Gözaltında ki Sputnik Genel yayın yönetmeni ve diğer Gazeteciler serbest bırakıldı

Haber Merkezi

Sputnik Haber Ajansı`da savaş denklemleri içinde basına yönelik baskılardan payına düşeni aldı.

Türkiye`de hukuk işleyişi adına yeni olmayan skandallara bir yenisi daha eklendi. Bir grup faşizm heveslisi tarafından 3 gazetecinin evlerine yapılan saldırı sonrası kendilerine yapılan saldırıyı Polise şikayet etmeleri üzerine gözaltına alınmaları basın tarihindeki nice skandallara eklenmiş oldu.

Sputnik kaynakları önceki gün saat 22.30 de, ajansın Türkiye servisinde çalışan 3 gazetecinin evlerine, 15-20 kişilik gruplar tarafından saldırı girişimi oldu. “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları eşliğinde, gazetecilere tehdit ve hakaretler yağdıran gruptakiler, gazetecilerin isim ve soy isimleri ile hitap ederek “Şehitlere karşı propaganda yaptın mı?” diye sordu. Saldırıda yaralanan olmazken saldırgan grup bir süre bekledikten sonra evin önünden ayrıldı.

Ankara Cumhuriyet Bassavcılığının istemiyle açılan soruşturma üzerine dün gözaltına alınan Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe alınan ifadesinin ardından salıverildi.

Ankara`da da Sputnik çalışanlarına yapılan gözaltıda, gazeteciler ifadeleri alındıktan sonra herhangi bir suç unsuru bulunamadığı gerekçesi ile bırakıldılar.

Bu uygulama ile İktidarın savaş politikaları ve faşizmini besleyen saldırı (SS) gruplarının şiddet magdurları, magduriyetlerini resmi kurumlara bildirdiklerinde gözaltına alınarak, kendilerine saldıran gruplara bir zarar verip vermediklerinin araştırılacağı anlaşılmaktadır.

TGS, Parlamento Muhabirleri Derneği, Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin de olduğu G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu bir açıklama ile gözaltı kararına tepki gösterdi.

Koordinator00

Next Post

Suriye Ordusu İdlib Kırsalında Türkiye'ye Ait 3 İHA Düşürdü

Pts Mar 2 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Suriye Haber Ajansı nın resmii haber sitesinde yer alan bilgilere göre Suriye Ordusu tarafından İdlib bölgesinde düşürülen Türkiye’ye ait insansız Hava Araçlarının sayısı şimdiye kadar 3’e yükseldi. Sana muhabiri, bugün öğlen saatlerinde, Serakib eksenindeki operasyonlarında Suriye Arap Ordusu birliklerinin Türk rejimine ait bir İHA’yı […]
Translate »