaş’ın […]
Translate »