Geziden selam var; beraat ve tahliye…

Bugün Gezi direnişi sonrası açılan davanın karar duruşması var. TMMOB ve Çaresiz Değiliz gibi sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla binlerce insanın “ben de geziye katıldım” şiarı altında Silivri Cezaevi duruşma salonuna ırmak olup aktığı bir gün yaşıyor İstanbul. Gençler, yaşlılar, çocuklar kızlı-erkekli elele tutuşmuş; yargılanan onaltı insanın şahsında yoldaşlaşarak, otobüslerle, akın akın, sabahın seher vakti yollara düştüler. Coşkulu ve umutluydular. Gezi Davası’nın karar duruşmasında İş insanı Osman Kavala ve aktivist Mücella Yapıcı’da simgeleşen onaltı aktivist yargılanıyordu. Gazeteci Can Dündar, oyuncu Mustafa Alabora’nın yurtdışında olmaları nedeniyle katılmadığı duruşmaya, binlerce insanın giremediği, duruşma salonu dışındaki dayanışma duyguları altındaki insanların, meraklı bekleyişi halen sürüyor.

Bu durum; itiraz edenler açısından moral yükseltici bir uyanış habercisi mi? Yoksa moda deyimiyle bende oradaydım demek için magazinel bir tepki mi? bunu ilerleyen zaman gösterecek. Öte yandan; Simurg News gelişmeleri takip etmeye, haberdar etmeye, varsa önerisi ve fikri paylaşmaya devam edecek.
Gezi Davası’nda sadece onaltı kişi yargılanmıyor, onların şahsında katılan, destekleyen, tencere-tava çalan, ekmeğini ve eziyetini bölüşen milyonlarca insan yargılanıyor. Selam olsun Gezi’ye katılan milyonlara ve yargılanan onaltı insana. Bir de gidenlere; Ali İsmail’den Berkin’e selam olsun.
Simurg-News Yazı Kurulu

Bu haber yayına hazırlandığında müjdeyi aldık; kısa olarak aktarmayı uygun gördük.

Gezi Direnişi eylemleri gerekçesiyle 840 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala ve tutuksuz 15 sanığın yargılandığı davanın 6. duruşması bugün Silivri’de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Yiğit Aksakoğlu ve diğer sanıklar hakkında beraat kararı verildi. Dosya kapsamında yargılanan tek tutuklu sanık Osman Kavala tahliye edilecek.

Levent Kaçar

Next Post

Yeni Dreyfus skandalı: Osman Kavala ve AKP Hukuku

Çar Şub 19 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Osman Kavala’nın tahliyesi, şaka gibi tekrar tutuklanması; bu ülkede hukukun ne hale geldiğini göstermesi bakımından çarpıcı bir örnek. Bir süre önce aynı hukuki manevralar, Selahattin Demirtaş için de uygulamaya sokularak, yargının aczini gözler önüne sermişti. Bu ve buna benzer ters köşe uygulamalar ya da […]
Translate »