Gerilla cenazelerine işkence CPT önünde protesto edildi

STRASBOURG: AGEB, BİR-KAR, ADHK, AvEG-Kon ve KCDK-E, Dersim’de ölümsüzleşen 4 TKP/ML-TİKKO gerillasının cenazelerinin ailelerine teslim edilmemesine ilişkin Fransa’nın Strasbourg kentinde “Cenazelerimiz teslim edilsin, ATK işkencesine son verilsin” şiarıyla kitlesel bir eylem eylem yaptı.

Eylem, 6-9 Eylül ve 2-4 Ekim tarihlerinde Dersim Ovacık’ta faşist devlet güçleri tarafından katledilen TKP/ML-TİKKO gerillaları şahsında saygı duruşuyla başlatıldı.

Katledilen Halk savaşçılarını  anmak, cesetlere uygulanan vahşeti ve ailelere uygulanan zulmü lanetlemek için “Cenazelerimiz teslim edilsin, DNA işkencesine son verilsin!” şiarıyla Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde miting yapıldı.

Eylem, AGEB (Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği), BİR-KAR (İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu), ADHK (Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu), AvEG-Kon (Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu), KCDK-E (Kürdistanı Demokratik Topluluklar Kongresi Avrupa) kurumlarının ortak çağrısıyla düzenlendi.

Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi (CPT) önünde gerçekleştirilen eylemde okunan basın açıklamasında “Devletin devrimci ve yurtsever güçlere karşı topyekün saldırı politikası, şehit düşen devrimcilerin, yurtseverlerin cenazeleri üzerinden fiziki ve psikolojik bir savaş olarak devam ediyor. Vücut bütünlüğü bulunmadığı, DNA testi yapılacağı gerekçesiyle cenazelerimiz haftalarca, aylarca ailelerine teslim edilmiyor, kimsesizler mezarlığına defnediliyor ve yine cenaze törenleri üzerinden faşist diktatörlüğün azgın saldırıları hayata geçirilerek çocuklarını kaybeden ailelere baskı, işkence ve yıldırma politikası yaşatılmaktadır. Faşizmin işkence ve katliam politikaları karşısında susmayacağız, mücadelemizi yürüteceğiz ve devrimci mücadele uğrunda ölümsüzleşenleri sahipleneceğiz” denildi.

Partizan kitlesinin yoğun katıldığı eylemde; “Katil devlet hesap verecek!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!”, “Yaşasın partimiz TKP/ML!”,  “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Anaların Öfkesi katilleri Boğacak !” İnsanlık Onuru işkenceyi yenecek, faşist devlet halka hesap verecek!” “Nubar, Rosa, Özgür, Asmin Yaşıyor! TİKKO Savaşıyor !” gibi coşkulu sloganlar ardından açılış konuşması yapılarak, çağrıcı kurumların ortak açıklama metni okundu.

“Devletin  devrimci, yurtsever ve komünist güçlere karşı topyekün saldırı politikası, toprağa  düşen devrimcilerin, yurtseverlerin cenazeleri üzerinden fiziki ve psikolojik bir savaş olarak devam ediyor.” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, ailelerin cenazeleri teşhis etmesine izin verilmediği belirtildi. Bununla da yetinmeyen faşist devletin Adlı Tip Kurumu, savcılık ve polisleri tarafından ailelere “DNA test sonucunun haftalar, aylar alabileceği, cenazeleri alamayacakları” gibi bilgiler verildiğine değinildi.

Açıklamanın devamında “Suriye ve Irak’ta İŞİD ve diğer cihadist örgütlerin korku ve dehşet yaymak için izlediği yöntemi şimdi gerillalar üzerinde faşist türk devleti yapmaktadır” denilerek; “Biz aşağıda imzası bulunan kurumlar olarak ilan ediyoruz ki faşizmin işkence ve katliam politikaları karşısında susmayacağız, mücadelemizi yürüteceğiz ve devrimci mücadele uğrunda ölümsüzleşenleri sahipleneceğiz. Duyarlı tüm kesimleri faşizmin cenazeler üzerinden uyguladığı işkence politikalarına karşı durmaya ve duyarlı olmaya davet ediyoruz.” denildi.

Ortak konuşmanın ardından Partizan temsilcisi söz aldı. Partizan temsilcisi, “Savaşın ve sınıf mücadelesinin yasasını kavrayarak bu kayıpları göğüsleme, acılarımızı sağaltma ve öfkemizi bileme çabasındayız” ifadelerini kullandı. “Proleter sınıf kini, parti bilinciyle 1. Kongre çizgimizin gösteridi doğrultuda  faşist diktatörlüğe karşı  halk savaşını yükseltme yolunda konumlanmaya devam edeceğiz” “Şehitlerimizin izinden yürüyerek, halkımızla devrim ve sosyalizmi zafere taşıyacağız” diye belirtti.

Eylem “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Kahrolsun faşist diktatörülük”, “Yaşasın halk savaşı” , “Şehit namirin” sloganlarıyla son buldu.

Eylem öncesi PKK önderi Abdullah Öcalan`ın uluslararası emperyalist güçlerin operasyonuyla tutuklanmasının yıldönümünde, Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması, Kürt Ulusuna yönelik saldırılara son verilmesi amacıyla, Avrupa Konseyi önünde düzenlenen Çadır eylemi, Partizan tarafından ziyaret edildi. Aynı şekilde Kürt yurtseverleri de  CPT önünde yapılan eyleme katılarak destek verdi.

Kaynak: avrupahaber6.org/ AHM- Strasbourg

Haber Merkezi

Next Post

Amed'de Ali Babacan Tiyatrosu*

Pts Eki 12 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Ali Babacan Diyarbakır’da yaptığı konuşmada, “Türkiye’yi yönetenlere sesleniyorum: Demokratik yollarla siyasi mücadeleye inanmış vatandaşlarımıza, âdeta ‘seçimler gereksiz ‘duygusu yaşatarak, zaten büyümekte olan Kürt meselesini daha da büyütmeyin” dedi. Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Diyarbakır 1. Olağan İl Kongresi’ne katıldı.  Babacan, […]
Translate »