Gidenler güzel türkülerle uğurlanıyorsa bu gidenlerin güzelliğindendir.

Levent Kaçar
Sinemacı Yazar

Güzel dost Sultan Karadaş’ı kaybettik. Güle güle sultan abi…

Ölümün güzel durduğu bir eşrefi mahlûkat var mı ki? Bu yüzden kalleşliği hatırlanır en çok ölümün. Çirkin ve üzücüdür ölüm. Yaşanmışlıkların kadrini kıymetini bilmez, nankör ve kıyıcıdır. Asıl kıymetli olan ölümün karşısında dimdik ve güzel durmaktır.
Gidenler güzel türkülerle uğurlanıyorsa ve dostları veda için bir bir toplanıyorsa yol boylarında, iki damla yaş süzülüyorsa göz pınarlarından, bu gidenlerin güzelliğindendir.

Kalleş bir pusuda ya da bir barikatta şiir okurken ölmek isterdi, Sultan Abi. İlk öyle tanıdım onu; gözler sabit, ileri bakarken gür sesiyle okurdu şiirini, bir dosta nasihat eder gibi. Göğüs kafesi bir iner bir çıkarken, okundan fırlayacak yay gibi gerilir sesinin telinde titrerdi Sultan Abi’nin. Her yürüyüşte, her panelde ve bir yoldaşının tahliyesinde en ön safta Sultan Abi’yi görürdünüz. Kaç devrimi düşledi de kimbilir? Göremeden gitti.

Elvedası da merhabası gibi yarım kaldı.
Çok yoruldu Sultan Abi; çok yorduk onu; bu hoyratlığa, bu dağınıklığa ve parçalanmışlığı dayanamadı üzgün yüreği. Son yılları barikatlarda değil evinde ve hastane yatağında geçirmek zulümdü ona. Bazı bazı bir fotoğraftan gülümseyerek el sallıyordu dostlarına. Çok şey anlatıyordu o gülümseyen fotoğraflar. Yakıştıramıyordu kendine böyle yataklardan selam çakmak dostlara.

Acelen neydi be Sultan Abi; böyle ansızın gitmek var mıydı? Veda bile etmeden bir dosta. Gözün arkada kalmasın güzel abim; gençler var dalga dalga gelen. Hem de kendi bildikleri gibi. Dilleri ve yöntemleri bize benzeyen ama çok farklı. Gençler var abi, dalga dalga. Bayrağı onlar devralacaklar ve biz arkadaşları, yoldaşları gözlerimiz yaşarsa da gurur ve gıptayla bakacağız onlara. Güle güle git benim abim; meraklanma taşıdığın bayrak yere düşmeyecek asla. Saygıyla…
Levent Kaçar 8 Haziran 2020

Levent Kaçar

Next Post

Işıklar içinde uyu koca yürekli çınar seni unutmayacağız...Yaşam Ağacı Derneği

Pts Haz 8 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Değerli arkadaşımız, yoldaşımız, abimiz Sultan Karadaş’ı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Yoldaş sıcaklığı, gürül gürül sesi ile okuduğu şiirleri, yaşamının son demine kadar ilmek ilmek dokumaya çalıştığı insanlık mücadelesini unutmayacağız… Öncelikle kederli ailesinin ve hepimizin başı sağolsun. Saat 12.00 da Geçit Köyü Kültür ve Yardımlaşma derneğinde […]
Translate »